Menu główne

Rok 2021


Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2021 r.

Twórczość artystyczna:

Greta Grabowska - artystka urodzona w Koszalinie. Ukończyła studia plastyczne na ASP w Gdańsku, na wydziale architektury wnętrz, a następnie architekturę krajobrazu na SGGW w Warszawie. Tworzy barwne, papierowe kompozycje. Niezmiennie fascynuje ją struktura tego materiału, delikatność, przejrzystość. Jej obrazy dotykają miejskich przestrzeni. Tworzy prace wrażeniowe, rozmigotane skrawkami bibuł i barwionych gazet. Rysunek renesansowej perspektywy „ukrywa” pod plamami barw. W swoim dorobku ma przeszło czterdzieści wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami. 

W ramach stypendium zrealizowała projekt „SZKICOWNIK miejski KOSZALIN 2021”, w rezultacie którego powstała seria szkiców koncepcyjnych i zdjęć fragmentów miejskiej przestrzeni, na podstawie których artystka stworzyła kolaże przedstawiające nasze miasto. Prace zostały zebrane i wydane w formie broszury. „SZKICOWNIK miejski KOSZALIN 2021” można otrzymać nieodpłatnie w Wydziale Kultury i Spraw Społecznych ul. Mickiewicza 28 pok. 18 oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dworcowej 11-15. Liczba egzemplarzy jest ograniczona.

 

Artur Czerwiński - rodowity koszalinianin, absolwent Policealnego Studium Wokalno - Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, od 30 lat aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. Jego pasją jest muzyka, którą od wielu lat tworzy na potrzeby reklam radiowych i telewizyjnych. Swoją twórczością dzieli się na portalach Indabamusic.com, Blend.io, Youtube.com i Facebook.com.

W ramach stypendium zrealizował projekt „KOSZALIN IN SOUND”, który zakładał stworzenie utworu muzycznego, którego podstawowym budulcem staną się dźwięki zarejestrowane w naszym mieście. Efekty można podziwiać na facebookowym profilu KOSZALIN IN SOUND, na którym znajdziemy także relacje z powstawania utworu. Kompozycja jest także dostępna w serwisie Youtube pod linkiem:

 https://youtu.be/yjRir_dzEqE 

(klikając w link zostaną Państwo przeniesieni do serwisu Youtube)



Krzysztof Urbanowicz - artysta, malarz, portrecista i karykaturzysta. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, pasjonat historii Koszalina. Auror wielu artykułów popularno – naukowych, publikowanych m.in. w tygodniku Nasze Miasto Koszalin, MM Trendy i Roczniku Koszalińskim. Współautor albumów „200 twarzy Koszalina” i „Nieznane twarze Koszalina” wydanych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie. W 2016 r. ukazała się jego książka pt. „Koszalin - historie mało znane”. Mieszka i pracuje w Koszalinie.

W ramach stypendium zrealizował projekt „Napisanie i wydanie książki KOSZALIN – OPOWIEŚCI O PRZESZŁOŚCI”, w ramach którego powstała publikacja o ww. tytule. Jej nakład to 500 szt. Część egzemplarzy wypożyczyć można w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach. 25 listopada 2021 r.  w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki. Jej autor z ogromną pasją opowiadał o naszym mieście i ciekawostkach z jego historii.

Fot. KBP

Grzegorz Otulakowski – koszaliński grafik, znany z nowatorskiego podejścia do reklamy wizualnej. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, studiował też na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu. Jest autorem licznych realizacji reklamowych w przestrzeni Koszalina m.in. dla Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja czy Denimking.

W ramach stypendium zrealizował projekt „Otu 2” czyli interdyscyplinarną wystawę swoich prac. 30 listopada w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż wystawy, który odbył się w nowatorskiej formule. Artysta pokazał wideo z rejestracją swoich działań twórczych. Na umieszczonych w Galerii Region ekranach odbiorcy mogli zobaczyć szerokie spektrum zainteresowań artysty, jego grafiki, instalacje i wideo. 

Film prezentujący wystawę dostępny jest w mediach społecznościowych artysty oraz w serwisie Youtube (link zamieszczamy poniżej):
otu o1 - YouTube (Po kliknięciu w link opuszczą Państwo stronę www.koszalin.pl i przejdą na oficjalną stronę www.youtube.com)

Agnieszka Brzeskot – absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Występowała na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego i Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Konferansjerka i organizatorka wielu wydarzeń artystycznych. Producentka w Stoczni Filmowców, organizatorka festiwalu komików „Ludzik – One Man Show”. 

W ramach stypendium zrealizowała projekt „Animacje lalek teatralnych”. Odbyło się 20 spotkań w koszalińskich przedszkolach i szkołach podstawowych, podczas których dzieci zapoznały się z podstawowymi umiejętnościami animowania lalek takich jak marionetka, kukiełka czy pacynka. Projekt okazał się świetną formą pobudzania wyobraźni, umiejętności skupiania uwagi, rozwijania zdolności plastycznych. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się jak w prosty i szybki sposób wykonać własnoręcznie lalkę. Relacje ze spotkań dostępne są w serwisie Facebook (wydarzenie „Animacje lalek teatralnych cz. I, II i podsumowanie) oraz w mediach społecznościowych koszalińskich placówek, które wzięły udział w projekcie:

Niepubliczne Przedszkole HAPPY DAYS przy ulicach maltańskiej, Racławickiej i Dąbrowskiego; Niepubliczne Przedszkole KANGUREK; Edukacja Domowa Metodą Montessori ul. Żurawia; Przedszkole TPD ulice Dąbka, Hołdu Pruskiego i Tatarkiewicza; Szkoła Podstawowa nr 23; Przedszkole nr 35; Przedszkole nr 7 i Przedszkole Zaczarowany Domek.



Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2021 r.

Stypendia otrzymali:

- w kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:

Krzysztof Urbanowicz, projekt „Napisanie i wydanie książki „Koszalin – opowieści
o przeszłości”, dotyczącej historii Koszalina i opowiadającej o dotąd nieznanych epizodach
z życia miasta.

Grzegorz Otulakowski, projekt  ”Otu 2 (wystawa interdyscyplinarna)”. W ramach projektu powstanie autorska wystawa grafik i instalacji przestrzennych, w skład której wejdą prace
w technice plakatu, instalacji z użyciem ekranów połączonych z wielkoformatowymi banerami, a także obiektami przestrzennymi ze szkła i plastiku.

Artur Czerwiński, projekt „KOSZALIN IN - SOUND”, polegający na stworzeniu utworu muzycznego, którego bazą będą odgłosy naszego miasta.

Greta Grabowska, projekt „SZKICOWNIK miejski KOSZALIN 2021”, w ramach którego powstanie seria rysunków przywołujących temat znanych zabytków miasta, a także jego ukrytych zakątków. Prace opublikowane zostaną w formie broszury pn. „SZKICOWNIK miejski KOSZALIN 2021”.

w kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury stypendium otrzymała Agnieszka Brzeskot, projekt „Animacje lalek teatralnych”, w ramach którego przeprowadzonych zostanie 20 spotkań dla dzieci skupionych wokół tworzenia i animacji lalek teatralnych.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku