Menu główne

Sukcesy w sporcie

GALERIA KOSZALIŃSKICH OLIMPIJCZYKÓW I PARAOLIMPIJCZYKÓW


Na zaproszenie Piotra Jedlińskiego - Prezydenta Miasta Koszalina w dniu 14 października 2017 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie przy ul. Śniadeckich 4 odbyła się uroczystość otwarcia galerii „Koszalińskich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków".
Należy dodać, że pomysł utworzenia galerii z najbardziej utytułowanymi sportowcami Koszalina, powstał dzięki inicjatywie pani Teresy Tałaj - Prezesa Klubu Olimpijczyka "Jantar" w Koszalinie.

W spotkaniu uczestniczyli Olimpijczycy i Paraolimpijczycy, a także ich trenerzy.
Ponadto Polski Komitet Olimpijski reprezentował Marian Sypniewski - uczestnik trzech igrzysk olimpijskich, podczas których zdobył w drużynie dwa brązowe medale we florecie (Moskwa '80 i Barcelona '92), który obecnie pracuje w PKOl, gdzie m.in. koordynuje działalność klubów olimpijczyka w Polsce. Ponadto obecność swoją uświetnił Stanisław Kopeć - Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, radni Rady Miejskiej w Koszalinie, członkowie Rady Sportu przy Prezydencie Koszalina oraz lokalnych mediów.

 


 





Reprezentanci Koszalina uczestniczący w Igrzyskach Olimpijskich

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Igrzyskach Olimpijskich Koszalin reprezentowany był 20 razy przez 13 zawodników.
Dotychczas jedynym zdobywcą brązowego medalu olimpijskiego jest Marian Tałaj, który uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Marian Tałaj - judo        

Monachium 1972  - faza eliminacyjna

Montreal 1976   - medal brązowy                               

Marian Standowicz - judo


Montreal 1976  – 5 miejsce

Leszek Doliński - koszykówka


Moskwa 1980  – 7 miejsce

Dariusz Zelig - koszykówka


Moskwa 1980  – 7 miejsce
Andrzej Radomski  - zapasy

Seul 1988         - faza eliminacyjna

Barcelona 1992 – 5 miejsce

 Wioletta Sosnowska-Wilk  - badminton
Barcelona 1992 – 9 miejsce (debel)
                          – 33 miejsce indyw.
 Ewa Larysa Krause - judo Atlanta 1996  – 5 miejsce
                      

 Wojciech Natusiewicz - podnoszenie ciężarów


Atlanta 1996  - 21 miejsce

 Mariusz Dąbrowski - zapasy


Sydney 2000  - 18 miejsce
 Marek Garmulewicz - zapasy

Ateny 2000   - 11 miejsce

Paweł Spisak - jeździectwo

Ateny 2004   – 14 miejsce zespół
                      – 65 miejsce
WKKW

Pekin 2008   – 19 miejsce

Londyn 2012

Rio de Janeiro 2016

Marcin Horbacz - pięciobój nowoczesny

Ateny 2004   – 32 miejsce

Pekin 2008   – 13 miejsce

Sławomir Kuczko - pływanie


Londyn 2012  – 21 miejsce

Małgorzata Hołub - lekkoatletyka

Rio de Janeiro 2016   – 4x400m, 7 miejsce
                                    - 400m, 19 miejsce idywd.

Jakub Dyjas - tenis stołowy

Rio de Janeiro 2016   - 32 miejsce
                                    - debel,
faza eliminacyjna

Joanna Zachoszcz - pływanie


Rio de Janeiro 2016   – 10 km, 22 miejsce

Mieszkańcy naszego miasta byli także uczestnikami Paraolimpiad.

Absolutnym rekordzistą jest Ryszard Fornalczyk, który uczestniczył w sześciu Paraolimpiadach, w których zdobył cztery złote medale.
Pozostali medaliści Paraolimpijscy to:
Aleksander Popławski, Tomasz Rębisz, Maciej Sochal, Robert Jachimowicz.


Ryszard Fornalczyk – wyciskanie sztangi leżąc Stoke Man-Deville 1984   - 1 miejsce
Seul  1988                        - 1 miejsce
Barcelona 1992                - 1 miejsce
Atlanta 1996                    - 1 miejsce
Sydney 2000                    - 5 miejsce
Ateny 2004                      - 4 miejsce

 Aleksander Popławski – lekkoatletyka


Arnhem 1980               - 1 miejsce, rzut dyskiem
                                     - 1 miejsce, pchnięcie kulą
 Tomasz Rębisz – lekkoatletyka Atlanta 1996               - 1 miejsce, rzut dyskiem

                                    - 2 miejsce, pchnięcie kulą

Londyn 2012               - 3 miejsce, pchnięcie kulą

 Maciej Sochal - lekkoatletyka Ateny 2008                  -11 miejsce, pchnięcie kulą
Londyn 2012                - 4 miejsce, pchnięcie kulą
Rio de Janeiro 2016    - 1 miejsce, rzut maczugą
                                     - 4 miejsce, pchnięcie kulą
Robert Jachimowicz - lekkoatletyka 
Sydney 2000                  - rzut dyskiem, DSQ
Rio de Janeiro 2016       - 2 miejsce, rzut dyskiem


Kamila Rusielewicz – wyciskanie sztangi leżąc


Pekin 2008                     - 6 miejsce

Grzegorz Lanzer – wyciskanie sztangi leżąc


Rio de Janeiro – 2016     - 8 miejsce

Renata Cyburt - pływanie


Arnhem 1980                  - b. d.

Ryszard Przednówek – biegi narciarskie


Insbruck 1984                - b.d.


Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku