Menu główne

Rok koszalińskiej kultury

                                                                                                                                                                                                       

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy, przyjaciele koszalińskiej kultury!
Z satysfakcją informujemy, że Rada Miejska w Koszalinie podjęła Uchwałę w sprawie organizacji obchodów Roku Koszalińskiej Kultury. Jest to odpowiedź na wniosek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta, która zwróciła się z prośbą o podjęcie działań na rzecz rozwoju i promocji koszalińskich artystów i zaapelowała o pomoc dla twórców, którzy w ostatnim czasie dotkliwie doświadczyli skutków pandemii. Wniosek poparła Komisja Kultury a podczas Sesji Rady Miejskiej w dniu 22 kwietnia 2021 r. koszalińscy radni jednogłośnie podjęli wspomnianą Uchwałę.

Wprowadzając Rok Koszalińskiej Kultury pragniemy zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa kultura w naszym życiu – zarówno w życiu twórców jak i odbiorców kultury. Celem planowanych działań jest więc pokazanie, że pamiętamy o naszych lokalnych artystach, że są dla nas ważni, że wykorzystamy nasze możliwości lokalowe, techniczne, merytoryczne, informacyjne, wszystko czym dysponujemy, aby chociaż w minimalnym stopniu pomóc im w wychodzeniu z kryzysu, pomóc w powrocie do działań twórczych i w realizacji nowych projektów.

Rok Koszalińskiej Kultury będzie trwał przez dwanaście kolejnych miesięcy. W tym czasie, wspólnie z instytucjami kultury, Radą Kultury, Komisją Kultury i komórkami organizacyjnymi Urzędu Miejskiego podjęte zostaną kroki wspierające lokalnych twórców i inicjatywy artystyczne. Chcemy jednak podkreślić, że katalog działań i partnerów jest otwarty. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych – twórców, organizacje pozarządowe, firmy, kluby, szkoły i uczelnie. Liczymy na to, że wspólnymi siłami uda nam się odkryć nowe kierunki funkcjonowania sektora kultury w Koszalinie.

Z treścią w/w Uchwały, także z propozycjami dotyczącymi obchodów Roku Koszalińskiej Kultury, można się zapoznać na naszej stronie internetowej www.koszalin.pl. Jednocześnie wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy i kontaktu z Wydziałem Kultury i Spraw Społecznych – ul. Mickiewicza 26, tel. 94 348 87 07; 94 348 87 11; 94 348 87 14.

                                                                                                     

W związku z ogłoszeniem Roku Koszalińskiej Kultury Prezydent Miasta, za pośrednictwem Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, zwrócił się do Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie z propozycją zorganizowania wewnętrznego konkursu na stworzenie znaku graficznego, który będzie firmował wszystkie wydarzenia wpisujące się w obchody Roku Koszalińskiej Kultury.

Koszaliński "plastyk" nie zawiódł. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem najpierw pani wicedyrektor Katarzyny Gwardiak - Kocur oraz samej młodzieży, która pod czujnym okiem swoich opiekunów przygotowała wiele interesujących propozycji.

Wybór zwycięzcy nie był łatwy. Autorką nagrodzonego znaku jest Zuzanna Siergiej, która uczy się w III klasie Liceum Plastycznego. Pracuje pod kierunkiem p. Piotra Wasilewskiego, kształcąc się na specjalizacji projektowanie graficzne.

Laureatce serdecznie gratulujemy, a poniżej prezentujemy różne wersje znaku.

Mapa Koszalińskich Murali poleca się na spacer !

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z Mapą Koszalińskich Murali!

Jest to nowy projekt, którego inicjatorem jest Wydział Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Mapa jest jednym z zadań realizowanych w ramach obchodów Roku Koszalińskiej Kultury.

Pracując nad mapą podsumowaliśmy i sfotografowaliśmy murale i prace w technice sgraffito, które zlokalizowane są na terenie Koszalina. O wygląd mapy zadbał koszaliński grafik Łukasz Waberski. Znajdziecie w niej mniejsze trasy w poszczególnych częściach miasta, jedna zbiorczą mapę, a także kontakty do wykonawców poszczególnych prac.

Mapa będzie miała charakter otwarty. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie dotarliśmy do wszystkich prac, zakładamy także powstawanie nowych. Wraz z publikacją zachęcamy mieszkańców do obserwacji najbliższej przestrzeni i zgłaszania nowych lokalizacji w formie elektronicznej na adres email: natalia.sulima@um.koszalin.pl lub anna.janiel@um.koszalin.pl

Bardzo dziękujemy za merytoryczne wsparcie przy tworzeniu Mapy Panu Andrzejowi Ciesielskiemu, Panu Krzysztofowi Urbanowiczowi, Pani Jadwidze Kabacińskiej – Słowik, Archiwum Państwowemu w Koszalinie oraz członkom grupy Stary Koszalin Miłośnicy.

Mapa do pobrania poniżej (plik *.pdf).

Mapa Koszalińskich Murali

W związku z Rokiem Koszalińskiej Kultury Wydział Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego   przystąpił  do prac nad  stworzeniem „Katalogu  koszalińskich artystów”.   Będzie to  ogólnodostępna baza artystów i twórców  z Koszalina i okolic,  która ułatwi wyszukiwanie  i kontakt z nimi wszelkim zainteresowanym podmiotom. Katalog będzie  zamieszczony na miejskiej stronie internetowej www.koszalin.pl. Dostęp do bazy będzie otwarty i na bieżąco aktualizowany.

W świetle powyższego zapraszamy wszystkich artystów wszelakich dziedzin z naszego miasta,    do współpracy przy realizacji tego zadania. Twórcy  zainteresowani   umieszczeniem swojej sylwetki  w katalogu  powinni przygotować  informację   zawierającą:

 1. Krótki opis artysty/twórcy (do 1000 znaków wraz ze spacjami),
 2. Zdjęcie artysty/twórcy w pionie  (nieobowiązkowe) oraz trzy zdjęcia w poziomie  przedstawiające próbę twórczości (np. zdjęcie pracy, wyrobów twórczych, artysty podczas pracy na scenie),
 3. Wskazanie  dziedziny, wybranej  spośród następujących: muzyka, plastyka, teatr i taniec, literatura, fotografia, , grafika, sztuki wizualne, street-art,
 4. Link do odsłuchania/obejrzenia  twórczości (jeśli istnieje),
 5. Adres strony www artysty/twórcy (jeśli posiada),
 6. Link do profilu w  mediach społecznościowych artysty/twórcy (jeśli posiada),
 7. Telefon i adres e-mail.
 8. Podpisanie oświadczeń zamieszczonych poniżej.        

Przygotowane wg powyższego wzoru informacje należy przesyłać w formie elektronicznej na adresy e-mail: bartosz.czaja@um.koszalin.pl, anna.janiel@um.koszalin.pl . W razie pytań dodatkowych informacji   udzielą  pracownicy Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, tel. 94 348 87 14. 94 348 87 11.

Oświadczenia

Klauzula informacyjna

Wydarzenia

 • Obchody 100-lecia ZPAP w Galerii Ratusz

  30.11.2021
  29 listopada 2021 r. w Galerii Ratusz na II p. odbył się wernisaż „Sztuka na Pomorzu” Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk oraz Okręg Szczecin. Swoją obecność tego dnia zaznaczyli: Zastępca Prezydenta Miasta Przemysław...
 • Wyjątkowy koncert w Filharmonii Koszalińskiej

  29.11.2021
  26 listopada 2021 r. w Filharmonii Koszalińskiej odbył się niezwykły koncert Mateusza Kowalskiego, który był ważnym punktem obchodzonego Roku Koszalińskiej Kultury. Tego wieczoru zostało zaprezentowane koszalińskiej publiczności polskie prawykonanie...
 • Krzysztof Urbanowicz podpisujący egzemplarz książki

  Spotkanie z Krzysztofem Urbanowiczem

  26.11.2021
  25 listopada 2021 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Krzysztofem Urbanowiczem, stypendystą Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniana kultury i opieki nad zabytkami. Podczas spotkania autor...
 • Publiczność zebrana na wernisażu wystawy

  Wernisaż wystawy "Tkaniną malowane - prace uczniów powstałe w pracowni tkaniny"

  24.11.2021
  W dniu 23 listopada na I piętrze Galerii Ratusz miał miejsce wernisaż prac uczniów i absolwentów zespołu szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie pt. Tkaniną malowane. Pokazane prace powstały w pracowni tkaniny artystycznej, ...
 • Oil Stains na scenie Clubu 105

  Respirator Kultury - koncert Oil Stains

  22.11.2021
  Respirator Kultury to cykl prowadzony przez Centrum Kultury 105 w Koszalinie, prezentujący zespoły muzyczne w czasie pandemii. Początkowo, ze względu na panujące obostrzenia, realizowany był w formule online. Od paru miesięcy zespoły mogą spotykać...

Strony

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku