Rok 2020
Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2020 r.
Twórczość artystyczna:
Izabela Nowak - dziennikarka z wieloletnim stażem. W latach 2000 – 2017 była związana z koszalińskim pismem społeczno – kulturalnym „Miesięcznik”, pełniąc funkcję sekretarza redakcji. Publikowała relacje z koszalińskich wydarzeń filmowych, teatralnych i literackich. Obecnie związana z Tygodnikiem Koszalińskim „Miasto” i Miesięcznikiem „Miasto PLUS”. Autorka cyklu „Ludzie z pasją”, książki „Wierna legendzie. Marlenie Zimnej – pamiętamy…”. Teksty jej autorstwa publikowane są na łamach kolejnych edycji „Almanachu Kultury Koszalińskiej”. Redagowała i współredagowała wiele publikacji, m.in. poświęconych koszalińskiej tradycji polonijnej, Stowarzyszeniu Teatr Propozycji „Dialog” i Związkowi Polskich Autorów i Kompozytorów.
W ramach stypendium zrealizowała projekt „Napisanie i wydanie publikacji jubileuszowej p.t. Koszalińska tradycja: 50 lat z rozśpiewaną polonią.”. Wspólnie z Archiwum Państwowym w Koszalinie stworzyła jubileuszową publikację obejmującą prezentację wydarzeń artystycznych i edukacyjnych składających się na 50 letnią historię tradycji polonijnej. Publikacja dostępna jest w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Można ją również pobrać w wersji cyfrowej ze strony Archiwum, wchodząc w zakładkę „Wydawnictwa”. Link poniżej:
http://www.koszalin.ap.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Polonijna-Tradycja-2.pdf
Sebastian Kuchczyński - absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie (2018 r.). Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA. Perkusista, Kompozytor, Aranżer. Nagrał ponad dwadzieścia płyt
z polskimi i zagranicznymi artystami jako członek grupy lub sideman. Nagrał piosenkę „Minuty” zespołu Stare Miasto, która pojawiła się na płycie „Albo Inaczej” Alkopoligami. Utwór zaśpiewała Ewa Bem. Razem z gitarzystą Alexem Hutchingsem nagrał płytę ”Tear The Roof Off” zespołu Schmidt Electric. Nagrana płyta „All Around”: Oli Trzaski otrzymała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii „fonograficzny jazzowy debiut”. W 2018 roku Sebastian Kuchczyński założył zespół „Gravity Jazz Collective” promujący twórczość kompozytorów z Polski, całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych.
W ramach stypendium zrealizował na projekt „Impressions of Koszalin.”, w ramach którego stworzył współczesną kompozycję opartą na jego autorskiej muzyce oraz istniejących fotografiach miejsc charakterystycznych dla Koszalina. W ramach projektu powstały trzy różne kompozycje audiowizualne o długości 1, 3 i 10 min. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania klikając w linki znajdujące sie poniżej.
1. https://youtu.be/CHvaeyp-bSE
2. https://youtu.be/IKuJKpZfMY8
3. https://youtu.be/b_Dto_VUJMc
Greta Grabowska - artystka urodzona w Koszalinie. Ukończyła studia plastyczne na ASP w Gdańsku, na wydziale architektury wnętrz, a następnie architekturę krajobrazu na SGGW w Warszawie. Tworzy barwne, papierowe kompozycje. Niezmiennie fascynuje ją struktura tego materiału, delikatność, przejrzystość. Jej obrazy dotykają miejskich przestrzeni. Tworzy prace wrażeniowe, rozmigotane skrawkami bibuł i barwionych gazet. Rysunek renesansowej perspektywy „ukrywa” pod plamami barw. W swoim dorobku ma przeszło czterdzieści wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami.
W ramach stypendium zrealizowała projekt „Koszalin – Koeslin – teraz” w ramach którego powstała seria prac wykonanych z wykorzystaniem przedwojennych okien. W kompozycjach, artystka połączyła wątki zaczerpnięte z przedwojennej i obecnej historii miasta i jego mieszkańców na tle architektury lokalnej i Pomorskiej. Prace prezentowane są w koszalińskiej Galerii na Piętrze do 31 stycznia 2021 r. Nietypowo, do obejrzenia przez witryny galerii. Fotoreportaż z wystawy można obejrzeć na stronie www Galerii na Piętrze. Link zamieszczamy poniżej:
Waldemar Jarosz - koszaliński malarz, pedagog i animator kultury. Ukończył studia artystyczno – pedagogiczne na WSP w Częstochowie. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych, wystawia też indywidualnie w galeriach miasta i regionu. Założyciel grupy twórczej Group 4. Organizator plenerów artystycznych, wystaw członków grupy, a także zdolnej młodzieży i dzieci. Twórca projektu Real, czyli spotkań artystów funkcjonujących w sieci organizowanych w Galerii Antresola w Muzeum w Koszalinie. Jego twórczość obejmuje malarstwo olejne, pastel olejny, akwarelę, gwasz, rysunek i kolaż. Jego ulubione tematy to: postać ludzka, zwierzęta, krajobrazy, portrety. Twórca cykli prac: Gęby, Zwierzę, Podwórka, Jestem Kobietą, Abstrakt, Końskie wariacje, Kuraki – cudaki.
W ramach stypendium zrealizował projekt „Znane i nieznane zakątki Koszalina” będący zapisem w artystycznej formie zanikających struktur architektonicznych w naszym mieście, w tym również nowych osiedli Jamna i Łabusza W ramach projektu powstało 30 ilustracji w technice pasteli olejnej, suchej i mieszanej. Prace zostały wydane w formie albumu, który przekazany został Koszalińskiej Bibliotece Publicznej i Archiwum Państwowemu w Koszalinie. 20 najbardziej reprezentacyjnych prac z cyklu można było podziwiać w oknach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w dniach 16.12.2020 – 08.01.2021.
Karolina Tomaszewska - studentka II stopnia grafiki projektowej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendystka Rektora ASP dla najlepszych studentów. Autorka wielu projektów graficznych i ilustracyjnych, m.in. okładki „Almanachu Kultury Koszalińskiej 2019” i ilustracji prasowych dla magazynu „Charaktery”. Poza projektowaniem zajmuje się organizacja wystaw, warsztatów i innych wydarzeń, związanych z szeroko pojętą kulturą.
W ramach stypendium zrealizowała projekt „Warszta.ty”, w ramach którego odbyły się trzy spotkania warsztatowe. Ich wspólnym mianownikiem była kreacja obrazu bazującego na motywach związanych z Koszalinem. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z COVID – 19 warsztaty odbyły się w formule online. Pierwsze spotkanie (28.11.2020) dotyczyło projektowania plakatu. Podczas drugiego (05.12.2020) uczestnicy zapoznali się z podstawami liternictwa. Trzecie spotkanie (13.12.2020) zakończyło się stworzeniem miejskich pocztówek.
Marcin Orłowski - doktorant Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w zakresie Witrażownictwa. Mistrz Witrażownictwa z uprawnieniami konserwatorskimi bez ograniczeń. Laureat licznych stypendiów krajowych i zagranicznych oraz 98 nagród m.in.: artystycznych na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim. Nagrodzony, jako najmłodsza osoba w Polsce, z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Krzyżem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Autor 21 publikacji naukowych punktowanych z m.in.: Listy Ministerialnej B, Impact Factor, Listy Filadelfijskiej, wydanych w czasopismach zagranicznych
i krajowych. Obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej.
W ramach stypendium zrealizował projekt „Działania związane z opieką nad zabytkami.”, dotyczącego restauracji XIV ramy okiennej pochodzącej z koszalińskiej Katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Dokonano restauracji zabytkowej ramy i przygotowano ją do ekspozycji dla szerszej widowni. Niestety w związku z obostrzeniami związanymi z COVID – 19 efekty prac można podziwiać na zdjęciach.