Menu główne

Sukcesy w koszalińskiej kulturze

Prace Grety Grabowskiej w Kazimierzu Dolnym

Do 30 września 2021 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki można oglądać wystawę pn. "Zapomniane sąsiedztwo - teka kazimierska" autorstwa koszalinianki Grety Grabowskiej. Wystawa organizowana jest w ramach Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Greta Grabowska jest dwukrotną stypendystką Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Artystka w cyklu prac pod tytułem „Zapomniane sąsiedztwo – teka kazimierska” uwieczniła ślady dawnego kazimierskiego życia  odnalezione na starych fotografiach. Stworzyła cykl dwunastu kolaży utrzymanych w sepiowej tonacji starych fotografii. I jak na starych fotogramach bledną portretowane postaci. Czasem znikają pozostawiając ledwie cień, spłowiały kartonik. Tak z moich prac odeszli Żydzi kazimierscy. Ocalały nieliczne żydowskie domy, ale ślady (nie)obecności trwają dłużej niż życie człowieka. Papierowym kolażom towarzyszą artystycznie przetworzone, przedwojenne zdjęcia Kazimierza Dolnego, którego już nie ma. Kadry ukazujące przedwojenne miasteczko: ktoś śpieszył do pracy, niósł wiadra z wodą, dobijał targu przy straganie. Tych ludzi już nie ma. Pozostało wspomnienie i fotografie, które zatrzymały tamten czas.
Filmowe sukcesy Mai Markowskiej

Pochodząca z Koszalina Maja Markowska zdobyła I miejsce w kategorii film niezależny podczas Imagenations Festival we Wrocławiu za film „Papierosy”. To nie jej pierwszy sukces. Krótkometrażowa produkcja pokazywana była w konkursie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W najbliższym czasie można będzie ją zobaczyć w warszawskiej Kinotece w ramach Millenium Docs Against Gravity oraz w Bydgoszczy podczas Festiwalu Filmowego Przeźrocza.

Maja Markowska uczyła się w Wajda School & Studio i ma na swoim koncie współpracę przy wielu filmowych projektach. Pełniła funkcję kierownika planu i tworzyła animacje do filmu „Miasto” w reż. Marcina Sautera. Pracowała też na planie najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele”, który swoja premierę będzie miał już jesienią.

Koszalińskie akcenty widać także na plakacie promującym „Papierosy”. W technice sitodruku zaprojektował i wykonał go Maciej Mazurkiweicz. Typografię na plakacie zaprojektował Łukasz Waberski.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy i filmowe projekty!Sukcesy Teatru Niesfornego

Działający w Pałacu Młodzieży Teatr Niesforny sezon letni zaczyna z nowymi osiągnięciami. Podczas XXI Festiwalu Małych Form  Teatralnych EFFKA w Piasecznie zajął II miejsce. XXXI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca 2021 w Płocku zakończyli także jako laureaci II miejsca

Stefan Fridman - jeden z jurorów Hecy powiedział o spektaklu:

„… Przekonujące widowisko w warstwie obrazu i prowadzenia tekstu o młodych. To bardzo ciekawe przedstawienie teatralno - wizualne, z wyraźnym przesłaniem. Profesjonalny poziom realizacji i wykonania.”

Laureatem wojewódzkich eliminacji Małego Konkursu Recytatorskigo w Szczecinie został Julian Majewski.

Serdecznie gratulujemy!

22.07.2021

Koszalinianka Marzena Diakun stanie na czele Orkiestry Symfonicznej w Madrycie

Dyrygentka rozpoczęła naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W roku 2005 ukończyła z wyróżnieniem studia dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem profesora Mieczysława Gawrońskiego.

Debiutowała na drugim roku studiów, prowadząc koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej z Filharmonią Koszalińską. W następnym roku została asystentką Jerzego Maksymiuka w czasie jego występów z Filharmonią Koszalińską. W roku 2006 kontynuowała studia na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu pod kierownictwem Uroša Lajovica.

W tym samym roku została asystentką Andrzeja Boreyki w Orkiestrze Symfonicznej w Bernie. Występowała jako dyrygent w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Chinach. Ogromna pasja, upór i ciężka praca zaprowadziły ją  na szczyt.

Marzena Diakun wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez ratusz w Madrycie. Zdobywca głównej nagrody miał objąć stanowisko dyrektora artystycznego prestiżowej Orquestry de la Comunidad de Madrid.

Władze hiszpańskiej stolicy wskazały nazwisko laureata konkursu: Marzena Diakun rozpocznie prowadzenie madryckiej orkiestry wraz z początkiem sezonu artystycznego 2021/2022.

Gratulujemy serdecznie!!!

fot. Łukasz Giza


Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku

Zakończyła się dziesiąta edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski. 

Najważniejszym celem konkursu jest wybór i uhonorowanie autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie w roku 2019 w dwóch kategoriach: działalności wystawienniczej i edukacyjno-popularyzatorskiej. 

Spośród nadesłanych 16 zgłoszeń z 12 muzeów, komisja w składzie: Anna Bartczak, Eryk Krasucki, Paweł Migdalski, Bogdan Twardochleb oraz Przemysław Wraga, wybrała dwa najlepsze wydarzenia oraz przyznała po dwa wyróżnienia w obu kategoriach.

Nagrodę w kategorii „Działalność wystawiennicza” otrzymała „Zagroda Jamneńska”, za konsekwentne promowanie pamięci dziedzictwa kultury Jamneńskiej oraz jej nowoczesną i wielostronną popularyzację.

Gratulujemy!


SUKCES NA OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM

12 i 13 września 2020 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się finał wojewódzki jubileuszowego 65 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ( jest to najstarszy w Polsce trwający bez przerw konkurs Amatorskiego Ruchu Artystycznego, o zasięgu całego kraju ) Jury postanowiło w kategorii recytacji wyróżnić Katarzynę Ryk, Zuzannę Kuleszę i Andrzeja Lisowskiego. W kategorii poezji śpiewanej główną nagrodę wraz z nominacją do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się 20-24 października we Włocławku otrzymała Julia Wolska, tytuły Laureatów Finału Wojewódzkiego, w tym możliwość ubiegania się o udział w Finale Ogólnopolskim na podstawie nagrań otrzymały Katarzyna Ryk, Zuzanna Kulesza i Maja Tomaszek, wyróżnienia przyznano Hubertowi Zmuda-Trzebiatowskiemu, Kasprowi Manowskiemu i Julii Marciniak. Jury przyznało także dwie nagrody specjalne: Wyróżnienie dla Katarzyny Ryk za osobowość i interpretację oraz Wyróżnienie  dla  instruktora Rafała Kowalewskiego za autorskie kompozycje i akompaniament.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni pracują pod kierunkiem Ewy i Rafała Kowalewskich
w Studio Artystycznym im. Ziembińskich działającym przy Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

GRATULACJE DLA NAGRODZONYCH!!!PROFESOR ANDRZEJ CWOJDZIŃSKI ORAZ MATEUSZ KOWALSKI W GRONIE LAUREATÓW NAGRODY „PRO ARTE”MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO W DZIEDZINIE KULTURY !

Zdjęcie  przedstawia statuetkę, która jest wręczana jako Nagroda Pro Arte Marszałka Województwa ZachodniopomorskiegoProf. Andrzej Cwojdziński –  wybitny kompozytor, dyrygent, erudyta muzyczny, znawca i krytyk – to pierwsze jego oblicze. Pedagog, publicysta muzyczny, wrażliwy na wartość dźwięków promotor kultury polskiej – to oblicze drugie. Człowiek o randze instytucji, kunsztowny recenzent koncertów, autor dzieł ważnych   dla współczesnej muzyki polskiej, wychowawca kilku pokoleń muzyków i melomanów.   Człowiek o randze instytucji, kunsztowny recenzent koncertów, autor dzieł ważnych   dla współczesnej muzyki polskiej, wychowawca kilku pokoleń muzyków i melomanów. Przez wiele lat zabiegał o powstanie sali koncertowej dla Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej. Od 1965 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Inicjator  i animator  znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizator  życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem.

Nagroda „Pro Arte” przyznana została w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej  i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Jego działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej.

Gitarzysta klasyczny Mateusz Kowalski  został okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka „spektakularnego”, a jego interpretacje utworów „zapierającymi dech w piersiach”. Koszalinianin jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował   z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in.: w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą „2nd EuroStrings International Competition”. Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich, którą artysta rozpoczął w 2019 r.

Nagroda Pro Arte dla Mateusza Kowalskiego została przyznana za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.

Pozostali laureaci IX edycji konkursu Nagrody „Pro Arte” to Marek  Czasnojć (szczeciński dziennikarz, fotoreporter, artysta fotografik. Autor ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu) oraz prof. dr hab. Lex Drewinski  ( artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych.).

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. W tym roku pula nagród to łącznie 60 tys. zł.

Nominacje do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych. 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !!!

 

SUKCES CHÓRU „POMERANIA CANTAT” DZIECIĘCEJ  AKADEMII CHÓRALNEJ W KOSZALINIE

W sobotę 12.10.2019 Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza i Kamili Figielskiej zdobył Grand Prix w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych „Filii Melodiis” w Połczynie Zdroju.

Oprócz zwycięskiej nagrody w wysokości 3000 zł zespół otrzymał Złote Pasmo a Radosław Wilkiewicz Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta konkursu.

Jest to pierwsze zwycięstwo koszalińskiego dziecięcego chóru międzyszkolnego w imprezie ogólnopolskiej. Chór od początku powstania jest współfinansowany przez Gminę Miasto Koszalin i ćwiczy w Szkole Podstawowej nr 1 w Koszalinie.

Sukces cieszy tym bardziej, że zespół został założony niespełna 2 lata temu a osiągnięcie w tak krótkim czasie wysokiego poziomu wykonawczego budziło zaskoczenie i było podkreślane przez jurorów.

Zespół rywalizował w konkursie z już niejednokrotnie utytułowanymi chórami ze Szczecina, Tczewa, Łodzi i Bydgoszczy a zmagania oceniało jury w składzie: prof. Dariusz Dyczewski, dr. hab. Anna Tarnowska i dr Alicja Szeluga – eksperci chóralistyki i wybitni dyrygenci najlepszych polskich chórów dziecięcych.

GRATULUJEMY SUKCESU !!!

ZAGRODA JAMNEŃSKA NAGRODZONA

Podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się 1 października w  Kołobrzegu Zagroda Jamneńska otrzymała certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Zachodniego 2019 roku. Wyróżnienie to zostało przyznane decyzją Zarządu Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zagroda Jamneńska przeszła również pierwszy, regionalny etap konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii Certyfikat Specjalny organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Rozstrzygnięcie tego konkursu odbędzie się w listopadzie 2019 r.

Od otwarcia Zagrodę Jamneńską odwiedziło 2 700 osób (sprzedaż biletów, wejścia w dzień bezpłatny), w warsztatach wzięło udział 1 100 osób. Ale Zagroda to nie tylko zwiedzanie. Odbyło się 6 Jarmarków Jamneńskich, Noc Muzeów (około 1 000 osób)obiekt był gospodarzem  Narodowego Czytania, aktywne seniorki zorganizowały tu Dzień Dziergania, osoby zainteresowane fotografią mogły wziąć udział w plenerze fotograficznym,  odbyło się spotkanie w sprawie budżetu obywatelskiego. Odbyły się koncert zespołów Zgagafari, Ksylofon Kwartet oraz letni Przegląd Twórczości Ludowej „Na ludową nutę. Seniorzy dla Koszalina”. Zagrodę odwiedzili też uczestnicy Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych.

Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie z cyklu Seminaria Jamneńskie. Tematem konferencji inauguracyjnej będzie Wieś pomorska. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Odbędzie się ona 7 listopada 2019r..

Przypomnijmy, iż Zagroda Jamneńska została otwarta 7 kwietnia 2019 roku. Wartość inwestycji wyniosła 4,58 mln zł. Została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

ŚWIATOWY  SUKCES KOSZALIŃSKIEGO  GITARZYSTY KLASYCZNEGO MATEUSZA KOWALSKIEGO !!!

W dniu 21 lipca 2019 r. w Londynie Mateusz Kowalski zdobył 1. nagrodę i tym samym został zwycięzcą prestiżowej drugiej edycji EuroStrings-Europejski Festiwal Gitary Collaborative 2018/2019. To druga europejska edycja składająca się z 14 festiwali gitary klasycznej w Europie, kończąca wyłonieniem najlepszego gitarzysty Europy. Jako laureat 1. nagrody z 2018 r. w Rust Austria, Mateusz uczestniczył w projekcie zapewniającym udział w koncertach festiwalowych po Europie: Chorwacja, Belgia, Austria, Węgry, Włochy, Anglia, Szwecja. Finał tego wielkiego wydarzenia odbył się w Londynie  i miał na celu wyłonić najlepszego artystę roku z 17-stu laureatów EUROSTRINGS ARTISTS 2018/2019 na EUROPEAN GUITARFESTIVAL COLLABORATIVE.  Zmagania 17 najlepszych gitarzystów z całego świata trwały 4 dni (18-21.07.2019 r. były transmitowane na żywo. Trzyetapowe przesłuchania konkursowe były transmitowane na kanale youtube. Obecnie do odsłuchania na stronie: https://www.facebook.com/84338985731/posts/10156390309255732/. Każdy z uczestników musiał zaprezentować 30 minutowy program z repertuaru kompozytorów z różnych epok. Do półfinału dostało się 8 gitarzystów a do finału 4. (dwóch gitarzystów z Włoch, jeden z Japoni i jeden z Polski  - Mateusz Kowalski). Konkurencja była na najwyższym poziomie. Wszyscy byli faworytami. Grali fascynująco. Jury konkursowe składające się z 17 najlepszych gitarzystów z całego świata (byłych przewodniczących konkursów gitarowych EuroStrings) wyłoniło jednego zwycięzcę MATEUSZA KOWALSKIEGO. Dopełnieniem Nagrody jest czek na 8 000 euro, oraz trasa koncertowa po świecie w 2020 r. : USA,CHINY,EUROPA (60 koncertów). 

GRATULUJEMY !

Mateusz Kowalski jest czterokrotnym  laureatem nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury. Te nagrody otwierały mu furtkę do realizacji pasji i talentu. Mateusz jest absolwentem ZPSM w Koszalinie w 2014 r. w klasie mgr Dariusza Schmidta. W 2019 roku został absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary st. wykładowcy Ryszarda Bałauszko, które także ukończył z wyróżnieniem grając koncert dyplomowy z orkiestrą symfoniczną w Filharmonii Narodowej w Warszawie,  w dniu 7 czerwca 2019 r.


KATALOG "KOLEKCJA OSIECKA MUZEUM W KOSZALINIE" DOCENIONY !!!

Miło nam poinformować że 18 czerwca w trakcie konferencji naukowej pn. "Lokalność - Regionalność - Narodowość" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział w Szczecinie katalog "Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie" został wyróżniony nagrodą 2019 r. w konkursie Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne roku 2018.

„Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie” to pierwsze wydawnictwo, które w sposób całościowy ukazuje kolekcję sztuki współczesnej zwaną Kolekcją Osiecką. Jest to zbiór gromadzony przez prawie 20 lat, a składa się głównie z darów uczestników Plenerów Osieckich (które odbywały się w latach 1963-81). Kolekcja ta znajduje się pod opieką Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie.

Katalog prezentuje reprodukcje wszystkich dzieł znajdujący się w kolekcji, czyli 597 obiektów, wraz z notami katalogowymi (opisem, który zawiera: imię i nazwisko autora, tytuł, wymiary, technikę, numer inwentarzowy nadany przez Muzeum w Koszalinie oraz sposób pozyskania – dar poplenerowy, dar artysty, zakup), notami biograficznymi, które w zwięzły sposób przybliżą sylwetki artystów – uczestników Spotkań Osieckich.

Dodatkowo wydawnictwo zawiera 6 tekstów o kolekcji i Plenerach, tle politycznym i artystycznym, przybliżających czytelnikowi klimat polskiego środowiska artystycznego drugiej połowy XX wieku oraz sposób tworzenia Kolekcji Osieckiej.

Katalog wydany jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Tak duża publikacja z pewnością będzie cennym materiałem dla krytyków i teoretyków sztuki, którzy badają zjawiska polskiej sztuki współczesnej, a także dla wszystkich miłośników sztuk pięknych.

Warto podkreślić, że nad katalogiem pracował sztab ludzi: oprócz koordynatorki projektu p. Marty Adamczak, kierownika działu sztuki wspólczesnej Muzeum w Koszalinie, w prace zaangażowane było kolegium doradcze, któremu przewodził Piotr Pawłowski, a sekretarzował Ryszard Ziarkiewicz, za zdjęcia odpowiedzialna była p. Ilona Łikjaniuk, fotoedycję Wojtek Szwej, projest graficzny i okładki Dorota Lesiak, rozliczenia finansowe Ewa Plich-Pieńkowska, a redaktorem naczelnym był p. Jerzy Buziałkowski.

Wyżej wymienione osoby  włożyły ogrom pracy w przygotowanie tego cennego wydawnictwa. Wszystkim zaangażowanym należąsię wielke podziękowania !

Strony

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku