Menu główne

Galeria laureatów Nagród Prezydenta Miasta

XIII GALA KOSZALIŃSKIEJ KULTURY

Podczas tegorocznej Gali, scena Filharmonii Koszalińskiej była udekorowana  pracą prof. Bogusławy Koszałki. Praca  zatytułowana „Bez chlorofilu” była wystawiana w Muzeum w Koszalinie podczas wystawy „Zapisane w czasie i przestrzeni” z okazji 68. Rocznicy powstania Okręgu Koszalińsko – Słupskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Pierwszą część Gali uświetnił występ Katarzyny Ulickiej – Pydy w  towarzystwie Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, pod kierownictwem Macieja Osady – Sobczyńskiego. W lobby widzowie mogli obejrzeć 2 wystawy:

1. „Znaki miasta/ 1960 -1990” autorstwa Łukasza Waberskiego, stypendysty miasta Koszalina w zakresie kultury,

2. „Zakochaj się w Koszalinie „zorganizowana  przez Klub „Bałtyk” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej  „Na Skarpie” i Miejską Energetykę Cieplną w Koszalinie,

W holu były także dostępne stanowiska przygotowane przez  Koszalińską Bibliotekę Publiczną, gdzie było można otrzymać najnowsze wydawnictwo Almanach Kultury Koszalińskiej i kwietniowy numer Koszalińskiego Grafiku Kultury.

Wnioski o przyznanie nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zgodnie z Uchwałą nr Uchwała  Nr XLIX /723/ 2018  Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 15  października 2018 r. rozpatruje i opiniuje Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta. W bieżącym roku Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatrzyła 59 wniosków, o przyznanie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.  Zgodnie z opinią Kapituły i decyzją Prezydenta Miasta przyznano 37 nagród. W budżecie miasta  na 2023 r. na w/w nagrody zarezerwowano kwotę 80 000,00 zł. Kwota ta, w całości została rozdysponowana. Nagrodami  w kat. za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku” oraz  „Kulturalna Inicjatywa Roku” były statuetkiNagrodami za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury” były statuetki „Piórko Pegaza” - prace artystyczne autorstwa Grety Grabowskiej i Krzysztofa Rećko – Rapsy. 

Nagrody I stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1.Zespół Gipemy - działa od 9 lat pod okiem Pałacu Młodzieży w Koszalinie. W obecnym składzie od 2021 r.  W skład zespołu wchodzą: Kacper Krężołek, Antoni Merecki, Matylda Kruk, Ida Kozioł i Wiktoria Studzińska -  aktualni i byli uczniowie szkoły muzycznej.  Zespół jest laureatem m.in. I go miejsca w: XVII Międzynarodowym Internetowym Konkursie Renesans gitary w Homlu, IX Makroregionalnym Konkursie Gitarowym w Olsztynie, XIV Płockich Konfrontacjach Gitarowych w Płocku.

2. Martyna Skuza -  od 10 lat jest uczennicą ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec. W 2022 r. uzyskała najwyższe nagrody na ok. 14 międzynarodowych i krajowych konkursach. Zdobyła Grand Prix w: IX Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków w Płocku, IX Międzynarodowym Konkursie - Muzyka wiosny  (Nur-Sułtan), II  International Vocal and Instrumental Competition  (Estonia-Litwa-Kazachstan). Została przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci na rok 2022/23. Jest też stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

3. Julian Merecki - uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie waltorni. W sierpniu 2022 r.  zaprezentował się w solowym repertuarze na waltornię z towarzyszeniem wybitnej pianistki dr Marii Rutkowskiej. Koncert odbył się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W 2022r. zdobył m.in. I miejsce w: XX Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznych PRO BOHEMIA w Ostravie, XXVIII Śląskim Konkursie -  Instrumenty Dęte. Blacha dla Najmłodszych w Dąbrowie Górniczej, I miejsce i nagrodę specjalną w  XXIX Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych. 

4. Patrycja Przekota  - uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec. W 2022 r. zdobyła m.in.: Grand Prix w Universal Star Music Festiwal (USA- Kazachstan), Grand Prix w British Grand Festiwal (Wielka Brytania-Kazachstan), I miejsce w  13th World Open Music Competition  (Belgrad).

5. Irmina Bączkowska  - uczennica ZPSM w klasie skrzypiec. Dodatkowo uczęszcza do Pałacu Młodzieży, gdzie uczy się sztuki wokalnej. Do jej sukcesów w 2022 r. zalicza się m.in.:Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu - Muzyka wiosny (Nur-Sułtan), Grand Prix- 1st International Vocal and International Competition „Vienna music stars” (Austria-Kazachstan), I nagroda w 13th World Open Music Competition  (Belgrad).

6. Paweł Bielak - uczeń ZPSM w klasie fortepianu. W 2022 r. zdobył trzykrotnie  pierwszą nagrodę w 13th World Open Music Competition (Belgrad), a także I miejsce w IMKA Music Competition  (Sarajewo)

7. Zuzanna Górska - uczennica ZPSM w klasie fletu. Zdobywczyni m.in.: Grand Prix w Online Contest „Prometheus” (Włochy), II miejsca w Internarional Online Music Comeptition „The Art. Of Winds and Percussion” (Londyn), II miejsca w World Open Online Music Competition (Belgrad).

8. Joanna Kowalska - uczennica ZPSM w klasie fletu. Laureatka m.in.: I miejsca w VI Tokyo International Music Competition (Japonia), I nagrody w 13th World Open Music Competition (Belgrad), I miejsca w International Online Contest „Le spiagge d’Italia” (Włochy). 

9. Pola Malich - uczennica ZPSM w klasie fletu. Laureatka m.in.: I  miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Rising Talents of Europe” (Londyn), I miejsca w Międzynarodowym Konkursie „World art. Games Fiestalonia” (Hiszpania), I miejsca w Międzynarodowym Konkursie „World art. Games Fiestalonia” (USA, Nowy Jork).

10. Dominika Makowska  - uczennica ZPSM w klasie skrzypiec. Laureatka: Grand Prix w The 1st International Vocal and instrumental Competition Vienna Music Stars  (Austria – Kazachstan), I nagrody w 13th World Open Music Competition (Belgrad).

11. Zuzanna Mieczkowska  - uczennica ZPSM w klasie fletu. Zdobywczyni: I miejsca w VI Tokyo International Musie Competition (Japonia), I miejsca w  IMKA Music Competition (Sarajewo), II miejsca w IX North International Music Competition (Sztokholm).

12. Julian Mural - uczeń ZPSM w klasie fortepianu. Laureat  pierwszych miejsc w: 13th WORLD OPEN MUSIC COMPETITION (Belgrad), 13th WORLD OPEN MUSIC COMPETITION (Belgrad), I miejsce- IMKA Music Competition (Sarajewo).

13. Olaf Nadolny  - uczeń ZPSM w klasie fortepianu. Zdobywca pierwszych miejsc w: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” w Sanoku, 13th WORLD OPEN MUSIC COMPETITION, (Belgrad), IMKA Music Competition (Sarajewo).

14. Basia Osada – Sobczyńska - uczennica ZPSM w klasie fortepianu. Zdobywczyni pierwszych  miejsc w : 13th WORLD OPEN MUSIC COMPETITION (Belgrad), IMKA Music Competition (Sarajewo), I miejsce- 13th WORLD OPEN MUSIC COMPETITION (Belgrad). 

15. Borys Palonek - uczeń ZPSM w klasie fortepianu. Laureat pierwszych miejsc w: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” (Sanok), 13th WORLD OPEN MUSIC COMPETITION (Belgrad), IMKA Music Competition  (Sarajewo)

16. Krzysztof Zieliński - uczeń ZPSM w klasie skrzypiec. Laureat: Grand Prix w The 2nd Internationa Vocal and instrumental competition „British Grand Festival” (Kazachstan/Wielka Brytania), I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie „Talenty Skrzypcowe” (Poznań), I Nagrody w 2022 Europe Online Music Competition (Belgrad) 

17. Duet Kacper & Antek  /Kacper Krężołek i Antoni Merecki/ uformował się w roku 2019 pod auspicjami ZPSM w Koszalinie. W 2022 r. duet był wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. : Grand Prix w XIV Płockich  Konfrontacjach Gitarowych, I miejsce w I Międzynarodowy Konkurs Muzyki Jazzowej KRACAMERA Jazz 2022 (Kraków), II miejsce w IX Makroregionalnym Konkursie Gitarowym (Olsztyn). 

18. Mateusz Tomiak – nominowany do nagrody Prezydenta Miasta przez  Studio Gitary Music Haeven Grzegorza Wypycha oraz Fundację  Good Vibe. Uzdolniony muzyk, zapraszany na prestiżowe festiwale w Polsce. Wielokrotnie nagradzany za występy wraz z zespołem. Zdobyli m.in. : I miejsce  w Ogólnopolskim Junior Jazz Festival 2022 w Wadowicach, GRAND PRIX  w I ogólnopolskim konkursie Czary Gitary w Świdwinie, GRAND PRIX  w I edycji Międzynarodowego  Konkursu Muzyki Jazzowej KRACamera Jazz 2022 (Kraków).

Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

19. Błażej Kowalewski - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie kontrabasu. Od 8 lat działa w CK 105 rozwijając się w zakresie  śpiewu, recytacji, teatru. Jest zdobywcą Nagrody Specjalnej za najlepszy debiut na XXXVI Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów w Połczynie  Zdroju i laureatem I miejsca w eliminacjach wojewódzkich 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Turnieju poezji śpiewanej w Szczecinie.

20. Maciej Karkoszka – laureat  I miejsca w VI Ogólnopolskim  Konkursie fotograficznym „Decydujący moment” we Wrocławiu i nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie „Międzykulturowe poszukiwania w sztuce –„ Only Water”  w Łodzi. O nagrodę wnioskowało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych  w Koszalinie.

21. Aleksandra Bałdowska  nominowana do nagrody przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Zdobyła nagrodę indywidualną w XXI Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” w Toruniu oraz  II miejsce w konkursie rzeźbiarskim podczas XXVIII Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego dla uczniów szkół plastycznych Bydgoszcz-Myślęcinek.

22. Amelia Kłus – Szczeblewska  - kandydatka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych  w Koszalinie. Laureatka II miejsca w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Młody Człowiek w XXI w. w Kownie oraz  I miejsca  w II Ogólnopolskim Biennale Fotografii Użytkowej pt. „Wizerunek” w  Gdyni.

23. Julia Golan również kandydatka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Zdobyła  I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Obiektywnie o dzieciach”  w Strzyżowie i wiele wyróżnień na ogólnopolskich konkursach fotograficznych.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)

1. Jarosław Barów -  pianista, kompozytor, autor muzyki filmowej i telewizyjnej, aranżer, artysta kabaretowy, właściciel prywatnego teatru muzycznego Teatr Variete Muza.  W 2022 r. był współorganizatorem 2 dużych koncertów prezentowanych w największych salach widowiskowo – sportowych w Polsce. Koncertu Tribute to Krawczyk oraz  Christmas Time. Dyrygował 30 osobową orkiestrą złożoną z najlepszych muzyków rozrywkowych w Polsce.  Do nagrody nominowany przez  Teatr Variete Muza.

2. Greta Grabowska – ukończyła studia plastyczne na ASP w Gdańsku, na wydziale architektury wnętrz, a następnie architekturę krajobrazu na SGGW w Warszawie. Tworzy barwne, papierowe kompozycje. W swoim dorobku ma przeszło czterdzieści wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Rok 2022 r. był dla artystki bardzo intensywny. Zdobyła m.in.  nagrodę jury i nagrodę publiczności podczas wydarzenia pn. Doroczny Salon Rzeźby i Malarstwa w Mairie de Morteaux Couliboeuf we Francji, w Ptigny we francuskiej Normandii miała wystawę indywidualną i prowadziła warsztaty.  W 4. Ogólnopolskim Biennale Malarstwa – Pejzaż Architektoniczny  w  Olsztynie zdobyła II nagrodę. Prezentowała swoje prace na wystawie  pt. „Okno na sztaludze” inaugurującej działalność  „Galerii M” Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Miała indywidualne wystawy w Kazimierzy Dolnym podczas X Festiwalu – Spotkania z kulturą Żydowską oraz w Tarnowskich Górach. Uczestniczyła w 16. Interdyscyplinarnej Wystawie „FALA”  w  Bałtyckiej Galerii Sztuki w Koszalinie. Projektowała i wykonała kostiumy do filmu realizowanego przez Teatr Dialog pt. „Oskarżam cię o czary”. Gretę Grabowską nominowała do nagrody Rada Kultury przy Prezydencie Miasta.

3. Robert Rowiński - tancerz, choreograf. Prowadzi Studio Tańca PASJA, trenuje pary tańca towarzyskiego, które osiągają znaczące sukcesy. Bierze udział w różnych projektach w kraju  i  zagranicą. W ub. roku tańczył podczas nocy Sylwestrowej w Dubaju. W 2022 r. wraz z Iloną Krawczyńską odniósł  zwycięstwo w  programie telewizyjnym „Taniec z Gwiazdami” na antenie Polsatu. Z wnioskiem o nagrodę wystąpiło Stowarzyszenie „Pasja”.

4. Krzysztof Sokołów -  fotograf, fotoreporter, dokumentalista, Pracuje w zawodzie od 1970 r. Współpracował z kilkunastoma gazetami, najdłużej z „Głosem Koszalińskim”. W 2022 r. wraz z Archiwum Państwowym zrealizował 2 znaczące wydarzenia : wystawę prezentowaną na Rynku Staromiejskim w lipcu i sierpniu pt. „Fotograf mówi zdjęciami. Krzysztof Sokołów” oraz publikację pod tym samym tytułem, będącą efektem przekazania w formie darowizny do Archiwum Państwowego zbioru ok. 9000 zdjęć prezentujących Koszalin i okolice na przestrzeni lat 70. do 2000 r. dokumentując tym samych zachodzące w mieście zmiany. Nominowany do nagrody przez  Archiwum Państwowe w Koszalinie.

5. Wiktoria  Wizner – koszalinianka, obecnie mieszka i pracuje w Glasgow w Wielkiej Brytanii. W 2018 r.  ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, specjalność wokalistyka a w  2021 r.  Królewskie Konserwatorium Szkocji w Glasgow , specjalność – opera. W 2022 r.,  jako jedyna cudzoziemka, wystąpiła  w Operze Flight Johna Dova. Zagrała też główną rolę  w operze  La Cenerentola G. Rossiniego. Wydała również kilka autorskich piosenek  a teledysk do jednej z nich kręcony był  w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie i w Glasgow. Z wnioskiem o nagrodę wystąpiła spółka TEB Edukacja z Poznania/ Oddział w Koszalinie. 

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury:

1. Marek Kołowski – reżyser, instruktor teatralny, autor scenariuszy, aktor, juror w konkursach recytatorskich. Swoją przygodę z teatrem rozpoczął w 1976 r. a już trzy lata później  objął stanowisko kierownika administracyjnego Teatru „Dialog”, w którym realizował przedstawienia teatralne i w wielu z nich występował. Był jednym z założycieli i kierowników, wielokrotnie nagradzanego Teatru „AKA”, który działał przy klubie  „W Klocku” KSM „Przylesie”, był konsultantem ds. programowych w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, prezesem Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”,  inicjatorem  i realizatorem warsztatów teatralnych pn. „Akademia Słowa”. W 2013 r. rozpoczął realizację autorskiego projektu  -  Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu „Strzała Północy”. Jest twórcą i moderatorem serwisu Monodram w Polsce e – Informacje, którego celem jest upowszechnianie sztuki teatru jednego aktora. O nagrodę dla Marka Kołowskiego wnioskowało  STP „Dialog”.

2. Wiesława Kurowska – artystka – malarka, kuratorka wystaw i organizatorka wernisaży.  Maluje przede wszystkim nadmorskie pejzaże i kwiaty. Uczestniczy w  koszalińskich i krajowych wystawach. Od 2017 r. jest prezeską Związku  Plastyków Artystów RP O/Koszalin. Współpracuje z Klubem „Bałtyk” KSM „Na Skarpie”, gdzie  prowadzi Mini Galerię Sztuki Związku Plastyków Artystów RP  i z   Klubem „Na Skarpie” oraz innymi placówkami w mieście. Jest jurorką w konkursach plastycznych organizowanych zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Jest uczestniczką wielu akcji charytatywnych. W 2016 r. otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O nagrodę dla pani Wiesławy Kurowskiej wnioskowali koszalińscy  radni :  Żaneta Kwapisz, Izabela Wesołowska i Ryszard Tarnowski.

3. Jerzy Musiał - w 1973 r. zajął się upowszechnianiem filatelistyki wśród dzieci  i młodzieży. Od 36 lat jest opiekunem Koła Młodzieżowego Polskiego Związku Filatelistów w Klubie  „W Klocku”  a od 2016 r. w Klubie „Kanion” KSM „Przylesie”. Współpracuje też z klubem seniora w Klubie „Kanion”. W grudniu 2016 r.  otrzymał tytuł Członka Honorowego Polskiego Związku Filatelistów.   Posiada i prezentuje też własne eksponaty, jeden z nich wystawiał w 2022 r.  na światowych i krajowych wystawach m.in. w Budapeszcie, Jakarcie , Libercu, Tarnowie, gdzie zdobył znaczące nagrody w postaci medalu złotego i kilku medali srebrnych.  Z wnioskiem  o nagrodę wystąpiła  Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa  „Przylesie”. 

4. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – doktor habilitowany w dziedzinie Sztuk Plastycznych w Dyscyplinie Artystycznej Sztuki Piękne na Wydziale  Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Od 33 lat pracuje w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Od 2005 r.  wykłada w  Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.   Zajmuje się m.in. działalnością artystyczną w dziedzinie grafiki warsztatowej, malarstwa, rzeźby i fotografii. Prezentowała swoje prace na 40 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą i uczestniczyła w ponad 250 wystawach zbiorowych.  Jest komisarzem   i pomysłodawcą  Międzynarodowych Plenerów w Osiekach „Czas i miejsce dla sztuki” nad którymi  od 25 lat pełni opiekę artystyczną i organizacyjną. Od 1996 r. jest prezeską  Związku Polskich Artystów Plastyków  O/Koszalin – Słupsk, od 2006 r. zasiada w Radzie Muzeum przy Muzeum w Koszalinie.  Do nagrody nominowana przez Muzeum w Koszalinie.

5. Katarzyna Ulicka – Pyda - absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej PAM w Katowicach. Po studiach pracowała w Państwowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a od 1995 r. jest aktorką Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Zagrała w ponad 80 sztukach. W 2009 r. powstał, z jej udziałem, monodram „Kambek”, który w 2015 r. nagrała jako słuchowisko dla Teatru Polskiego Radia. Działa w Stowarzyszeniu  „Aktorzy po godzinach”, współpracowała z kabaretem „Koń Polski”,  w latach 1999 – 2003 była członkiem Rady Programowej Radia Koszalin.  Jest zdobywczynią wielu nagród  i wyróżnień m.in.: w 2012 r. uzyskała tytuł  „Najpopularniejszej Aktorki” w sezonie 2011 – 2012 w plebiscycie BTD, w 2011 r. została wyróżniona przez Jury 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę kobiety w „Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku”, w 2010 r. nagrodę publiczności dla Najlepszej Aktorki podczas Konfrontacji Młodych  „m – Teatr” za rolę kobiety w „Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku”, w  2009 r. otrzymała „Bursztynowy Pierścień” w kat. aktor sezonu za rolę w monodramie „Kambek”. Do nagrody nominowana przez Bałtycki Teatr Dramatyczny.

Nagroda za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku”

Tytuł Wydarzenie Kulturalne Roku 2022 otrzymuje „Romantycznie w sercu miasta”  

Romantycznie w sercu miasta" to wydarzenie, które narodziło się ze względu na chęć wykorzystania do działań kulturalnych pięknej przestrzeni Parku Książąt Pomorskich, gdzie zaprezentowano spektakl plenerowy złożony z trzech etiud teatralnych, wyreżyserowanych przez lokalnych twórców: Ewę Czapik-Kowalewską, Elżbietę Malczewską - Giemzę i Wojciecha Węglowskiego. Każde z nich zaprojektowało oprawę artystyczną jednej z ballad Adama Mickiewicza według własnej interpretacji. W wydarzeniu uczestniczył teatr seniorów „Zwierciadło”,  młodzieżowy teatr „Reunited” oraz teatr osób z niepełnosprawnością  „Recepta”.

Nagroda za działania w zakresie kultury „Kulturalna Inicjatywa  Roku”.

Tytuł Kulturalna Inicjatyw Roku 2022  otrzymało przedsięwzięcie Kompozycja – Architektura i muzyka”

Cykl „Kompozycja – Architektura i muzyka” ma na celu prezentowanie związków pomiędzy muzyką i architekturą.  Na poszczególne  wydarzenia składają się wykłady najwybitniejszych polskich architektów, mających w swym dorobku projekty sal koncertowych i innych obiektów służących muzyce, oraz koncerty kameralne  w wykonaniu koszalińskich muzyków.

Nagrody za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas kultury 2022 r.”

MPS International sp z o.o.  

Spółka od trzech lat współpracuje z  CK105. Wspiera dwa prestiżowe festiwale filmowe: Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej FILMONIADA i Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Obecność firmy wśród sponsorów tych festiwali podnosi ich rangę  i pomaga pozyskiwać innych partnerów.       

Miejska Energetyka Cieplna sp. z o.o. w Koszalinie

Dzięki finansowemu wsparciu Spółki Centrum Kultury 105 zorganizowało wiele wydarzeń kulturalnych. W 2022 roku były to m.in. : Dni Koszalina  - ważne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy świętowali 756. urodziny miasta oraz  Sylwester Miejski  - dzięki pozyskanym środkom  CK105 mogło zaprosić gwiazdę polskiej sceny i wspólnie z mieszkańcami przywitać Nowy Rok podziwiając przy tym pokaz laserów.

O nagrody dla nagrodzonych Spółek  wnioskowało Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy Violettcie Goldfarb za fotorelację z wydarzenia, którą możecie Państwo obejrzeć poniżej.

fot. Violetta Goldfarb




XII Gala Koszalińskiej Kultury

30 marca w Filharmonii Koszalińskiej po 2 letniej przerwie odbyła się XII Gala Koszalińskiej Kultury. Podczas Gali nie brakowało atrakcji: można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Koszalinie, promującą publikację „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”. Ponadto Koszalińska Biblioteka Publiczna przygotowała kolejne wydanie Almanachu Kultury Koszalińskiej, które będzie można otrzymać nieodpłatnie i nagrodzoną w 2020 r. gazetkę „Głos Dziecięcy”. Galę zakończyła prezentacja filmu „Papierosy”, tegorocznej laureatki nagrody Prezydenta Miasta Mai Markowskiej.

W bieżącym roku Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta pracowała w następującym składzie :

  • radni Rady Miejskiej, członkowie Komisji Kultury: Pani Krystyna Kościńska – przewodnicząca Kapituły, Pani Bożena Kaczmarek, Pan Leopold Ostrowski i Pani Izabela Wesołowska.
  • przedstawiciele Rady Kultury przy Prezydencie Miasta: Pani Elżbieta Malczewska - Giemza, Pan Maciej Osada - Sobczyński, Pan Łukasz Waberski i Pan Mariusz Rodziewicz
  • przedstawicielki Prezydenta Miasta Koszalina: Pani Dorota Pawłowska - dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, Pani Marzena Śmigielska – kierownik Referatu Kultury i Sportu.

Kapituła rozpatrzyła 43 wnioski o przyznanie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Zgodnie z opinią Kapituły i decyzją Prezydenta Miasta w gronie tegorocznych laureatów znalazło się 29 kandydatów.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury:

1. Jadwiga Kabacińska - Słowik - wraz z mężem - Leonardem Kabacińskim utworzyła Galerię Na Piętrze. Oficjalne otwarcie Galerii miało miejsce 9 lutego 1991 r. Dzięki zaangażowaniu i pracy Pani Jadwigi to miejsce funkcjonuje z powodzeniem już przeszło 30 lat. Integralną częścią Galerii Na Piętrze stała się Autorska Galeria Andrzeja Słowika. Galeria wspiera i służy artystom rozpoczynającym swą drogę twórczą - stałym cyklem wystaw Promocja Młodych. W Galerii bywali wielcy polscy artyści współcześni, z których wielu uczestniczyło w spotkaniach Artystów i Teoretyków Sztuki w Osiekach. Były tu organizowane aukcje charytatywne i spotkania autorskie. Odbywały się jubileusze. Żegnano artystów, którzy odeszli. Organizowano wigilie artystyczne. Galeria była zawsze i jest przystanią dla artystów, przyjaciół i miłośników sztuki. Z wnioskiem o nagrodę wystąpił Związek Polskich Artystów Plastyków.

2. Zenon Kasprzak – polonista, nauczyciel i wychowawca wielu roczników absolwentów koszalińskich ogólniaków. Do Koszalina przyjechał wraz z rodzicami w listopadzie 1945 r. Po studiach - polonistyka na Uniwersytecie Gdańskim - został nauczycielem w II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. Jego pasją jest dawanie świadectwa o wydarzeniach dotyczących miasta. Artykuły wspomnieniowe i kronikarskie zamieszcza w pismach lokalnych m.in. w „Roczniku Koszalińskim”. Reportaże z licznych podróży ukazały się w „Gazecie Ziemskiej”. W 2017 r. ukazała się książka „Pod niebem Afryki i nie tylko”. Pan Zenon Jest m.in. współautorem i redaktorem książki zawierającej wspomnienia koszalińskich pionierów ”Mnie to miasto od innych droższe…”. Jest też autorem książki „Koszalin, moja Mała Ojczyzna”. O nagrodę wnioskowało Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina.

3. Krystyna Pilecka - kanclerz Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie, członkini Związku Literatów Polskich, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich, organizatorka spotkań kulturalnych. Działalność w zakresie upowszechniania kultury rozpoczęła w 1981 r. w Klubie Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”. Pierwszy autorski tomik poezji pt. ”Melodie rodzinnego domu” wydała w 1998 roku. Jest organizatorką i uczestniczką spotkań autorskich, poetyckich, wieczorów literackich i imprez okolicznościowych. Z wnioskiem o nagrodę wystąpiła Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom”.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)

1. Maja Markowska – Jej krótkometrażowy film dokumentalny „Papierosy” zdobył Grand Prix za film niezależny na Imagenations Festival we Wrocławiu; nagrodę w kategorii bohater na 10. Festiwalu Filmów Frapujących w Gorzowie Wielkopolskim; wyróżnienie na Przeźrocza Festiwalu Filmowym w Bydgoszczy. Premiera filmu miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym – film był nominowany do Złotego Lajkonika w konkursie polskim. Brał też udział w konkursie głównym 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi oraz w pokazie podczas Millenium Docs Against Gravity w Warszawie. O nagrodę zawnioskował” Głos Koszaliński”.

2. Błażej Babij - pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny festiwalu Koszalin BassFest - nowego wydarzenia na mapie kulturalnej Koszalina, którego pierwsza edycja miała miejsce we wrześniu 2021 w Filharmonii Koszalińskiej. W ramach wydarzenia odbyły się 3 koncerty, podczas których prezentowali się znakomici artyści, a ich występy łączył wspólny mianownik – kontrabas. Festiwal zdobył Laur Made in Koszalin w kat. kultura i design. O nagrodę wnioskowała Fundacja BassFest.

Nagrody I stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1.Wiktor Dziedzic – MŁODY ARTYSTA ROKU 2021 - Jest ubiegłorocznym absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie w klasie skrzypiec. Pracował z dr. Natanem Dondalskim. Koncertował z wieloma orkiestrami: Czeskiego Radia w Pradze, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Występował w prestiżowych salach koncertowych w Polsce, Czechach, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Miał zaszczyt reprezentować Koszalin oraz szkołę podczas koncertu w Ambasadzie RP w Pradze. Zdobył wiele nagród - pierwszych miejsc w międzynarodowych i krajowych konkursach i przeglądach muzycznych m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, na Łotwie. Koncertował także w Danii i na Litwie. Wiktor aktualnie koncertuje w Mediolanie. Bierze udział w europejskim tournee "Hans Zimmer Live Europe Tour 2022", gdzie występuje w orkiestrze i jest najmłodszym wykonawcą. Trasa obejmuje 30 koncertów w 15 państwach, w miastach takich jak Berlin, Londyn, Dublin, Paryż, Zurych, Praga, Wiedeń, Amsterdam, Sztokholm i Oslo

2. Julia Chojnacka -– „Młoda Artystka Roku 2019” do września 2021 r. Julia uczyła się w I klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec Olgi Borowskiej, a następnie u dr. Natana Dondalskiego. Obecnie uczy się w Poznaniu pod kierunkiem dr Kariny Gidaszewskiej. Jest laureatką ok. 100 konkursów. Zdobyła Super Grand Prix podczas 3rd International Arts Festival „Magic Sounds of Romania” i Grand Prix podczas międzynarodowych i krajowych konkursów w Pradze, Wiedniu, w Zielonej Górze, a także wiele I miejsc min. w Paryżu, Londynie, Sztokholmie, Budapeszcie, Lizbonie, Kopenhadze, Poznaniu. Jest Laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2020/21. Przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci 2021/22.

3. Martyna Skuza - Martyna od 9 lat jest uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jej artystycznym opiekunem jest dr Natan Dondalski. Martyna zdobyła Grand Prix w International multi-genere competition w Kazachstanie i I miejsca w międzynarodowych i krajowych konkursach w Elblągu, Stalowej Woli, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, w Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwecji, we Włoszech. Została przyjęta do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - Programu Pomocy Wybitnie zdolnym - na rok szkolny 2021/22 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego- za osiągnięcia artystyczne w roku 2020/21.

4. Antoni Merecki - Od wielu lat uczęszcza na zajęcia gitarowe w Pałacu Młodzieży i rozwija się pod okiem Zbigniewa Dubielli. Zdobył m.in. I miejsce w III International Children’s and Youth Guitar Competition i Złotą Strunę na XIII Płockich Konfrontacjach Gitarowych.

5. Kacper Krężołek - Jest uczniem ZPSM w Koszalinie. Pracuje pod kierunkiem Dariusza Schmidta i Zbigniewa Dubielli. Jest laureatem I miejsca oraz Grand Prix na I Nadmorskim Festiwalu Gitarowym w Gdyni, I miejsca na VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Viva Gitarra” w Zielonej Górze.

6. Irmina Bączkowska - uczennica ZPSM w klasie skrzypiec dr. Natana Dondalskiego. Jest laureatką Grand Prix oraz I miejsca na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym „Music&Stars Awards” oraz I nagrody w konkursach w Serbii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i na festiwalu w Krakowie.

7. Zuzanna Mieczkowska - uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w ZPSM w Koszalinie, w klasie fletu. Pracuje pod kierunkiem Natalii Jewłoszewicz- Dziedzic. Zdobyła I nagrodę w X International Competition For Young Musicians „Citta Di Massa” we Włoszech i w międzynarodowym konkursie w Szwajcarii.

8. Lena Łobodziec - uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fortepianu. Pracuje pod kierunkiem Ewy Gajdzis. Wśród jej osiągnięć jest I nagroda w International Music Competition „The Music if Eastern Europe” w Wielkiej Brytanii i w międzynarodowym konkursie we Francji.

9. Borys Palonek - uczeń IV klasy ZPSM w Koszalinie w klasie fortepianu. Uczy się pod kierunkiem Pawła Bortnowskiego. Borys zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody wirtuoz- online” w Sanoku, i I miejsca w międzynarodowych konkursach w Serbii .

10. Nina Olech - uczennica 2 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w klasie fortepianu. Pracuje pod kierunkiem Ewy Gajdzis. Jest laureatką I nagrody w International Music Competition - The Music of Centuries- The Music of 19th Century w Wielkiej Brytanii i I nagrody z wyróżnieniem w The Music Competition Online 2021 we Francji.

11. Basia Osada – Sobczyńska - uczennica IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w klasie fortepianu. Jej artystycznym opiekunem jest Paweł Bortnowski. Basia jest Laureatką I miejsca w International Music Competition w Serbii i nagrody Srebrny Wirtuoz w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz- online” w Sanoku.

12. Ignacy Łajca - uczeń ZPSM w Koszalinie, klasy V Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. Jest w klasie skrzypiec i pracuje pod kierunkiem Danuty Kaluty-Jakubowskiej. Wśród jego sukcesów są : I nagroda w IV Ogólnopolskim Konkursie „Talenty skrzypcowe 2021”; I miejsce w IV Ogólnopolskich Igrzyskach Skrzypcowych w Zbąszynie i pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach w Austrii i Portugalii.

Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1. Teatr Niesforny (Laura Jankowska, Jagoda Piotrowiak, Maja Tuteja, Ola Szeflińska, Weronika Witowska, Nela Widziewicz, Julian Majewski, Mikołaj Wieczorek) – od 2018 r. działa w Pałacu Młodzieży, pod kierunkiem Elżbiety Malczewskiej – Giemzy. Młodzież uczestniczy w działaniach happeningowych na rzecz środowiska lokalnego, prowadzi program pałacowy Expres w TV Max. Teatr zdobył II miejsce na XXI Festiwalu Małych Form Teatralnych w Piasecznie za spektakl „… teraz”.

2. Natalia Matusiak – pracuje pod kierunkiem Leny Charkiewicz w Pałacu Młodzieży. Jest Finalistką IV edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „The Golden Voice” w Krakowie. Zdobyła też II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu wokalnym Polskiej Piosenki „Z piosenką przez dekadę”- lata 60 w Gdańsku.

3. Duet Aniela Dąbrowska i Wiktoria Studzińska – duet powstał w 2019 r. w Pałacu Młodzieży i pracuje pod kierunkiem Zbigniewa Dubielli. Dziewczyny są m.in. laureatkami nagrody I stopnia w V Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Renesans Gitary „Nowy Akord 2021”- na Białorusi.

4. Julian Merecki - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie I stopnia w klasie waltorni. Pracuje pod kierunkiem Piotra Arciszewskiego. Zdobył m.in. I miejsce w IV Warszawskim Festiwalu „Miniatura muzyczna na instrumenty dęte, drewniane i blaszane” w Warszawie.

5. Krzysztof Zieliński - uczeń ZPSM w V klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w klasie skrzypiec. Jego artystycznym opiekunem jest dr Natan Dondalski. Krzysztof jest laureatem I nagrody podczas letniej edycji konkursu World open Music Competition w Belgradzie.

6. Szymon Gajdzis - uczeń 6 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w ZPSM w Koszalinie, w klasie perkusji. Uczy się pod kierunkiem Roberta Kwiatkowskiego. Szymon zdobył dwie znaczące nagrody w Londynie, w tym I nagrodę w International Music Competition- The Music of Centuries- „The Music of 18th Century” .

7. Michalina Łajca – uczy się w ZPSM w Koszalinie, w III klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w klasie fortepianu. Pracuje pod kierunkiem Doroty Kuryło. Wśród jej sukcesów jest I nagroda w International Festival Online Competition Portugal Art Carnaval .

8. Antonina Sajek - uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Pracuje pod kierunkiem Ingi Marciszuk - Mazur. Jest finalistką - z wyróżnieniem w eliminacjach centralnych XLV Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki w Warszawie. Był to najwyższy w 2021r. tytuł przyznany w tym konkursie.

9. Nikodem Kin – uczeń Zespołu Szkół Plastycznych. Pracuje pod kierunkiem Katarzyny Gwardiak-Kocur. Zdobył Złoty Medal w VII Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych. Konkurs odbywał się pod patronatem MKiDN.

10. Maciej Karkoszka – uczeń Zespołu Szkół Plastyczny. Pracuje pod kierunkiem Katarzyny Gwardiak-Kocur. Ma na koncie II nagrodę w XV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Świat w obiektywie - Przyroda wokół nas”.

Nagrody za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku”

Do nagrody za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku” zgłoszono 4 przedsięwzięcia:

1.Musical „Bonnie & Clyde” - organizator: Teatr Muzyczny ADRIA

2.Premiera Spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie” - organizator: BTD.

3.Jubileuszowa 40. edycja Festiwalu Młodzi i Film – organizatorzy CK105, Stowarzyszenie Filmowców Polskich,

4.Wydanie publikacji „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” - wydawca: Archiwum Państwowe w Koszalinie

Tytuł Wydarzenie Kulturalne Roku 2021 otrzymała publikacja „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”.

Promocja książki odbyła się w październiku 2021 r. – w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wydawnictwo było elementem obchodów 60 – lecia działalności Archiwum Państwowego. Publikacja „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” to wydawnictwo albumowe prezentujące archiwalia związane z nieistniejącymi już w mieście obiektami i miejscami. Zostało opracowane przez miłośników historii Koszalina: Dorotę Cywińską – starszego kustosza Archiwum Państwowego; Krzysztofa Urbanowicza – autora artykułów i książek o Koszalinie; Zbigniewa Wojtkiewicza – kolekcjonera i wieloletniego darczyńcy Archiwum przy udziale: - dr. Kacpra Pencarskiego - historyka, archiwisty, konsultanta merytorycznego, Mariusza Króla - artysty z pracowni graficznej Vidoque graphic design atelier, Izabeli Rogowskiej – fotograficzki, Joanny Wyrzykowskiej – korektorki i redaktorki językowej. Publikacja w całości została wykonana w Koszalinie i wzbudziła ogromne zainteresowanie. Z wnioskiem o nagrodę wystąpiła Politechnika Koszalińska.

Nagrody za działania w zakresie kultury „Kulturalna Inicjatywa Roku”.

Do nagrody za działania w zakresie kultury „Kulturalna Inicjatywa Roku” również zgłoszono 4 zadania :

1.Wydanie płyty T. Ogonowskiego i M. Osady – Sobczyńskiego „Pokochaj świat – piosenki z bajek i baśni BTD” - projekt realizowany przez Stowarzyszenie Aktorzy po Godzinach.

2.Kulturalne Miejsce Spotkań Pod Bookiem – realizator Koszalińska Biblioteka Publiczna

3.Festiwal Koszalin BassFest – organizator Fundacja BassFest

4.Wydanie płyty CD „(RE) Discovering Gabriela Moyseowicz” – realizator Filharmonia Koszalińska

Tytuł Kulturalna Inicjatyw Roku 2021 otrzymał Festiwal Koszalin BassFest.

Organizatorem Festiwalu była Fundacja BassFest. To była całkowicie nowa inicjatywa. We wrześniu ub. roku, w trakcie 3 festiwalowych koncertów publiczność mogła posłuchać artystów dla których wspólnym mianownikiem jest kontrabas. Festiwal miał na celu prezentację zróżnicowanych gatunków muzycznych oraz innych form scenicznej ekspresji, w których może być wykorzystany kontrabas. W pierwszym dniu Festiwalu wystąpiło trio w składzie – Krzesimir Dębski, Zbigniew Wrombel, Tadeusz Sudnik, w programie „Od Bacha do Hendrixa”. W II dniu: w monodramie „Kontrabasista” wystąpił aktor Krzysztof Rogacewicz. Zorganizowano także warsztaty dla uczniów ZPSM, które poprowadził Donat Zamiara. W III dniu wystąpił zespół Neoklez. Festiwal zdobył laur „Made in Koszalin” w kat. kultura i design. O nagrodę wnioskowała Fundacja BassFest.

Gratulujemy!



Mateusz Kowalski z nagrodą Artysta Roku

26 listopada 2021 r. w Filharmonii Koszalińskiej odbył się niezwykły koncert Mateusza Kowalskiego, który był ważnym punktem obchodzonego Roku Koszalińskiej Kultury. Tego wieczoru zostało zaprezentowane koszalińskiej publiczności polskie prawykonanie koncertu gitarowego Ink Dark Moon autorstwa Joby’iego Talbota. Wykonywany on był do tej pory 2 razy - w Londynie i Stambule. Do grupy tych miast dołączył Koszalin. Koncert wpisał się na listę najważniejszych wydarzeń polskiego świata gitarowego i muzycznego.

Koncert był okazją do wręczenia przez Zastępcę Prezydenta Miasta Andrzeja Kieszka nagrody Mateuszowi Kowalskiemu, który został wyróżniony w 2019 roku nagrodą Artysta Roku. Z powodu sytuacji epidemicznej, a tym samym odwołaniu XII Gali Koszalińskiej Kultury, artysta odebrał nagrodę podczas uroczystego koncertu.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym jak i zawodowym!

zdj. Maja Ignasiak


Julia Chojnacka odebrała nagrodę!

28 maja 2021 r. w Filharmonii Koszalińskiej odbył się koncert symfoniczny podczas którego zaprezentowali się uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Wystąpili oni wraz z muzykami Filharmonii Koszalińskiej.

Koncert był okazją do wręczenia przez Prezydenta Miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego nagrody Julii Chojnackiej, która została wyróżniona w 2019 roku nagrodą Młoda Artystka Roku. Z powodu sytuacji epidemicznej, a tym samym odwołania XII Gali Koszalińskiej Kultury, artystka odebrała nagrodę podczas uroczystego koncertu.

Jeszcze raz gratulujemy Julii Chojnackiej i życzymy zapału i odwagi w realizacji projektów artystycznych.

SPOTKANIE PREZYDENTA MIASTA Z LAUREATAMI NAGRÓD HONOROWYCH PREZYDENTA MIASTA W DZIEDZINIE KULTURY

 

W dniu 19 maja 2021 r. Prezydent  Piotr Jedliński  zaprosił na kameralne  spotkanie  w Urzędzie Miejskim   laureatów nagród honorowych Prezydenta Miasta    w dziedzinie kultury  -  „Mecenas Kultury 2019”, „Mecenas Kultury 2020”, „Inicjatywa Kulturalna Roku 2019” oraz „Wydarzenie kulturalne roku 2020”.  Termin spotkania  jest  szczególnie uzasadniony. Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej  w Koszalinie została przyjęta Uchwała dotycząca obchodów Roku Koszalińskiej Kultury. Spotkanie z laureatami   miało więc miejsce w Roku Koszalińskiej Kultury, tuż przed Dniami Koszalina.

Prezydent Miasta spotkał  się z  laureatami nagród w następujących kategoriach :

- za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury” (laureaci w tej kategorii otrzymują „Piórko Pegaza”. Pomysłodawcą takiego trofeum był artysta Andrzej Słowik. „Mecenasi kultury 2019 r.” otrzymają „Piórka Pegaza” jego autorstwa. „Mecenasi kultury 2020 r.” otrzymają „Piórka Pegaza” autorstwa Krzysztofa Rećko – Rapsy”,

- za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku”,   

- za działania w zakresie kultury – „Kulturalna Inicjatywa Roku” .

„Mecenasi Kultury 2019”

- Pani Sławomira Małgorzata Ignatowicz - Biuro Turystyczne „Turysta”

- Elfa Manufacturing Poland sp. z o. o. ( przedstawicielka Firmy – p. Beata Turek)

- Pan Robert Jaśkiewicz -  Prezes Zarządu Firma Akant

- Pan Tomasz Bartos - Faktoria Lektorska „Mikrofonika”

„Kulturalna Inicjatywa Roku 2019 ” kat. dorosłych - Koszalińscy Muzycy Dzieciom  - Michał Goldfarb

„Mecenasi Kultury 2020” 

- Pani Wanda Stypułkowska – MPS International Koszalin  

- Pani Adrianna Angelard  Hotel Bursztynowy Pałac

„Wydarzenie kulturalne roku 2020”  - Musical „The Bodyguard”                                                                                                           

- Pani Magdalena Łoś – Wojcieszek i Pan Kacper Wojcieszek – Teatr Muzyczny „Adria”

Przypomnijmy, że  w 2020 r. przyznano  32  a  w 2021 r. 22 nagrody.  Nagrody w kat. za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury, i nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury dla dzieci , młodzieży i dorosłych zostały laureatom przekazane na rachunki bankowe a listy gratulacyjne wysłano pocztą.  Nagrody honorowe przyznane instytucjom kultury zostały wręczone ich dyrektorom były to:  

- nagroda za działania w zakresie kultury - „Kulturalna Inicjatywa Roku 2019” – kat. dzieci i młodzież  „Głos Dziecięcy”  oraz  nagroda za działania w zakresie kultury – „Kulturalna Inicjatywa Roku 2020” – kat. dorośli  - „Rok Gracjana Bojara – Fijałkowskiego w KBP”  - wręczono dyrektorowi KBP;

- nagrodę za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku 2019” -     „XV Hanza Jazz Festiwal” –  wręczono dyrektorowi CK105;

W najbliższym  możliwym terminie zostaną też wręczone statuetki „Artysta Roku 2019” – tytuł otrzymał Mateusz Kowalski oraz  „Młoda Artystka Roku 2019” – tytuł ten otrzymała Julia Chojnacka z ZPSM. Julii statuetka zostanie wręczona już 28 maja br. podczas koncertu uczniów ZPSM w FK.  



Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina w 2021 r.

 

NAGRODY  ZA  CAŁOKSZTAŁT WIELOLETNIEJ PRACY ARTYSTYCZNEJ, TWÓRCZEJ ORAZ DZIAŁANIA NA RZECZ UPOWSZECHNIANIA  I PROMOCJI KULTURY  

 

1. MIROSŁAW GLINIECKI - aktor, reżyser, pedagog teatru, autor scenariuszy teatralnych, współtwórca i szef  artystyczny  TEATRU  STOP.

2. LUCYNA MAKSYMOWICZ – konsultantka Teatru Stop do spraw edukacji, pedagożka – terapeutka, instruktorka teatralna,   aktorka, autorka scenariuszy. 

3. PIOTR KRÓTKI  - aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, reżyser, dramatopisarz.

 

 

 

 

NAGRODY  ZA  OSIĄGNIĘCIA W DZIDZINIE KULTURY

(przyznawane osobom dorosłym)

 

1. WIKTOR KAZUBIŃSKI – absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.   Laureat m.in.  I miejsca  w  V Paris International Music Cometition we Francji .

2. JACEK  PIOTR  KUJAWSKI  -  kontrabasista w Filharmonii Koszalińskiej,  pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kołobrzegu. W 2020 r. w repertuarze FK znalazły się   dwa skomponowane przez niego utwory  symfoniczne : koncert na kontrabas i orkiestrę smyczkową oraz bajka  muzyczna „W zaczarowanym  ogrodzie ciotki Nutki”.

3. WALDEMAR  MISZCZOR -  wiceprezes STP „Dialog. Aktor, autor muzyki  i współtwórca wielu  spektakli realizowanych w „Dialogu” oraz  miesięcznika kulturalnego „Dialog Art”.

4. MATEUSZ PRUS  –  dziennikarz Telewizji Kablowej Sp. z o.o. , inicjator i organizator Good Vibe Festival.

5. KACPER WOJCIESZEK – tancerz, choreograf, współwłaściciel i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Adria.

 

 

NAGRODY  I  STOPNIA ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZNIE KULTURY

(przyznawane dzieciom i młodzieży)

 

1. GABRIELA BORTNOWSKA -   uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie w klasie fortepianu Pawła Bortnowskiego. Laureatka m.in.  I   miejsca  w  International Music Competition w  Belgradzie, I miejsca w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. N. Perelmana, w St. Petersburgu. Uczestniczka   Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic” w Sanoku, zdobyła jedną z najwyższych nagród Forum – „Złoty Parnas”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2. JULIA CHOJNACKA – uczennica klasy I OSM II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego.  Zdobywczyni m.in.  I miejsca w  International Music Competition „The Art of Strings” – Great Composers  Competition  w  Londynie  i   I miejsca w  II Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej  im. Wandy Wiłkomirskiej    w  Częstochowie.   Laureatka XVII edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, stypendystka  Centrum Edukacji Artystycznej, przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

3. WIKTOR DZIEDZIC – uczeń w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Zdobył m.in.  I miejsce w „International Internet Music Competition „IMKA” w Sarajewie, I miejsce w  V „North” International Music Competition w  Sztokholmie. Stypendysta  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjęty do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

 

NAGRODY   II STOPNIA ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZNIE KULTURY

(przyznawane dzieciom i młodzieży)

 

1. ANIELA DĄBROWSKA – uczy się gry na gitarze pod kierunkiem Zbigniewa Dubielli w Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Uzyskała m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Hity na gitarze” Koszalin 2020.

2. MAJA JODŁOWSKA - uczennica klasy II  OSM II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie gitary Piotra Tyborskiego.  Laureatka  m.in.  II miejsca  w  V Paris International Music Competition w Paryżu.

3. ANNA ŁUDZIŃSKA -  uczennica  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Członkini Zespołu Akordeonowego AKORD. Gry na akordeonie uczy się pod kierunkiem Artura Zajkowskiego. Zdobyła III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym   ” Prikamie” w Perm w Rosji.

4. BORYS PALONEK – uczeń  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych   w Koszalinie, w klasie fortepianu Pawła Bortnowskiego. Zdobywca  m.in. I miejsca w International Music Competition w Belgradzie.

5. HANNA SKUPIEŃ – miłośniczka fotografii. Umiejętności zdobywa w Pałacu Młodzieży  w Koszalinie pod kierunkiem Moniki Kalkowskiej. Laureatka m.in.  III miejsca  na XIX Przeglądzie Fotografii Dzieci i Młodzieży „Kontrasty” w Gorzowie Wlkp.

6. MARTYNA SKUZA - uczennica w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Laureatka  II miejsca w  Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „VI North International Music Competition” w  Sztokholmie. Została przyjęta do programu Pomocy Wybitnie Zdolnym na rok szkolny 2020/2021 Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

7. BORYS SZCZYKUTOWICZ - uczeń  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  w Koszalinie, w klasie fortepianu Pawła Bortnowskiego. Zdobywca I miejsca w  International Music Competition w Belgradzie.

NAGRODA ZA WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

MECENAS KULTURY 2020

 

  1. WANDA STYPUŁKOWSKA MPS International Sp. z o.o. W zarządzanej przez siebie  firmie MPS International w 2016 r. Pani Wanda Stypułkowska stworzyła Galerię MPS – galerię sztuki otwartą na uzdolnionych artystycznie pracowników, lokalnych twórców oraz artystów.
  2. 2.    ADRIANNA ANGELARD Hotel Bursztynowy Pałac - Hotel Bursztynowy Pałac jest sponsorem wspierającym działania Stowarzyszenia Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie.

 

NAGRODA ZA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA ARTYSTYCZNEGO

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2020

 

MUSICAL „THE BODYGUARD”  - 26 września 2020 r. rozpoczął działalność prywatny Teatr Muzyczny Adria. Pierwszy sezon artystyczny Teatr zainaugurował premierą jednego z najbardziej rozpoznawalnych musicali na świecie „The Bodyguard”. Jako pierwszy w Polsce otrzymał amerykańską licencję na jego wyprodukowanie

 

 

NAGRODA ZA DZIAŁANIA W ZAKRESIE KULTURY

 KULTURALNA INICJATYWA ROKU 2020

(kategoria: dorośli)

 

ROK GRACJANA BOJARA - FIJAŁKOWSKIEGO W KBP. Celem szeregu przeprowadzonych w ramach projektu działań było upamiętnienie sylwetki Gracjana Bojara - Fijałkowskiego, przypomnienie mieszkańcom o tej ważnej dla miasta i regionu postaci oraz popularyzacja legend regionalnych.  W okresie wakacyjnym  odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Gracjana Bojara- Fijałkowskiego.

 


Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina w 2020 r.


Niestety w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem tegoroczna XII Gala Koszalińskiej Kultury nie odbędzie się w zaplanowanym na 20 marca br. terminie. Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta  rozpatrzyła 51 wniosków i zaopiniowała pozytywnie  32 kandydatury. Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Laureatami Nagrody w dziedzinie kultury zostają:

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury:

Iwona Augustyniak. Kierowniczka Klubu „Bałtyk” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” (od 1986r. ).   Klub dwukrotnie  uzyskał tytuł Miejsca Odkrywców Talentów, raz nadany przez Ministra Edukacji Narodowej, drugi raz  nadany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji  w Warszawie .Profil działania Klubu, pod kierownictwem Pani Iwony to nie tylko zajęcia stałe (dziesiątki sekcji i setki uczestników) ale też inicjatywy i autorskie  projekty, które na stałe weszły do kalendarza imprez koszalińskich, tj.:  Dni Osiedla „Morskie”, Karnawałowe Spotkania Artystyczne Seniorów, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej, Galeria Klubu Bałtyk i mała Galeria ZPARP oraz Klub Aktywnego Seniora. Laureatka  tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Bałtyk,  była członkinią zespołu ds. opracowania Programu Rozwoju Kultury, jest pomysłodawczynią i współzałożycielką Stowarzyszenia Integracji Międzypokoleniowej „Aktywni Razem”.

Włodzimiera Kolk. Malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki PWSSP  w Poznaniu – dyplom  uzyskała w 1968 r. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury                   i Sztuki, laureatka ponad 20 nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, grafiki i tkaniny unikatowej. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych krajowych                          i zagranicznych. Uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich m.in. w Grecji i we Włoszech. Brała udział w  6 Spotkaniach Osieckich. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych we Francji, Niemczech, Grecji, Danii, Włoszech, Holandii, Słowacji, Kanadzie, Bułgarii Bośni i Hercegowinie oraz w Polsce m.in. w Koszalinie ( Muzeum posiada  8 prac autorstwa W. Kolk ).        

Mirosław Lucjan Krom. Od września 1968 r. związany z amatorskim ruchem teatralnym. Od 1970 r. członek Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”, aktor, prezes Zarządu w latach 1981 – 1988. W kwietniu 2020 r. będzie obchodził jubileusz 50- lecia działalności w „Dialogu”. Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach w reż. m.in. H. Rodkiewicz, M. Ulickiej  i K. Chudzikiewicz. W latach 2018 – 2019 – wyreżyserował w „Dialogu” kilka spektakli. W latach 2000 – 2003 pełnił funkcję dyrektora MOK w Koszalinie.

Irena Kuncewicz. Malarka, poetka i pisarka. Organizatorka wystaw  ( m.in. w Galerii Ratusz), uczestniczka  plenerów malarskich. Promuje swoje książki ( tomik Dedykacje  i Nastroje oraz Opowieść samotnika , Życie to podróż i spotkania, Legenda dla dorosłych),  promuje Koszalin podczas licznych spotkań autorskich m.in. w ośrodkach wczasowych  ( Darłówko, Drawsko Pom. Świnoujście, Osiek, Międzywodzie, Mrzeżyno, Dąbki, Kołobrzeg) , uczestniczy w akcjach charytatywnych.

Władysław Pitak. Artysta o specjalności aktorskiej i wokalno – muzycznej. Jako specjalista w zakresie teatru, muzyki, poezji, plastyki i jako menadżer organizuje imprezy, koncerty, spotkania artystyczne, wystawy, warsztaty artystyczne, wykłady, pogadanki, prelekcje dla różnych grup wiekowych. Współpracuje z  Klubem „Nasz Dom”. W ostatnich latach szczególnie wspiera seniorów. Od  3 lat prowadzi zespół Uni Versum, prowadzi też spotkania ze sztuką,  imprezy okolicznościowe, organizuje i prowadzi wieczornice literackie, benefisy, pomaga przy organizacji wystaw plastycznych.

Winfred Wojtan . Od 1972 r. mieszka w Koszalinie. Obecnie  prowadzi działalność dyrygencką i opracowuje  utwory na chóry i zespoły śpiewacze. Od czasu studiów -1961 r. współpracował z amatorskim ruchem artystycznym prowadząc zespoły chóralne.  W 1972 r. objął stanowisko dyrygenta Filharmonii Koszalińskiej.  Zajmował się też prowadzeniem audycji umuzykalniających w szkołach. Był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Od 1980 r. pełnił obowiązki wiceprezesa Koszalińskiego Towarzystwa Muzycznego, sprawując m.in.  kierownictwo nad festiwalem organowym w Koszalinie i społecznymi ogniskami muzycznymi w województwie. Był kierownikiem artystycznym chóru „Złote Kłosy”. Od 1994 r. W. Wojtan prowadzi Koszaliński Chór Nauczycielski. Skomponował koncert na organy i orkiestrę (wykonany na Festiwalu Organowym w Koszalinie w 1986 r.)  oraz „Fantazję dziecięcą” na fortepian i orkiestrę ( którą dyrygował na Festiwalu „Artissimo” na Gwadelupie i Martynice), muzykę do pieśni chóralnych „Jedna jest Polska”, Ojczyźnie naszej potrzeba”, „Dom ojczysty”, „Pieśni o słońcu niewyczerpanym” i wielu innych. Jest autorem opracowań na chór ponad 140 pieśni i piosenek, melodii z filmów, oper i operetek, musicali, pieśni religijnych, patriotycznych  i ludowych.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)

Zespół Tańca Ludowego  „Bałtyk” . Zespół powstał w 1987 r.   Działa w  Centrum Kultury 105 i reprezentuje instytucję na lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. Repertuar zespołu to polskie tańce narodowe i regionalne. Zespół bierze udział w koncertach charytatywnych, corocznie reprezentuje Koszalin na dożynkach powiatowych, bierze udział w imprezach okolicznościowych, współpracuje z Filharmonią Koszalińską uczestnicząc w koncertach „Familijny Park Sztuki”. W  2019 r. w sierpniu Zespół uczestniczył       w XXV Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” w Bułgarii, gdzie zdobył Nagrodę Główną – Złoty Dyplom i  statuetkę Złoty Żagiel.

Grupa Jazzowa „Dixieland”.  W 2019 r. Grupa obchodziła 25 – lecie działalności. Od początku istnienia muzycy związani są z Centrum Rozrywki ”Na Pięterku” KSM „Przylesie”. Obecnie działają w 7 osobowym składzie. Grupa Dixieland  corocznie uczestniczy duszkach jazzowych” i „Wiośnie jazzowej” organizowanych przez Centrum Rozrywki „Na Pięterku”. istorii koszalińskiego jazzu Grupa Jazzowa „Dixieland” odgrywa wiodącą rolę.

 ARTYSTA ROKU 2019 -  Mateusz Kowalski  - mgr sztuki, gitarzysta. Absolwent ZPSM             w Koszalinie (2014 r.). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 21 lipca 2019 r. w Londynie zdobył 1 nagrodę na EuroStrings Competition i został zwycięzcą drugiej edycji  EuroStrings – European Guitar Festival Collaborative 2018/2019. Ta druga edycja zrzeszała 17 festiwali gitary klasycznej   w Europie. Jako laureat 1 nagrody w Rust  -Austria , Mateusz  uczestniczył w projekcie zapewniającym udział w koncertach  festiwalowych po Europie: Chorwacja, Belgia, Holandia, Węgry, Włochy, Anglia, Szwecja. We wrześniu 2019 r. miała miejsce premiera debiutanckiej płyty - Mateusz Kowalski Classical Guitarist.

Izabela Nowak. W latach 2000 – 2017 była redaktorem naczelnym pisma społeczno – kulturalnego „Miesięcznik”, obecnie jest związana   z Tygodnikiem Koszalińskim „Miasto” oraz Miesięcznikiem „Miasto Plus”. Publikuje teksty w Almanachu Kultury Koszalińskiej. Współpracuje z STP „Dialog”. Jest autorką książki „Wierna Legendzie. Marlenie Zimnej – pamiętamy…” wydanej drukiem w 2019 r. przez Stowarzyszenie „Nasz Wysocki”. Celem publikacji było upamiętnienie 50.rocznicy urodzin  M. Zimnej – zmarłej w 2016 r. pisarki, tłumaczki, poetki i organizatorki wydarzeń popularyzujących życie i twórczość Wł. Wysockiego. 

Wojciech Rogowski.  Aktor BTD. W tym sezonie artystycznym obchodzi  30 – lecie pracy zawodowej ( w 2019 r.). W 2019 r. wraz z Żanettą Gruszczyńską Ogonowską, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich wyreżyserował  spektakl „Przyszedł mężczyzna do kobiety”.  Do końca 2019 r. spektakl zagrano 12 razy w Koszalinie i obejrzało go 1129 osób oraz 3 razy podczas wyjazdów – obejrzało go 591 osób. W 2019 r. wielokrotnie prezentowany był również spektakl „Związek otwarty”- także wyreżyserowany przez W. Rogowskiego i Ż. Gruszczyńską – Ogonowską. W 2019 r. W. Rogowski zagrał w 104 spektaklach na miejscu oraz w 94 na wyjazdach. Znany jest koszalińskiej publiczności z licznych występów i należy do grona najbardziej lubianych aktorów. Czynnie działa w Stowarzyszeniu „Aktorzy po godzinach”, które organizuje czytania performatywne dla mieszkańców Koszalina.

Szymon „Szymi Szyms” Sędrowski.  Raper, mieszkaniec Koszalina od 2006 r. W 2014 r. założył w Koszalinie grupę InDAHouse, z którą tworzy muzykę, kręci teledyski, wydaje płyty.      W 2019 r. wydał 4 płyty CD,  w ramach prowadzonej wytwórni In Da Hous wydał album „StayPe”, który wyprzedał się w ciągu miesiąca i jest teraz poszukiwanym przez kolekcjonerów „białym krukiem”. Na Spotify – w 2019 r. utwory Szymiego Szymsa uzyskały 1,9 miliona odtworzeń. Jego muzyki wysłuchało 228,5 tysiąca ludzi   z 77 krajów. Na You Tube utwory   z albumu „StayPe” osiągnęły 1,6 miliona odsłon a nowy teledysk – „Yakuza” w ciągu 6 miesięcy wyświetlony był 4,2 miliona razy zaś „Piri Piri”  w ciągu 3 miesięcy 1,5 miliona razy. Raper nawiązał współpracę z popularną wytwórnią QueQuality dowodzoną przez jednego   z najbardziej popularnych polskich raperów – Quebonafide. W październiku 2019 wystąpił na festiwalu QueQuality zorganizowanym   w katowickim Spodku. Jego utwór „Piri Piri” trafił na składankę QueQuality „Untitled01”. Na przełomie 2019/2020 wytwórnia poinformowała, że zostanie wydany album Szymiego Szymsa.

Formacja Taneczna „SZYK” . Zespół powstał w 2013 r.   Działa w  Centrum Kultury 105            i reprezentuje instytucję na lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. Dotychczasowy dorobek zespołu to ponad 58 występów oraz nagrody na Ogólnopolskim Artystycznym Festiwalu Twórczych Seniorów w Warszawie (w 2016 r. – II miejsce; w 2018 r. – I miejsce). W 2019 r. w sierpniu  Szyk zdobył Nagrodę Główną  - Złoty Dyplom  i statuetkę Złoty Żagiel na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest”   w Bułgarii.             

Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

 

Gabriela Bortnowska. Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie     w klasie pianina.  Zdobyła  I miejsce  w IX International Music Competition w Serbii,   II miejsce w I Międzynarodowym Konkursie  Młodych Pianistów we Lwowie, uhonorowana nagrodami podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego “Bieszczady bez Granic” w Sanoku. 

Wiktor Kazubiński. Uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie fortepianu. Zdobył II miejsce w IV Paris International Music Competition we Francji,  II miejsce w IV Madrid Internarional Music Competition w Hiszpanii i  III miejsce w International Music Competition „Muse 2019” w Grecji.

Kacper Krężołek. Uczeń ZPSM w Koszalinie. Występuje jako solista oraz w składzie duetu kameralnego, zespołach Elgipemy, Gipemy oraz Ich Troje. Laureat II miejsca  w IV Ogólnopolskim Festiwalu Gitarowym na Zamku Golub-Dobrzyń, w XI Płockich Konfrontacjach Gitarowych, w  Mikołajkowym Konkursie Gitarowym dla dzieci w Rybniku.

Ignacy Łajca. Uczeń ZPSM w Koszalinie. Bierze udział w licznych konkursach skrzypcowych w Polsce i za granicą. Jest zdobywcą  II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Sonat w Szczecinie i w Ogólnopolskim Konkursie „Talenty skrzypcowe 2019” w Poznaniu oraz  III miejsca w XIX Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego w Łomiankach.

Anna Matczak . Uczennica  Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych przy Zespole Sztuk Pięknych w Koszalinie. Zdobyła  nagrodę w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Władysława Ślewińskiego „Kocham Polskę… Oblicze Polskiej Ziemi” w Sochaczewie.  Laureatka  Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Schwedt/Oder.

Antoni Merecki. Uczęszcza na zajęcia gitarowe do Pałacu Młodzieży.  Występuje jako solista oraz jako członek grup Gipemy i Elgipemy. Laureat  I miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gra Gitara w Olsztynie,  I miejsca w XXI Przeglądzie Muzyki Gitarowej w Słupsku i  I miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym “Hity na gitarze” w Koszalinie.

Martyna Skuza. Uczęszcza do ZPSM w Koszalinie. Jako jedna z 44 uzdolnionych talentów       z całego kraju, brała udział w projekcie „Lusławicka Orkiestra Talentów”. Zdobyła  I miejsce   w VIII Gdańskim Konkursie Skrzypcowym im. Anity Romanowskiej, oraz II miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach  i w  III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu.

 Nagrody I stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1.MŁODA ARTYSTKA ROKU - Julia Chojnacka .  Uczennica  w ZPSM w klasie skrzypiec. mgr Olgi Borowskiej. Jest laureatką ok. 40 konkursów. Zdobyła m.in.  I miejsce  w “The Muse 2019” – International Music Competition w Grecji,  I miejsce w IV North Internationale Music Competition 2019 w  Szwecji,  I miejsce w IV Paris International Music Competition we Francji,  I miejsce  -  X International Music Competition w Serbii, I miejsce w VI  Rome International Music Competition 2019 we Włoszech,  I miejsce w Rising Talents of Europe – Great Composers Competition w Anglii oraz  Grand Prix w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym                      im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu.  Przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci 2019/20. Stypendystka CEA 2018/19.                                                            

Martyna Ćwik. Doskonali swoje umiejętności w Centrum Kultury 105 pod kierunkiem Pani Ewy Turowskiej. Zdobyła  Grand Prix w  XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19” w Stargardzie,  Grand Prix   w XXV Ogólnopolskim Pomorskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej w Człuchowie,   I miejsce w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w Meloniku” w Rzeszowie,  III miejsce oraz Nagrodę Specjalną w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE 2019.

Wiktor Dziedzic. Uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec  dr Natana Dondalskiego. Laureat I nagrody na  53. Międzynarodowym Konkursie Radiowym dla Młodych Muzyków “Concertino Praga” 2019.   Stypendysta Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku 2018/2019;  Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2019/2020;

Paweł Gołaszewski. Uczeń w Zespole Szkół Plastycznych. Pracuje pod kierunkiem Pani Katarzyny Gwardiak – Kocur. Członek zespołu projektowego „GadkiSzmatki”, który od 2019 prowadzi warsztaty, spotkania  z lokalną społecznością nt. szeroko pojętego recyklingu. Laureat   nagrody za fotografię w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki w Olsztynie  i I miejsca w XI Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Młody człowiek w XXI wieku” (Young People in the 21st Century) na Litwie.

Michał Słobodzian.  Pracuje w Studium Wokalnym przy Centrum Kultury105 pod kierunkiem Pani Doroty Helbik - Słobodzian. Wywalczył  Grand Prix  I Ogólnopolskiego Festiwalu „Muzyka Otwiera Duszę” w Żurominie, zdobył I miejsce i dyplom za najbardziej imponujący głos w II Międzynarodowym Festiwalu „Orpheus in Italy”,  Nagrodę Specjalną honorowego członka jury Michaela The GlitterKing’a i zaproszenie na Festiwale do Hiszpanii, Malty i Białorusi.

Nagroda za realizację przedsięwzięcia artystycznego – Wydarzenie Kulturalne Roku 2019               

XV Hanza Jazz Festiwal  - organizator: Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Jubileuszowa edycja wydarzenia, podczas której koncertowało wielu wykonawców zagranicznych (USA, Australia, Kuba, Brazylia, Szwajcaria). Odbyły się warsztaty instrumentalno-wokalne dla młodzieży z Polski i Niemiec. Część instrumentalną prowadzili wykładowcy z Berlina, część wokalną wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz. Współorganizatorem festiwalu było Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe. Festiwal obecny był w mediach lokalnych i ogólnopolskich. W ramach wydarzenia odbyło się 9 koncertów, wzięło w nich udział ok. 1500 osób.                                          

Nagroda za działania w zakresie kultury – „Kulturalna Inicjatywa Roku 2019”

Kategoria dzieci i młodzież

 „Głos dziecięcy” organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna. Kwartalnik. W 2019 r. powstały cztery numery wydawnictwa. Podczas pracy nad gazetką dzieci uczą się praktycznych umiejętności od fachowców. Na stałe współpracują z nimi rodzice, nauczyciele, grafik  i bibliotekarze. Na zajęcia zapraszani są także dziennikarze, poeci i pisarze związani  z Koszalinem. Gazetka jest pisana i ilustrowana odręcznie, drukowana w 160. egzemplarzach. Po wydrukowaniu dostępna bezpłatnie w KBP i filiach bibliotecznych oraz szkołach podstawowych. Fragmenty gazetki są drukowane w piątkowym dodatku do „Głosu Koszalińskiego”.

Kategoria dorośli

„Koszalińscy Muzycy Dzieciom” - projekt autorstwa koszalińskiego muzyka, Michała Goldfarba, lidera zespołu Woodland Spirit, angażujący koszalińskich muzyków do stworzenia wyjątkowego utworu. W marcu 2019 premierę miała piosenka „Magiczny Ruch”, która stała się hymnem koszalińskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Magia”. Do utworu powstał teledysk. Kolejnym krokiem było wydanie składanki Koszalińscy Muzycy Dzieciom, na której znalazły się piosenki koszalińskich zespołów rockowych. Płyta była sprzedawana podczas 3. edycji koncertu charytatywnego „Magia Rocka”. Cała kwota zebrana ze sprzedaży zasiliła konto Fundacji

 

Nagroda za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury” -

AKANT sp. z o.o.  Od 2017 roku wspiera jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń    w Koszalinie – Good Vibe Festival. Dzięki wsparciu firmy możliwe jest zaproszenie na festiwal wykonawców z Polski i zagranicy. Z każdym rokiem suma wsparcia jest większa. Partner niejednokrotnie wychodził z inicjatywą wsparcia promocyjnego oraz podsuwał pomysły służące rozwojowi imprezy.

Biuro Turystyczne „TURYSTA” – Sławomira Małgorzata Ignatowicz. Jeden    z najwierniejszych partnerów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy i przedsięwzięcia artystyczne realizowane przez Teatr. W 2019 roku była partnerem festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”, wspierając finansowo jego realizację. Od 2010 roku regularnie uczestniczy w akcji „Kup Pan fotel”, a tym samym promuje spektakle teatralne wśród swoich klientów.

Elfa Manufacturing Poland sp. z o.o.  Od 2015 roku do chwili obecnej jest Złotym Sponsorem Filharmonii Koszalińskiej. W 2019 r. pieniądze od sponsora zasiliły ogólny budżet Filharmonii Koszalińskiej.    

Faktoria Lektorska MIKROFONIKA. Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor”, w osobie Tomasza Bartosa, realizatora dźwięku, producenta i lektora, wspiera festiwal. Zasiada on w komisji konkursowej gdzie jednocześnie jest fundatorem dodatkowej nagrody „Głos który ma coś do powiedzenia”. Działania Tomasza Bartosa pomagają w przygotowaniach strategii marketingowej, kanałów komunikacji, atrakcyjnej identyfikacji wizualnej, a także współpracy z wykorzystaniem studia nagraniowego.

 

Gratulujemy

 

 

 


XI Gala Koszalińskiej Kultury

27  marca w Filharmonii Koszalińskiej im. St. Moniuszki odbyła się XI Gala Koszalińskiej Kultury. Poniżej relacja z tej uroczystości. Wszystkie zamieszcone zdjęcia dzięki uprzejmości pani Izabeli Rogowskiej. 

Gala rozpoczęła się minutą ciszy – 9 lutego br. odeszła od nas Małgorzata Kobierska, wybitny pedagog, wieloletnia nauczycielka gry na skrzypcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Muzyk – solista Filharmonii Koszalińskiej. Była kandydatką do nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury.

W pierwszej części Gali  z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Jarosława Barowa wystąpił zespół Mr. Zoob. W programie koncertu znalazły się m.in. utwory „Kartka dla Waldka” i „Kawałek podłogi”.

Po koncercie, w czasie przerwy udostępniono kolejny numer Almanachu Kultury Koszalińskiej, do którego tym razem okładkę zaprojektowała Anna Waluś. Ponadto Muzeum w Koszalinie zaprezentowało swoje najnowsze wydawnictwo „Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie. Katalog malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii – uczestników Plenerów w Osiekach (1963 – 1981)” oraz projekt „Zagrody Jamneńskiej z XIX wieku”.

W drugiej części Gali wręczono nagrody laureatom. W tym roku Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta pod przewodnictwem radnej Krystyny Kościńskiej rozpatrzyła 62 wnioski o przyznanie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania  i ochrony kultury.   Zgodnie z opinią Kapituły i decyzją Prezydenta Miasta w gronie tegorocznych laureatów znalazło się 28 kandydatów.  Warto podkreślić, że po raz pierwszy zostały przyznane nagrody w kategorii za działania w zakresie kultury – „Kulturalna Inicjatywa Roku”. Po raz pierwszy też, według nowych zasad, przyznano trzy nagrody (do tej pory można było tylko jedną) za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury”. Kwota przyznanych nagród wyniosła 56 700 zł.

   LAUREACI

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury:

1. Lidia Artiuch–Dzięcielska – z zawodu dekoratorka, instruktorka kulturalno–oświatowa w Klubie „Przylesie” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”. Prowadziła sekcję plastyczną dla dzieci     i organizowała Dziecięce Spotkania z Zabawą.  Od 1999 r. prowadzi Klub Seniora. Organizuje zajęcia związane z kultywowaniem tradycji świątecznych : robienie palm, stroików, przygotowanie świątecznych wypieków. Jest inicjatorką imprezy „Powitanie wiosny” z marzanną i kolorowymi korowodami   i  pomysłodawczynią m.in. „Święta Ziemniaka” i „Bitwy o Dynię”. Z jej inicjatywy organizowany jest „Karnawał na ludową nutę”. Sama pisze scenariusze imprez okolicznościowych i organizuje spotkania pn. „Moje pasje”.

2. Jerzy Litwin – aktor Teatru Propozycji „Dialog”. Stworzył ponad 100 kreacji aktorskich. Współtwórca Konkursu Recytatorskiego im. C.K. Norwida. Prezes Stowarzyszenia „Teatr Propozycji „Dialog”. W br. obchodzi jubileusz 50–lecia swojej działalności na rzecz popularyzacji i promocji sztuki teatralnej. Wielokrotnie prowadził imprezy patriotyczne i okolicznościowe m.in. podczas Dni Koszalina i „Światowych Festiwali Chórów Polonijnych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Recytatora, Odznaką „Zasłużony dla Miasta Koszalina”, Honorową Odznaką Za Zasługi w Rozwoju Województwa Koszalińskiego, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Trzykrotnie nagradzany przez Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

3. Stanisława Schreuder – autorka tomików poezji dla dzieci i dorosłych, autorka tekstów piosenek i scenariuszy. Z Koszalinem związana od 1976 r. Była nauczycielką języka polskiego   w Zespole Szkół Medycznych, dyrektorką Młodzieżowego Domu Kultury i zastępcą dyrektora w Zespole Szkół Muzycznych. W 1990 r. wyjechała do Holandii i tam organizowała Polską Szkółkę dla dzieci z rodzin polsko – holenderskich. Opracowała autorski program nauczania, który prezentowała na konferencji w Hadze. Od 2005 r. działa aktywnie w Koszalińskim Bractwie Literackim. Wydała 11 tomików poezji – 5 dla dorosłych i 6 dla dzieci. Organizowała uroczyste promocje w Domku Kata, Kawałku Podłogi, KBP i w wielu szkołach. Odznaczona za Zasługi w Rozwoju Województwa Koszalińskiego i Za zasługi dla Koszalina.

4. Wiesław Stefan Soja – muzyk, solista Filharmonii Koszalińskiej, organista i dyrygent Franciszkańskiego Chóru „Lutnia”. W 1968r. rozpoczął pracę zawodową w Koszalińskiej Orkiestrze Symfonicznej, a następnie w Filharmonii Koszalińskiej, gdzie pracował do 2011 r.  Był nauczycielem  muzyki w Zespole Szkół Muzycznych.  Brał udział w audycjach umuzykalniających dla dzieci i młodzieży. Od 1983 r. jest  dyrygent Franciszkańskiego Chóru „Lutnia” przy parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który w 2010 r., z okazji 65–lecia działalności, otrzymał medal „Za Zasługi dla Koszalina”. Chór występował z Filharmonią Koszalińską m.in. z okazji 15–lecia pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja i podczas koncertu kolęd.  Wiesław Stefan Soja był wielokrotnie odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, odznaką Za Zasługi w Rozwoju Województwa Koszalińskiego i medalem Za Zasługi dla Koszalina. Chór „Lutnia” był też laureatem nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

5. Longina Stańczyk – malarka. Maluje techniką olejną i akwarelową najczęściej pejzaże, kwiaty i portrety. Z Koszalinem związana od 1969 roku. Prowadzi galerię prac autorskich „ArtGaleria” i pracownię usług plastycznych, reklam i dekoracji. Jest członkiem Zespołu Pracy Twórczej Plastyki, należy do Związku Plastyków Artystów RP Oddział w Koszalinie i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Tworzących Przyjaciół  w Bornem Sulinowie, gdzie pełni funkcję członka Komisji Artystycznej. Artystka miała 7 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w 16 wystawach zbiorowych i w 8 plenerach krajowych i zagranicznych.

6. Krzysztof Tracz – malarz. Uprawia malarstwo olejne, pastel i rysunek. Wiodącym tematem jego twórczości jest portret, architektura, marynistyka i martwa natura. Z ruchem malarskim związany jest od 1988 r. W 2004 r. wspólnie z Waldemarem Jaroszem i Lidią Maksjan utworzył Grupę artystyczną „Group 4”. Od 2010 r. jest członkiem Zarządu Zespołu Pracy Twórczej Plastyki, gdzie zajmuje się przygotowaniem aranżacji wystaw indywidualnych  i zbiorowych członków Zespołu oraz dokumentacją fotograficzną.  Jest pomysłodawcą i kuratorem dwóch małych galerii  w siedzibie ZPTP - „Galerii jednego autora” i „Galerii Suszarni” oraz warsztatów malarskich pn. „Spotkania przy sztaludze”.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)

1. Marcin Maślanka, Arkadiusz Pater – twórcy filmów historycznych promujących wątki lokalnej historii, mało znane epizody z historii wojennej i powojennej.  W 2018 r. wyprodukowali 3 filmy w cyklu „Koszalin Historie Zapomniane” o historii Koszalina i żołnierzach AK – zasłużonych mieszkańcach naszego miasta: „Koszalin 1946; „Żbik Powstaniec z Żoliborza”, „Żołnierze z Westerplatte w Koszalinie”. Film „Żbik Powstaniec  z Żoliborza” został wyróżniony na Zamojskim  Festiwalu Filmowym ”Spotkania  z Historią”.

2. Mateusz Kowalski – student II roku studiów magisterskich Uniwersytetu Muzycznego  im. F. Chopina w Warszawie – kierunek instrumentalistyka o specjalności gra na gitarze. W 2018 r. zdobył  I miejsce i tytuł Eurostrings Artist  w XX Międzynarodowym Festiwalu  i Konkursie Gitarowym w Rust w Austrii. Za osiągnięcia w 2018 r. otrzymuje stypendium artystyczne Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotny laureat nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

3. Łukasz Waberski -  student Politechniki Koszalińskiej na kierunku Wzornictwo o specjalności komunikacja wizualna. Założyciel studia kreatywnego „Dobry Sztos”. Jest partnerem, doradcą i współtwórcą wielu inicjatyw łączących różne dziedziny kultury, muzykę, sztuki wizualne  i działania społeczne. Jest autorem identyfikacji wizualnej dla koszalińskich firm i inicjatyw miejskich m.in. Koszalińskich Kongresów Kultury oraz Targów Sztuki i Dizajnu.

Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1. Julia Chojnacka – reprezentantka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Gry na skrzypcach uczy się pod kierunkiem Olgi Borowskiej. Zdobyła Grand Prix w Masters of the Finalis oraz I miejsce w sekcji skrzypiec   w IX International Music Competition w Belgradzie w Serbii.

2. Paweł Gołaszewski z Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Podstaw fotografii   i filmu uczy się u Katarzyny Gwardiak–Kocur.  Otrzymał I nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Dzieła mistrzów inspiracją współczesnej fotografii” w Lublinie.

3. Wiktor Kazubiński – uczeń Pawła Gajdzisa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Pianista. Zdobywca I miejsca w IMKA Internet Music Competition – Sarajewo, Bośnia i Hercegowina,  IV London International Music Competition w Londynie, w II Madrid International Music Competition w Hiszpanii.

4. Weronika Olesiak – reprezentantka Zespołu Szkół Plastycznych, uczennica dr hab. Ewy Miśkiewicz – Żebrowskiej. W XIX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pn. „Moje inspiracje muzyczne” w Nałęczowie otrzymała  II nagrodę.

5. Hanna Skupień – reprezentantka Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Fotografowania uczy się u  Moniki Kalkowskiej. Laureatka I nagrody   w  IX Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem” w Turku.

6. Michał Słobodzian – przedstawiciel Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Uczestniczy w zajęciach wokalnych Doroty Helbik–Słobodzian. Zdobył  Grand Prix I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Dolnośląska Nutka” w Bielawie.

Nagrody I stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1.Gabriela Bortnowska- uczęszcza do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych   w Koszalinie. Pianistka – pracuje pod kierunkiem Pawła Bortnowskiego. Zdobyła I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Feurich Virtuoz we Lwowie oraz II miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym  w Augustowie.

2.Julia Bortnowska –uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Pianistka -pracuje pod kierunkiem Pawła Bortnowskiego. Zdobyła Grand Prix podczas II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Feurich Virtuoz we Lwowie. Laureatka kilku nagród w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic” w Sanoku.

3.Martyna Ćwik – przedstawicielka Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Swój talent wokalny doskonali pod kierunkiem Ewy Turowskiej. W 2018 r. zdobyła Grand Prix i Bursztynowego Słowika oraz nagrodę specjalną podczas XI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki „Hoffer Superhit Festiwal” w Działdowie. I miejsca przywiozła  z festiwali w Radziejowie,  Widuchowej, Stargardzie, Szczecinku, Bytowie,  Słupsku, Szczecinie oraz w Ińsku,

4.Wiktor Dziedzic – reprezentant Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  w Koszalinie. Skrzypek – uczeń Natana Dondalskiego. Zdobywca I miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach. Stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

5.Weronika Kordylas – przedstawicielka Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Uczennica Moniki Kalkowskiej. Zdobywczyni I nagrody w IX Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w Obiektywie” w Szczecinie oraz I nagrody na XVII Przeglądzie Fotografii Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim. Jej prace prezentowane były na autorskiej wystawie oraz na zbiorowych wystawach w Pałacu Młodzieży.

6.Mikołaj Gajdzis –  zdobywca nagrody I stopnia i tytułu MŁODY ARTYSTA ROKU. Przedstawiciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, zgłębiający tajniki gry na waltorni. Uczeń dr Tomasza Bińkowskiego, ad. UMFC w Warszawie. Zdobywca I miejsca, Złotego Medalu i nagrody specjalnej na III Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych „Finalis” w Białymstoku, zaliczanym do najważniejszych  w Polsce i zdobywca II miejsca w najważniejszym konkursie waltorniowym  w Polsce – Ogólnopolskim Konkursie Waltorniowym CEA w Opolu. Stypendysta programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Stypendysta MKiDN. Stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie.

Nagrody za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku 2018”

1. Koncert Jubileuszowy z okazji 60–lecia Koszalińskiej Szkoły Muzycznej „Poloneza czas zacząć…” – zorganizowany przez  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W trwającym ponad cztery godziny koncercie jubileuszowym uczestniczyło ok. 90 wykonawców, absolwentów koszalińskiej szkoły. Dziś są to wybitni artyści, występujący na estradach koncertowych Europy i Świata. Towarzyszyła im niepowtarzalna Orkiestra Jubileuszowa złożona z nauczycieli i absolwentów. Przy pełnej widowni zaprezentowali się Adam Sztaba, Agata Szymczewska, Marzena Diakun oraz Mateusz Kowalski, Adam Woch, Bartosz Kołaczkowski, Wojciech Szymczewski, Tomasz Goliński, Andrzej Wojciechowski i Łukasz Jakubczyk. Z wnioskiem o nagrodę wystąpiło Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Samodzielne Koło nr 43.

2.  6. Good Vibe Festival – organizowany przez  Mateusza Prusa i Fundację Nauka dla Środowiska. Przez cztery dni, w trzech koszalińskich salach – Filharmonii Koszalińskiej JazzburgerCafe i Teatrze Variete Muza odbyły się koncerty z udziałem znakomitych wykonawców. Wysłuchało ich ponad 1500 osób. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpiła z zespołem brytyjska saksofonistka Nubya Garcia. Festiwalowi towarzyszyły otwarte warsztaty djskie.  Z wnioskiem o nagrodę wystąpiła Fundacja Nauka dla Środowiska i Tygodnik „Miasto”.

Nagrody za działania w zakresie kultury „Kulturalna Inicjatywa  Roku 2018”.

1. W kategorii dzieci i młodzież nagrodę i tytuł „Kulturalna Inicjatywa Roku 2018” otrzymuje: Odjazdowa Sztuka Koszalińska – pomysłodawczyniami i realizatorkami projektu były uczennice    I LO.  - Aleksandra Sobieraj, Natalia  Lewińska,  Weronika Kordylas, Klaudia Kokot i Julia Ustianowska. Założeniem projektu było przybliżenie lokalnej twórczości mieszkańcom Koszalina a punktem wyjścia promowanie kultury        w nietypowych miejscach, w działaniu przez zaskoczenie. W efekcie podjętych działań  osoby korzystające z autobusów MZK mogły poznać wiersze młodych twórców, a na szybach autobusów umieszczone zostały fotografie  ponad dwudziestu koszalińskich twórców wraz z krótkimi biogramami. Projekt zwyciężył w olimpiadzie „Zwolnieni     z Teorii” i otrzymał nagrodę Złotego Wilka   za najlepszy projekt kulturowy w Polsce oraz Srebrnego Wilka za najlepszy projekt w województwie  zachodniopomorskim. Wniosek o nagrodę złożył „Głos Koszaliński”.

2. W kategorii dorośli laureatem zostaje: Przemysław Majewski za wydanie płyty „Międzywojenna nuta” z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Nagrał płytę, na której znalazły się nowe hip–hopowe wersje szlagierów z 20–lecia międzywojennego. Zachowane   zostały oryginalne wersje refrenów, natomiast zwrotki to autorskie teksty Przemysława Majewskiego. Nakład płyty to 100 tysięcy  egzemplarzy – w myśl hasła „100 tysięcy płyt na 100 – lecie odzyskania niepodległości. Płyty zgodnie z koncepcją są rozdawane w różnych miejscach i na różnych imprezach na terenie całego kraju. Kandydaturę Przemysława Majewskiego do nagrody Prezydenta Miasta  przedstawił Głos Koszaliński.

Nagrody za wspieranie działalności kulturalnej - Mecenas Kultury

1. HAFTKOM Ewa Sadowska, Karolina Sadowska S.C. – zgłoszona do nagrody przez Bałtycki Teatr Dramatyczny. Firma wspiera działalność instytucji finansowo, współpracuje przy realizacji spektakli i wydarzeń kulturalnych odbywających się w Teatrze, współpracuje przy realizacji projektów scenograficznych i kostiumów, jest fundatorem nagród dla uczestników warsztatów teatralnych, oraz gadżetów reklamowych w ramach Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m – teatr

2. IMSO spółka z o.o. – kandydaturę firmy przedstawiła Filharmonia Koszalińska. Spółka której prezesem jest p. Klemens Imioła wsparła finansowo w 2018 r. nagranie i wydanie płyty CD „To ja i mój świat” z udziałem światowej sławy śpiewaczki Katarzyny Dondalskiej, dyrygenta Stefana Johannesa Waltera oraz orkiestry Filharmonii Koszalińskiej. Płytę wydano w 500 egzemplarzach.

3. VAN PUR S.A.  (marka BROK)  – rekomendowana do nagrody przez  Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Dzięki wsparciu firmy instytucja mogła urozmaicić swój program, obniżyć ceny biletów, zaprosić znanych wykonawców. Firma wspiera m.in. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Hanzę Jazz Festiwal, Festiwal Rockowy Generacja, Dni Koszalina oraz koncerty z cyklu 105% mocy. Wsparcie finansowe Van Pur S.A. umożliwia mieszkańcom i turystom uczestnictwo w imprezach nieodpłatnie lub zakup biletów w niższych cenach. Obecność firmy wśród sponsorów festiwali podnosi ich prestiż i pomaga pozyskiwać innych partnerów.

 

Po częśc oficjalnej spotkania Goście uczestniczący w XI Gali Koszalińskiej kultury spotkali się  foyer Filharmonii, gdzie do póznych godzin wieczornych toczyły się spotkania i kontynuopwane były  ciekawe rozmowy.Jak widać na załączonej fotorelacji humory dopisywały!


Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku