Menu główne

Sukcesy w koszalińskiej kulturze

SUKCES CHÓRU „POMERANIA CANTAT” DZIECIĘCEJ  AKADEMII CHÓRALNEJ W KOSZALINIE

W sobotę 12.10.2019 Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza i Kamili Figielskiej zdobył Grand Prix w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych „Filii Melodiis” w Połczynie Zdroju.

Oprócz zwycięskiej nagrody w wysokości 3000 zł zespół otrzymał Złote Pasmo a Radosław Wilkiewicz Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta konkursu.

Jest to pierwsze zwycięstwo koszalińskiego dziecięcego chóru międzyszkolnego w imprezie ogólnopolskiej. Chór od początku powstania jest współfinansowany przez Gminę Miasto Koszalin i ćwiczy w Szkole Podstawowej nr 1 w Koszalinie.

Sukces cieszy tym bardziej, że zespół został założony niespełna 2 lata temu a osiągnięcie w tak krótkim czasie wysokiego poziomu wykonawczego budziło zaskoczenie i było podkreślane przez jurorów.

Zespół rywalizował w konkursie z już niejednokrotnie utytułowanymi chórami ze Szczecina, Tczewa, Łodzi i Bydgoszczy a zmagania oceniało jury w składzie: prof. Dariusz Dyczewski, dr. hab. Anna Tarnowska i dr Alicja Szeluga – eksperci chóralistyki i wybitni dyrygenci najlepszych polskich chórów dziecięcych.

GRATULUJEMY SUKCESU !!!

ZAGRODA JAMNEŃSKA NAGRODZONA

Podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się 1 października w  Kołobrzegu Zagroda Jamneńska otrzymała certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Zachodniego 2019 roku. Wyróżnienie to zostało przyznane decyzją Zarządu Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zagroda Jamneńska przeszła również pierwszy, regionalny etap konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii Certyfikat Specjalny organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Rozstrzygnięcie tego konkursu odbędzie się w listopadzie 2019 r.

Od otwarcia Zagrodę Jamneńską odwiedziło 2 700 osób (sprzedaż biletów, wejścia w dzień bezpłatny), w warsztatach wzięło udział 1 100 osób. Ale Zagroda to nie tylko zwiedzanie. Odbyło się 6 Jarmarków Jamneńskich, Noc Muzeów (około 1 000 osób)obiekt był gospodarzem  Narodowego Czytania, aktywne seniorki zorganizowały tu Dzień Dziergania, osoby zainteresowane fotografią mogły wziąć udział w plenerze fotograficznym,  odbyło się spotkanie w sprawie budżetu obywatelskiego. Odbyły się koncert zespołów Zgagafari, Ksylofon Kwartet oraz letni Przegląd Twórczości Ludowej „Na ludową nutę. Seniorzy dla Koszalina”. Zagrodę odwiedzili też uczestnicy Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych.

Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie z cyklu Seminaria Jamneńskie. Tematem konferencji inauguracyjnej będzie Wieś pomorska. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Odbędzie się ona 7 listopada 2019r..

Przypomnijmy, iż Zagroda Jamneńska została otwarta 7 kwietnia 2019 roku. Wartość inwestycji wyniosła 4,58 mln zł. Została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

ŚWIATOWY  SUKCES KOSZALIŃSKIEGO  GITARZYSTY KLASYCZNEGO MATEUSZA KOWALSKIEGO !!!

W dniu 21 lipca 2019 r. w Londynie Mateusz Kowalski zdobył 1. nagrodę i tym samym został zwycięzcą prestiżowej drugiej edycji EuroStrings-Europejski Festiwal Gitary Collaborative 2018/2019. To druga europejska edycja składająca się z 14 festiwali gitary klasycznej w Europie, kończąca wyłonieniem najlepszego gitarzysty Europy. Jako laureat 1. nagrody z 2018 r. w Rust Austria, Mateusz uczestniczył w projekcie zapewniającym udział w koncertach festiwalowych po Europie: Chorwacja, Belgia, Austria, Węgry, Włochy, Anglia, Szwecja. Finał tego wielkiego wydarzenia odbył się w Londynie  i miał na celu wyłonić najlepszego artystę roku z 17-stu laureatów EUROSTRINGS ARTISTS 2018/2019 na EUROPEAN GUITARFESTIVAL COLLABORATIVE.  Zmagania 17 najlepszych gitarzystów z całego świata trwały 4 dni (18-21.07.2019 r. były transmitowane na żywo. Trzyetapowe przesłuchania konkursowe były transmitowane na kanale youtube. Obecnie do odsłuchania na stronie: https://www.facebook.com/84338985731/posts/10156390309255732/. Każdy z uczestników musiał zaprezentować 30 minutowy program z repertuaru kompozytorów z różnych epok. Do półfinału dostało się 8 gitarzystów a do finału 4. (dwóch gitarzystów z Włoch, jeden z Japoni i jeden z Polski  - Mateusz Kowalski). Konkurencja była na najwyższym poziomie. Wszyscy byli faworytami. Grali fascynująco. Jury konkursowe składające się z 17 najlepszych gitarzystów z całego świata (byłych przewodniczących konkursów gitarowych EuroStrings) wyłoniło jednego zwycięzcę MATEUSZA KOWALSKIEGO. Dopełnieniem Nagrody jest czek na 8 000 euro, oraz trasa koncertowa po świecie w 2020 r. : USA,CHINY,EUROPA (60 koncertów). 

GRATULUJEMY !

Mateusz Kowalski jest czterokrotnym  laureatem nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury. Te nagrody otwierały mu furtkę do realizacji pasji i talentu. Mateusz jest absolwentem ZPSM w Koszalinie w 2014 r. w klasie mgr Dariusza Schmidta. W 2019 roku został absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary st. wykładowcy Ryszarda Bałauszko, które także ukończył z wyróżnieniem grając koncert dyplomowy z orkiestrą symfoniczną w Filharmonii Narodowej w Warszawie,  w dniu 7 czerwca 2019 r.


KATALOG "KOLEKCJA OSIECKA MUZEUM W KOSZALINIE" DOCENIONY !!!

Miło nam poinformować że 18 czerwca w trakcie konferencji naukowej pn. "Lokalność - Regionalność - Narodowość" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział w Szczecinie katalog "Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie" został wyróżniony nagrodą 2019 r. w konkursie Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne roku 2018.

„Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie” to pierwsze wydawnictwo, które w sposób całościowy ukazuje kolekcję sztuki współczesnej zwaną Kolekcją Osiecką. Jest to zbiór gromadzony przez prawie 20 lat, a składa się głównie z darów uczestników Plenerów Osieckich (które odbywały się w latach 1963-81). Kolekcja ta znajduje się pod opieką Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie.

Katalog prezentuje reprodukcje wszystkich dzieł znajdujący się w kolekcji, czyli 597 obiektów, wraz z notami katalogowymi (opisem, który zawiera: imię i nazwisko autora, tytuł, wymiary, technikę, numer inwentarzowy nadany przez Muzeum w Koszalinie oraz sposób pozyskania – dar poplenerowy, dar artysty, zakup), notami biograficznymi, które w zwięzły sposób przybliżą sylwetki artystów – uczestników Spotkań Osieckich.

Dodatkowo wydawnictwo zawiera 6 tekstów o kolekcji i Plenerach, tle politycznym i artystycznym, przybliżających czytelnikowi klimat polskiego środowiska artystycznego drugiej połowy XX wieku oraz sposób tworzenia Kolekcji Osieckiej.

Katalog wydany jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Tak duża publikacja z pewnością będzie cennym materiałem dla krytyków i teoretyków sztuki, którzy badają zjawiska polskiej sztuki współczesnej, a także dla wszystkich miłośników sztuk pięknych.

Warto podkreślić, że nad katalogiem pracował sztab ludzi: oprócz koordynatorki projektu p. Marty Adamczak, kierownika działu sztuki wspólczesnej Muzeum w Koszalinie, w prace zaangażowane było kolegium doradcze, któremu przewodził Piotr Pawłowski, a sekretarzował Ryszard Ziarkiewicz, za zdjęcia odpowiedzialna była p. Ilona Łikjaniuk, fotoedycję Wojtek Szwej, projest graficzny i okładki Dorota Lesiak, rozliczenia finansowe Ewa Plich-Pieńkowska, a redaktorem naczelnym był p. Jerzy Buziałkowski.

Wyżej wymienione osoby  włożyły ogrom pracy w przygotowanie tego cennego wydawnictwa. Wszystkim zaangażowanym należąsię wielke podziękowania !

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku