Menu główne

Rok koszalińskiej kultury

                                                                                                                                                                                                       

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy, przyjaciele koszalińskiej kultury!
Z satysfakcją informujemy, że Rada Miejska w Koszalinie podjęła Uchwałę w sprawie organizacji obchodów Roku Koszalińskiej Kultury. Jest to odpowiedź na wniosek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta, która zwróciła się z prośbą o podjęcie działań na rzecz rozwoju i promocji koszalińskich artystów i zaapelowała o pomoc dla twórców, którzy w ostatnim czasie dotkliwie doświadczyli skutków pandemii. Wniosek poparła Komisja Kultury a podczas Sesji Rady Miejskiej w dniu 22 kwietnia 2021 r. koszalińscy radni jednogłośnie podjęli wspomnianą Uchwałę.

Wprowadzając Rok Koszalińskiej Kultury pragniemy zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa kultura w naszym życiu – zarówno w życiu twórców jak i odbiorców kultury. Celem planowanych działań jest więc pokazanie, że pamiętamy o naszych lokalnych artystach, że są dla nas ważni, że wykorzystamy nasze możliwości lokalowe, techniczne, merytoryczne, informacyjne, wszystko czym dysponujemy, aby chociaż w minimalnym stopniu pomóc im w wychodzeniu z kryzysu, pomóc w powrocie do działań twórczych i w realizacji nowych projektów.

Rok Koszalińskiej Kultury będzie trwał przez dwanaście kolejnych miesięcy. W tym czasie, wspólnie z instytucjami kultury, Radą Kultury, Komisją Kultury i komórkami organizacyjnymi Urzędu Miejskiego podjęte zostaną kroki wspierające lokalnych twórców i inicjatywy artystyczne. Chcemy jednak podkreślić, że katalog działań i partnerów jest otwarty. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych – twórców, organizacje pozarządowe, firmy, kluby, szkoły i uczelnie. Liczymy na to, że wspólnymi siłami uda nam się odkryć nowe kierunki funkcjonowania sektora kultury w Koszalinie.

Z treścią w/w Uchwały, także z propozycjami dotyczącymi obchodów Roku Koszalińskiej Kultury, można się zapoznać na naszej stronie internetowej www.koszalin.pl. Jednocześnie wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy i kontaktu z Wydziałem Kultury i Spraw Społecznych – ul. Mickiewicza 26, tel. 94 348 87 07; 94 348 87 11; 94 348 87 14.

                                                                                                     

W związku z ogłoszeniem Roku Koszalińskiej Kultury Prezydent Miasta, za pośrednictwem Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, zwrócił się do Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie z propozycją zorganizowania wewnętrznego konkursu na stworzenie znaku graficznego, który będzie firmował wszystkie wydarzenia wpisujące się w obchody Roku Koszalińskiej Kultury.

Koszaliński "plastyk" nie zawiódł. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem najpierw pani wicedyrektor Katarzyny Gwardiak - Kocur oraz samej młodzieży, która pod czujnym okiem swoich opiekunów przygotowała wiele interesujących propozycji.

Wybór zwycięzcy nie był łatwy. Autorką nagrodzonego znaku jest Zuzanna Siergiej, która uczy się w III klasie Liceum Plastycznego. Pracuje pod kierunkiem p. Piotra Wasilewskiego, kształcąc się na specjalizacji projektowanie graficzne.

Laureatce serdecznie gratulujemy, a poniżej prezentujemy różne wersje znaku.

Mapa Koszalińskich Murali poleca się na spacer !

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z Mapą Koszalińskich Murali!

Jest to nowy projekt, którego inicjatorem jest Wydział Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Mapa jest jednym z zadań realizowanych w ramach obchodów Roku Koszalińskiej Kultury.

Pracując nad mapą podsumowaliśmy i sfotografowaliśmy murale i prace w technice sgraffito, które zlokalizowane są na terenie Koszalina. O wygląd mapy zadbał koszaliński grafik Łukasz Waberski. Znajdziecie w niej mniejsze trasy w poszczególnych częściach miasta, jedna zbiorczą mapę, a także kontakty do wykonawców poszczególnych prac.

Mapa będzie miała charakter otwarty. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie dotarliśmy do wszystkich prac, zakładamy także powstawanie nowych. Wraz z publikacją zachęcamy mieszkańców do obserwacji najbliższej przestrzeni i zgłaszania nowych lokalizacji w formie elektronicznej na adres email: natalia.sulima@um.koszalin.pl lub anna.janiel@um.koszalin.pl

Bardzo dziękujemy za merytoryczne wsparcie przy tworzeniu Mapy Panu Andrzejowi Ciesielskiemu, Panu Krzysztofowi Urbanowiczowi, Pani Jadwidze Kabacińskiej – Słowik, Archiwum Państwowemu w Koszalinie oraz członkom grupy Stary Koszalin Miłośnicy.

Mapa do pobrania poniżej (plik *.pdf).

Mapa Koszalińskich Murali

Jednym z założeń trwającego Roku Koszalińskiej Kultury jest promocja artystów i twórców działających w naszym mieście. W tym celu stworzyliśmy wirtualną bazę,  w którym można znaleźć informacje i kontakt do koszalińskich twórców.

 „,Koszalińscy artyści i twórcy” to cyfrowe opracowanie, w którym zebrano sylwetki artystów reprezentujących takie dziedziny jak plastyka, literatura, fotografia, teatr i taniec, muzyka, grafika
i sztuki wizualne.

Chcemy ułatwić kontakt i  budowanie relacji między koszalińskim środowiskiem artystycznym, odbiorcami sztuki, biznesem oraz samorządem. Promować artystów związanych z Koszalinem oraz ułatwić wszystkim zainteresowanym dotarcie do informacji o nich. 

Powstawanie tej bazy jest procesem, dlatego zapraszamy osoby i instytucje chętne do współpracy  do nadsyłania swoich zgłoszeń!  To dzięki Waszej aktywności będziemy mogli wciąż udoskonalać i poszerzać katalog „Koszalińscy artyści i twórcy”!

Opracowanie w wersji elektronicznej do pobrania w pliku pdf: 

Koszalińscy artyści i twórcy

Oświadczenia

Klauzula informacyjna

W ramach Roku Koszalińskiej Kultury opracowane zostało zestawienie pt. „Wybrane źródła finansowania działalności kulturalnej”. Ma ono na celu dostarczenie podstawowych informacji potrzebnych w znalezieniu odpowiedniego programu wspierającego realizacje projektów kulturalnych. Każda pozycja opatrzona jest krótkim opisem programu oraz linkiem, który przekieruje do strony, na której znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące wybranego źródła. Terminy naborów wniosków podawane są w ogłoszeniach o naborze, regulaminach i innych dokumentach, które można znaleźć na stronie danego programu. Jeśli chcecie Państwo skonsultować swój pomysł lub macie problem ze złożeniem wniosku i potrzebujecie pomocy zachęcamy do kontaktu z Referatem Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Koszalinie tel. 094 348 87 14, e-mail: natalia.sulima@um.koszalin.pl.

Wybrane źródła finansowania działalności kulturalnej

Wydarzenia

 • Stanisława Schreuder wita czytelników zgromadzonych na spotkaniu.

  Spotkanie autorskie ze Stanisławą Schreuder

  22.04.2022
  21 kwietnia 2022r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja debiutanckiej powieści Stanisławy Schreuder pt. "Morze miłości". Na spotkaniu wraz z córką, Agnieszką Kowalską, przedstawiła ciekawe fragmenty swojej debiutanckiej...
 • Na zdjęciu uczestnicy wystawy: Izabela Wesołowska, Przemysław Krzyżanowski, Anna Janiel, Wiesława Kurowska i Bożena Kaczmarek

  Wystawa Wiesławy Kurowskiej pt. „Mój świat-moja pasja”

  13.04.2022
  W dniu 12 kwietnia 2022 r na I piętrze Galerii Ratusz miło miejsce otwarcie wystawy Wiesławy Kurowskiej pt. „Mój świat-moja pasja”. Licznie zebrani goście  mieli przyjemność zobaczyć  przekrój prac artystki powstałych na przestrzeni kilku ostatnich...
 • Na zdjęciu wokalistka zespołu na scenie podczas występu

  Koncert zespołu Woodland Spirit

  11.04.2022
  9 kwietnia 2022 r. na scenie Clubu 105 wystąpił zespół Woodland Spirit, który promował najnowszą płytę pn. "Awaken". Gościnnie wystąpili: Ania Mural, Jola Tubielewicz, Mariusz Puszczewicz, Henryk Rogoziński. Jako support zagrała KADAMAFIA....
 • Na zdjęciu 5 mężczyzn, uczestników spotkania, na scenie w sali kinowej KBP

  "Z archiwum koszalińskiego rapu vol 2" w KBP

  18.03.2022
  17 marca o godz. 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie "Z archiwum koszalińskiego rapu" vol. 2, połączone z premierą płyty pod tym samym tytułem. Podczas spotkania reprezentanci szeroko pojętej...
 • Na zdjęciu Zenon Kasprzak wraz z prowadzącym spotkanie Maciejem Zychowiczem

  Spotkanie z Zenonem Kasprzakiem w KBP

  14.03.2022
  9 marca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Zenonem Kasprzakiem, dydaktykiem i metodykiem języka polskiego, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem szeregu artykułów metodycznych, a także książek, między innymi „Pod niebem...

Strony

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku