Rok 2024
Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2024 r.
- w kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:
Krzysztof Urbanowicz - artysta, malarz, portrecista i karykaturzysta. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, pasjonat historii Koszalina. Auror wielu artykułów popularno – naukowych. Współautor albumów „200 twarzy Koszalina” i „Nieznane twarze Koszalina” wydanych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie. Autor książek pt. „Koszalin - historie mało znane” i „Koszalin opowieści o przeszłości”. Mieszka i pracuje w Koszalinie. Stypendysta Miasta Koszalina w zakresie kultury w 2021 r.
W ramach stypendium zrealizował projekt „Sztuka na ulicach – wizualizacja zrekonstruowanych nieistniejących koszalińskich murali”, dzięki któremu odtworzył w formie graficznej nieistniejące koszalińskie murale. Prace zostały zaprezentowane podczas promocji albumu „Sztuka na ulicach. Koszalińskie murale z czasów PRL”. W skład wystawy weszły 43 grafiki wraz z opisami. Album można pobrać w wersji elektronicznej ze strony Koszalińskiej Biblioteki Publicznej klikając w link: ,,Sztuka na ulicach..." e-book do pobrania - Koszalińska Biblioteka Publiczna
Justyna Horków – koszalińska graficzka, ilustratorka i instruktorka pilates.
W ramach stypendium zrealizowała projekt "Chrząszcze Lüllwitza”. Powstało 25 ilustracji chrząszczy i profil w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/chrzaszcze.lullwitza ), na którym artystka umieszczała informacje z procesu powstawania ilustracji i ciekawostki o biologu związanym z Koszalinem – Albercie Lüllwitzu. Wernisaż podsumowujący projekt został zorganizowany w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wystawie prac towarzyszyła prelekcja Marty Kurzyńskiej, kustoszki Muzeum Narodowego w Szczecinie i kierowniczki Biblioteki MNS pt. „Chrząszcze Lüllwitza w historii szczecińskiej entomologii”. Uczestnicy wernisażu otrzymali gadżety inspirowane chrząszczami (pocztówki, zakładki do książek, foldery, naklejki i naprasowanki na ubrania).
Arkadiusz Pater - muzyk, filmowiec, nauczyciel i historyk. Od 2018 r. prowadzi firmę zajmującą się produkcją filmów reklamowych i historycznych. Laureat nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury i Koszalińskiego Orła w dziedzinie edukacji. Wyprodukował 11 filmów dokumentalno – fabularnych nagradzanych na festiwalach. Założyciel zespołu Pampeluna, posiadającego w swoim dorobku 4 płyty studyjne
W ramach stypendium zrealizował projekt „Stworzenie teledysku i nagranie nowego utworu z zespołem Pampeluna”. Stypendysta skomponował i wraz z zespołem nagrał nowy utwór „Tu i Teraz”, traktujący o współczesnych problemach takich jak depresja czy nadmiar bodźców w codziennym życiu. Do utworu powstał także teledysk. Można się z nim zapoznać po kliknięciu w poniższy link:
Wojciech Sokołowski - absolwent studiów doktoranckich Mälardalens University Sweden Västerås i Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi, stypendysta licznych programów m.in. „Młoda Polska” 2020, stypendium dla najlepszych doktorantów Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi. Laureat kilkunastu polskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Muzyk w Orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej.
W ramach stypendium zrealizował projekt "Nagranie oraz opublikowanie na platformach streamingowych miniatur na klarnet i fortepian prof. Andrzeja Cwojdzińskiego", którego celem jest popularyzacja klarnetowej twórczości prof. Andrzeja Cwojdzińskiego. Nagrania dostępne są na platformach streamingowych: Spotify, Tidal, Amazon Music, Apple Music, YouTube Music i Deezer. Z utworami można się zapoznać klikając w poniższy link:
Jolanta Kwarciak - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystentka w Pracowni Wystaw i Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Laureatka w konkursie na Najlepszy Projekt Dyplomowy ASP w Gdańsku 2013/2014, członkini kolektywu NEON.
W ramach stypendium zrealizowała projekt "Architektura Zwycięstwa i okolic". Powstał film krótkometrażowy, którego celem było skupienie uwagi mieszkańców Koszalina wokół wybranych obiektów architektonicznych osadzonych głównie w centrum miasta. W filmie podziwiać można następujące obiekty: Galerię Saturn, budynek Związkowca, Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki, Amfiteatr, Centrum Kultury 105, Radio Koszalin i szpital na Górze Chełmskiej. Publiczna prezentacja filmu odbyła się 18 grudnia 2024 Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Film można oglądać po kliknięciu w poniższy link:
https://www.youtube.com/watch?v=0P6nnX2T4OM&t=10s
Łukasz Szamburski - artysta plastyk, rysownik, malarz graffiti oraz obrazów abstrakcyjnych, autor okładek różnych wydawnictw dla dzieci i młodzieży. Współorganizator KLIN City Graffiti Jam.
W ramach stypendium zrealizował projekt „Muralove – mural o Koszalinie”. Przy ulicy 4 marca w Koszalinie powstał czteroczęściowy mural inspirowany przestrzenią urbanistyczną miasta. Elementem malowidła są symbole aktywności fizycznej widocznej na koszalińskich ulicach oraz abstrakcyjne formy geometryczne.
- w kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury:
Katarzyna Soroko - pedagog, od lat działająca aktywnie z dziećmi oraz młodzieżą na szerokich polach edukacyjno- artystycznych, rozwijających pasję, kreatywność oraz wspierających prawidłowy ich rozwój. Pasjonatka sztuki street art. Założycielka Fundacji Woow. Współorganizatorka KLIN City Graffiti Jam.
W ramach stypendium zrealizowała projekt "Poza ekranem – warsztaty artystyczno – plastyczne dla dzieci i młodzieży". Podczas rodzinnego pikniku na terenie Szkoły Podstawowej nr 23 w Koszalinie odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami tworzyły kolorowe malowidła na specjalnie przygotowanej przestrzeni. Podczas warsztatów uczestnicy wysłuchali także wykładu dotyczącego zagrożeń wynikających z nadużywania technologii.
Joanna Augustyniak - doktor nauk pedagogicznych, absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim, a także Politechniki Koszalińskiej oraz Europejskiego Centrum Edukacyjnego w Koszalinie. Wykładowczyni akademicka. Aktywna uczestniczka licznych szkoleń i kursów z zakresu storytellingu czy rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
W ramach stypendium zrealizowała projekt "Kto ty jesteś? Koszalinianin mały!". Powstało 8 kompletnych scenariuszy zajęć z zakresu edukacji regionalnej, skierowanych do koszalińskich uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Scenariusze obejmowały 20 godzin dydaktycznych i zrealizowane zostały w Szkole Podstawowej nr 3 i nr 23. Tematyka zajęć dotyczyła podstawowych informacji dotyczących naszego miasta tj. historii herbów, legend miejskich, historii koszalińskiej architektury, znanych postaci, topografii i wielu innych.
Piotr Madera - współzałożyciel koszalińskiej grupy tanecznej NASA, Mistrz Świata w tańcu break dance (2003), drużynowy Mistrz Polski i Mistrz Europy, trzykrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia artystyczne. Pomysłodawca i organizator 8 edycji Koszalińskiej Wizji Breaka, główny sędzia ponad 250 eventów tanecznych w Europie, uczestnik wielu akcji charytatywnych, działacz non profit.
W ramach stypendium zrealizował projekt "Pasja a życie – warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży", podczas którego w warsztatach break-dance zorganizowanych w Hali Widowiskowo - Sportowej tanecznych wzięło udział 20 dzieci w wielu od 7 do 14 lat. Celem warsztatów było podniesienie umiejętności młodych tancerzy i zmotywowanie ich do dalszego rozwoju.