Menu główne

IV Koszaliński Kongres Kultury

 

Kongres tradycyjnie inaugurujemy spotkaniem ze specjalnym gościem. W tym roku jesteśmy wśród książek, nie jest więc zaskoczeniem, że naszą gościnią będzie pisarka Olga Drenda. Spotkanie poprowadzi znany już koszalińskiej publiczności Piotr Pawłowski.

Olga Drenda: pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska, Wyroby (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia), Słowo humoru. Twórczyni facebookowej strony Duchologia. Stała felietonistka "Tygodnika Powszechnego". Od 2024 dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada.

W ramach IV Koszalińskiego Kongresu Kultury 18.10.2024 r.  odbędzie się warsztat dla kadr kultury pn. „Budowanie społeczności w działaniach instytucji kultury”. Czas trwania to 5 h wraz przerwami. W warsztatcie może wziąć udział max 20 osób. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: natalia.sulima@um.koszalin.pl

Warsztat poprowadzi Grzegorz Jędrek - autor bloga o PR, marketingu i kulturze wniedoczasie.pl. Na swoim koncie ma m. in. pracę w biurze prasowym, zarządzanie komunikacją międzynarodowego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, współpracę z Agencją Warszawa, opiekę nad mediami społecznościowymi KUL, budowanie i wsparcie komunikacji marek z wielu sektorów. Prowadził warsztaty m. in. na zlecenie NCK, IKM, PIK, ŁDK.
Podczas spotkania poruszymy takie kwestie jak:
  • Kim jest publiczność w instytucji kultury?
  • Jak budować relacje z publicznością?
  • Metody budowania relacji wokół wydarzeń i projektów.
  • Jak komunikować o działaniach instytucji kultury?
  • Sposoby dotarcia do poszczególnych grup publiczności, identyfikacja używanych kanałów i środków przekazu (online i offline).
 

Sala kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej zamieni się tym razem w Pokój Rozmów. Zaprszamy do udziału w prezentacjach, wystąpieniach zaproszonych gości i panelach dyskusyjnych. Do dyskusji zaprosimy przedstawicieli lokalnego środowiska kultury. Skonfrontujemy opinie na temat jej kondycji i rozwoju. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się nam wypracowywać wnioski, które zmienią się w konkretne działania. Będziemy rozmawiać szczerze, konstruktywnie, w przyjaznej, domowo zaaranżowanej przestrzeni.

Natalia Januszkiewicz i Jacek Filipek – od ponad 30 lat aktywnie zaangażowani w życie kulturalne i społeczne Sulęcina. Założyciele i charyzmatyczni działacze Stowarzyszenia Strefa Działań Twórczych iCoTam. Wieloletni pracownicy Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Jacek to człowiek-orkiestra! Animator kultury, muzyk, redaktor, booker, piechur, piwosz, smakosz i awanturnik, a od 9 lat również dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Natalia to kobieta „kruchosilna”. Bibliotekarka z wyboru, z miłości do literatury i ludzi. Czyta w drugim człowieku jak w otwartej księdze. Od 8 lat kieruje Biblioteką Publiczną działająca w strukturach Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Prywatnie ogień i woda, łączy ich jednak upodobanie do dredów i uzależnienie od ciągłego działania. To sprawia, że są na siebie skazani.

Paulina Mikuła - vlogerka, konferansjerka, absolwentka filologii polskiej na UW. Od 11 lat tworzy językowy kanał w serwisie YouTube pt. „Mówiąc Inaczej”, który jest najpopularniejszym w Polsce vlogiem o tej tematyce. Prowadzi szkolenia dla pracowników firm oraz instytucji z prostego języka. W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. Jesienią 2020 wydała „LiteraTOURę”, czyli zbiór 150 felietonów na temat polskich książek.

Po wystąpieniu w dyskusji wezma udział:

Marcelina Marciniak - absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Politechnice Koszalińskiej, gdzie obroniła dyplom licencjata z rzecznictwa prasowego oraz Public Relation. Od początku pracy zawodowej związana z radiem. Kierowniczka Redakcji Informacji oraz Redakcji Nowych Mediów w Polskim Radiu Koszalin. Brała udział w tworzeniu takich publikacji, jak Almanach Kultury Koszalińskiej oraz Rocznik Koszaliński. Prowadziła m.in. spotkania autorskie w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej oraz wydarzenia kulturalne w Koszalinie i regionie.  

Piotr Pawłowski – dziennikarz, publicysta, autor książek. Okazjonalnie wydawca. Pomorzanin. W mediach od 1990 r. Tworzył gazety, prowadził wydawnictwa. Przewodniczący kolegium „Almanachu Kultury Koszalińskiej”. Pracuje na Politechnice Koszalińskiej.

Anna Rogaczewska - osoba o bogatym doświadczeniu w edukacji i animacji kulturalnej, absolwentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej z kształceniem integracyjnym w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, kierowniczka Działu Oświatowego Muzeum w Koszalinie. Uczestniczka wielu szkoleniach i sympozjów dotyczących nowoczesnej edukacji muzealnej. Jest autorką i współorganizatorką licznych warsztatów dla dzieci i młodzieży mających na celu ułatwienie kontaktu i otwarcie się na sztukę nowoczesną.

Robert Wasilewski - koszalinianin, muzyk związany od 34 lat z Filharmonią Koszalińską, a od 21 lat dyrektor tejże instytucji. Od 32 lat nauczyciel gry na klarnecie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie latach 1998-2003 pełnił funkcję wicedyrektora ds. muzycznych.

Grzegorz Jędrek – autor bloga o PR, marketingu i kulturze wniedoczasie.pl. Na swoim koncie ma m. in. pracę w biurze prasowym, zarządzanie komunikacją międzynarodowego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, współpracę z Agencją Warszawa, opiekę nad mediami społecznościowymi KUL, budowanie i wsparcie komunikacji marek z wielu sektorów. Prowadził warsztaty m. in. na zlecenie NCK, IKM, PIK, ŁDK.

Po wystąpieniu w dyskusji wezma udział:

Klaudia Ogulewicz– animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej w Zakładzie Teatru i Widowisk na Uniwersytecie Warszawskim, starsza specjalistka ds. public relations w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Zajmuje się kształtowaniem wizerunku biblioteki, organizowaniem wydarzeń kulturalnych oraz budowaniem relacji z mediami i partnerami instytucji. Odpowiada za tworzenie materiałów popularyzatorskich oraz promocję projektów w mediach społecznościowych i na stronie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Realizowała projekty:  „Romantycznie w sercu miasta” (Wydarzenie Kulturalne Roku 2022), „Koszaliński Po#talk Słów” oraz „Reymontadę” w ramach Dni Koszalina 2024.

Dr Piotr Szarszewski - medioznawca. Absolwent kulturoznawstwa, specjalność filmoznawstwo w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adiunkt na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej specjalizujący się w komunikacji reklamowej i wizerunkowej.

Marta Grzegorczyk - z wykształcenia polonistka. Pracę w kulturze zaczęła 18 lat temu. Kierowniczka Działu Promocji w Centrum Kultury 105. Lubi czytać, oglądać, zwiedzać, jeździć na festiwale i koncerty, grać w bilard i godzinami gadać z przyjaciółmi. Ma dwójkę cudownych dzieciaków i dwie wspaniałe kotki.

Łukasz Waberski - absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunku wzornictwo o specjalności komunikacja wizualna, współzałożyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Na Przykład oraz KOSZ (Koszaliński Ogród Społeczności Zaangażowanej), założyciel studia projektowego Dobry Sztos, członek kolegium redakcyjnego Almanachu Kultury Koszalińskiej, współorganizator i twórca oprawy wizualnej Koszalińskich Targów Sztuki i Designu, autor wielu identyfikacji wizualnych miejskich inicjatyw i wydarzeń kulturalnych (Good Vibe Festival, koncerty Filharmonii Koszalińskiej, Międzynarodowy Festiwal Organowy, Folk Festiwal, TedxKoszalin i Koszaliński Kongres Kultury)

Jakub Walczyk - kulturoznawca (doktor nauk humanistycznych), animator kultury, edukator. Obecnie zastępca dyrektorki w Gdańskim Archipelagu Kultury. W latach 2014 – 2024 był związany z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, gdzie zajmował się projektami społecznymi z zakresu edukacji obywatelskiej, inkluzji społecznej, różnorodności i dostępności (m.in. pomysłodawca i lider takich inicjatyw jak Kino bez barier oraz Forum bez barier. O dostępnej kulturze filmowej). W Instytucie Kulturoznawstwa UAM obronił doktorat o uspołecznianiu instytucji sztuki. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (produkcja filmowa). Angażuje się również w badania społeczne.

Po wystąpieniu w dyskusji wezma udział:

Sylwia Plichta – Koterwa - pedagog i terapeutka z 10-letnim stażem, specjalizuje się w pedagogice specjalnej, terapii dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu. Obecnie prowadzi praktykę diagnostyczno-terapeutyczną w Centrum diagnozy i terapii Niebieski Brzeg oraz grupę wsparcia dla rodziców osób z niepełnosprawnością. Prywatnie rodzic dwudziestotrzylatka w spektrum autyzmu. 

Agnieszka Witkowska – w Koszalinie mieszka ponad 6 lat. Miłośniczka książek, bierze udział w  Dyskusyjnych Klubach Książki. Lubi malować i słuchać muzyki. Uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście, szczególnie chętnie odwiedza kina.

Stanisława Wiewiórska - wieloletnia pedagog specjalna. Najpierw jako nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sławoborzu, potem jako organizatorka i dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych  im. Jana Pawła II w Białogardzie. Współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Droga”. Po przejściu na emeryturę pracowała jako nauczycielka dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (nauczanie indywidualne). Zainicjowało to pomysł założenia niepublicznego ośrodka rewalidacyjno- edukacyjno- wychowawczego w Karlinie.

Natalia Sulima – koszalinianka, inspektorka ds. kultury w Wydziale Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Koszalinie odpowiedzialna m.in. za realizację Programu Rozwoju Kultury i miejskie stypendia kulturalne. Absolwentka europeistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i podyplomowych studiów Badania UX w Collegium Da Vinci w Poznaniu. W latach 2017-2020 koordynatorka Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Współtwórczyni Mapy Koszalińskich Murali. Członkini kolegium redakcyjnego „Almanachu Kultury Koszalińskiej”. Od wielu lat związana z koszalińskimi organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi.

"Czy w Koszalinie naprawdę nic sie nie dzieje?" - na to pytanie spróbują odpowiedzieć osoby na co dzień promujące, organizujące lub piszące o wydarzeniach kulturalnych.W rozmowie wezmę udział: Joanna Wyrzykowska, Katarzyna Kużel, Marcin Napierała i Jakub Staniak.

Joanna Wyrzykowska - absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia magisterskie – filologia polska o specjalności dziennikarskiej. Laureatka ogólnopolskiego konkursu na reportaż im. Maćka Szumowskiego - zdobywczyni Grand Prix, od 2008 roku związana z Telewizją Kablową Koszalin. Redaktorka naczelna Tygodnika Koszalińskiego "Miasto".

Katarzyna Kużel - dziennikarka Polskiego Radia Koszalin, od wielu lat zajmująca się szeroko pojętą tematyką kulturalną miasta i regionu. Wspierająca nie tylko w działaniach antenowych lokalnych artystów, ale i promująca ich prace. Współpracuje z Almanachem Kultury Koszalińskiej, Rocznikiem Koszalińskim. Uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta. Inicjatorka działań kulturalnych w radiu.

Kuba Staniak - 1/2 składu No Fun Booking, z którym odbudowuje fanowską scenę metalową w Koszalinie, organizując koncerty tzw. szarpidrutów. Muzykant, wcześniej związany z zespołami Romantycy Lekkich Obyczajów i Whoiswho, obecnie wylewający gorzkie żale w projekcie Szarość. Dawniej reporter radiowy, węszący i sprawdzający, co się dzieje w mieście, dziś posadzony przed urzędnicze biurko pracownik Referatu Promocji. 

Marcin Napierała – doświadczony konferansjer, prezenter i dziennikarz. Ma 19-letnie doświadczenie dziennikarskie (telewizja, prasa), w tym 6-letnie jako redaktor naczelny. Aktualnie od ponad dwóch lat współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Na co dzień zarządza wizerunkiem i komunikacją firmy produkującej kosmetyki i opakowania MPS International. Kreuje i prowadzi kampanie z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, wizerunku i employer-brandingu. Prowadzi istniejącą od 2016 r. Galerię MPS, gdzie wystawiają się artyści z Koszalina i z całego kraju. Ma też wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i treningów medialnych, wizerunkowych oraz z zakresu wystąpień publicznych.

 

Anna Molter - kulturoznawczyni specjalizująca się w zarządzaniu instytucjami kultury oraz w kulturze popularnej. Absolwentka studiów podyplomowych Audience Development na UAM. Współpracowała w przeszłości m.in. z Muzeum Narodowego w Poznaniu i Galerią Miejską Arsenał. Koordynatorka kilkunastu projektów związanych z fotografią i tematyką społeczną. Redaktorka tekstów m.in w książkach “Kruche medium. Rozmowy o fotografii” Macieja Frąckowiaka, “NIE” Adriana Wykroty, “Saraha” Macieja Moskwy. Prywatnie mol książkowy.

Adrian Wykrota - członek ZPAF. Fotoreporter Głosu Wielkopolskiego. Z wykształcenia filolog angielski oraz kulturoznawca (specjalizacja medioznawstwo). Autor bloga o fotografii dokumentalnej i reportażu „Co z tą fotografią”. Uczestnik prestiżowych warsztatów agencji Magnum Photos. Wybrany przez Magnum Photos jednym z 30 najlepszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Laureat konkursów fotograficznych: Top 30 under 30 Magnum Photos, IPA, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo. Wystawiał swoje prace w Polsce, Niemczech, Anglii, Litwie, Bangladeszu. Laureat stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego i stypendium dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego Urzędu Miasta Poznania.

Po wystąpieniu w dyskusji wezma udział:

Marta Czerwińska - Od 2005 roku związana z Fundacją Nauka dla Środowiska, gdzie współpracuje z liderami lokalnych społeczności, wspierając zrównoważony rozwój. Członkini Zarządu Ogólnopolskiej Federacji na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej. Członkini grupy roboczej „Partycypacja społeczna” przy Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Ekonomistka, trenerka, badaczka i psycholożka. Z pasją tworzy i koordynuje programy, które wspierają osoby pełne energii i innowacyjnych pomysłów. Realizuje projekty społeczne, kulturalne i edukacyjne o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym, współpracując z liderami, aktywistami oraz instytucjami edukacyjnymi. „Artystyczne serce” oddała flamenco.

Daria Antoszko - społeczniczka z pasją i z powołaniem. Prezeska Stowarzyszenia Majsternia w Koszalinie. Członkini Rady Głównej Związku Ukraińców w Polsce. Filolożka języka ukraińskiego i rosyjskiego. Przedsiębiorczyni. To, co łączy wyżej wymienione aspekty, to działania na rzecz integracji społeczności ukraińskiej oraz krzewienie ukraińskiej kultury w Koszalinie, a także współpraca z innymi organizacjami na terenie Koszalina. Kreatywność, różnorodność, sieciowanie i rozwój to jej silne cechy w działaniu.

Katarzyna Soroko - mgr Zdrowia Publicznego ( Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy); pedagog ( UKW w  Bydgoszczy) od lat działająca aktywnie z dziećmi oraz młodzieżą na szerokich polach edukacyjno- artystycznych, rozwijających pasję, kreatywność oraz wspierających prawidłowy ich rozwój. Ceni sobie życie w zgodzie z naturą. Zawsze stara się znaleźć dobro we wszystkim i we wszystkich. Pełna optymizmu i oddana swoim wartościom. Pasjonatka sztuki Street Art. Założycielka Fundacji Woow. Uwielbia uśmiech i dobrą energię.

Mariusz Kresh Brzozowski - artysta graffiti i street artu, ma za sobą 25 lat tworzenia autorskich prac malarskich na całym świecie. Malował na 5 kontynentach w 45 krajach. Pasjonat sztuki oraz podróżnik, szerzący pozytywne idee kreatywnego podejścia do świata i ludzi. Współzałożyciel Fundacji Woow.

Barbara Wysmyk - kierowniczka Działu Promocji Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie oraz Instytutu Wzornictwa PK. Zajmuje się̨ działalnością̨ promocyjną instytucji, projektowaniem i realizacją licznych wydarzeń́ kulturalnych. Jako graficzka pracuje również̇ nad reklamą wizualną wszystkich przedsięwzięć́ biblioteki. Uczestniczyła w realizacji projektów realizowanych w ramach dofinansowań́ z MKiDN oraz NCK, jako współpomysłodawczyni i koordynatorka.

Koszaliński Kongres Kultury to nie tylko panele i rozmowy. Przygotowaliśmy dla was parę atrakcji ulokowanych w gościnnych wnętrzach Biblioteki. Głęboki relaks, terapia dźwiękiem, eksperymentalne brzmienia - mamy nadzieję, że kazdy znajdzie coś dla siebie. 

Kameralny koncert elektroakustyczny, inspirowany muzykoterapią i awangardą, odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni – dawnej Fonotece, co nada wydarzeniu dodatkowy wymiar. W otoczeniu dawnych archiwów dźwiękowych, Marcin Zabrocki, łącząc instrumenty akustyczne i elektronikę, stworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi i refleksji. Publiczność, wygodnie oparta w oryginalnych fotelach, będzie mogła zanurzyć się w nieoczywistych brzmieniach i eksperymentalnych kompozycjach, które wprowadzą w stan odprężenia. To wyjątkowe połączenie muzyki, terapii i klimatycznego miejsca zapewni niezapomniane doświadczenie dźwiękowe. W zwiazku z ograniczoną liczbą miejsc obowiazują wcześniejsze zapisy pod adresem: natalia.sulima@um.koszalin.pl

Marcin Stefan Zabrocki – kompozytor, multiinstrumentalista, producent, performer, autor tekstów. Od lat związany ze sceną eksperymentalną i improv. Były członek zespołów Hey, Pogodno, Mister D (projekt Doroty Masłowskiej), Mordy.  Założyciel trójmiejskiej grupy Pu Pu Pi Du oraz współzałożyciel łódzkiej formacji Bogowie. Członek łódzkiej supergrupy „Tryp” (z muzykami Cool Kids of Death, Psychocukier, Agresiva 69, Not i 19 Wiosen) oraz supergrupy **Niewolnicy Saturna** (trio z liderami Ścianki i Oranżady). Współpracował  z czołowymi muzykami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak Nosowska, Kora,Maryla Rodowicz, Mrozu, Iza Lach,  Robert Brylewski, T.Love, Cool Kids of Death, Marek Dyjak i Maciek Cieślak. W 2015 roku wydał swój solowy album „1+1=0”nakładem Kayax, z udziałem takich gości jak Katarzyna Nosowska, Czesław Mozil i Barbara Wrońska. Reżyser słuchowiska „Eter – na drodze walki z prawem przemijania”, które ukazało się nakładem Krytyki Politycznej. Przez wiele lat był kuratorem muzycznym w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi.

Eksperymentalny dialog pomiędzy brzmieniami a otoczeniem, ścieżka dźwiękowa do rzeczywistości Koszalińskiego Kongresu Kultury – taki koncert zaprezentuje duet Piotra Gwadery, podwójnego laureata konkursu Nowa Tradycja oraz kompozytora i multiinstrumentalisty Marcina Zabrockiego. W przestrzeni Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, pomiędzy regałami z książkami, z ukrytymi głośnikami, muzyka stanie się częścią miejsca, wypełniając je dźwiękami perkusyjnych rytmów i elektronicznych eksperymentów. Pozbawiony tradycyjnej sceny performance połączy przestrzeń, ludzi i dźwięk, tworząc wyjątkowe, immersyjne doświadczenie, które zasługuje na szczególną uwagę.

Piotr Gwadera to łódzki mistrz perkusji pochodzący z Kielc. Potrafi on dodać wyjątkowego, zaskakującego charakteru dowolnej muzyce. Znany jest z projektów rockowych, punkowych, eksperymentalnych, jazzowych i swobodnie improwizowanych. Od ładnych kilku lat jest również wiodącym perkusistą na ogólnopolskiej scenie wiejskiej muzyki tradycyjnej, gdzie słynie z wybitnej swobody posługiwania się rytmami trójkowymi w grze na dżazie. Gwadera jest miłośnikiem starych bębnów i blach, wielbicielem VHS-ów i wszelakich taśm magnetycznych. Jego główne zespoły to: Radical Polish Ansambl, Odpoczno, L.Stadt. Współpracował m.in. z Bernhardem Langiem, Kazuhisą Uchihashi, Stevenem Bernsteinem, Marcinem Maseckim czy Antonim Gralakiem. Solowy projekt Gary Gwadera został doceniony w Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia - Nowa Tradycja 2024, gdzie otrzymał II nagrodę „za magnetyczną osobowość, wyobraźnię muzyczną i niepowtarzalne połączenie awangardy i źródeł" oraz Złote Gęśle – nagrodę dla najlepszego instrumentalisty „za wirtuozowskie potraktowanie rytmów mazurkowych na nietypowym (perkusyjnym) instrumentarium".

W dniach 28 i 29 września oraz 5 października, odbyły się trzy spacery fotograficzne organizowane przez Fundację Good Vibe. Ich celem było odkrycie zakamarków Koszalina, przyjrzenie się jak mieszkają koszalinianie w 2024 roku. Poprzez fotografię, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć unikalność miasta, w którym mieszkają. Spacery umożliwiły większą identyfikację z miastem i poczucie dumy. Wspólne fotografowanie buduje silniejsze poczucie wspólnoty. Do projektu zaproszono troje lokalnych fotografików – Izabelę Rogowską, Małgorzatę Krupińską i Marcina Torbińskiego. Każdy z fotografów odwiedził z grupa inny rejon Koszalina. Było osiedle „Na Skarpie” z zabudową bloków z wielkiej płyty, było ścisłe centrum, którego główna ulica wkrótce przejdzie metamorfozę oraz rejon ulic Modrzejewskiej, Konstytucji 3 Maja, Mariackiej, Barlickiego i Harcerskiej, który zabudowany jest głównie starymi kamienicami ale gdzie również pojawia się nowoczesna zabudowa deweloperska. Podczas Koszalińskiego Kongresu Kultury, w Galerii Region zostaną zaprezentowane zdjęcia uczestników spacerów.

 

TWOJA STREFA RELAKSU to miejsce, gdzie dzięki nawet krótkiej sesji medytacji i relaksacji odnajdziesz wewnętrzny spokój, harmonię i satysfakcję. Doświadczeni instruktorzy nauczą cię prostych technik medytacji, które od niepamiętnych czasów pomagają w osiągnięciu nie tylko lepszego życia, ale przede wszystkim są prostą, a jednocześnie najpotężniejszą drogą do samorealizacji. Czekają na ciebie: sesje medytacji z mantrami, głęboka relaksacja Joga nidra i warsztaty jogicznego oddechu. Pozwól sobie na głębokie odprężenie na poziomie Ciała-Umysłu-Ducha czyli CUD-u.

Kongres zakończy Kulturalna Parapetówka w Centrali Artystycznej organizowana we współpracy z No Fun Booking. Wystąpią: Father Andy, artysta pochodzący z Finlandii, którego twórczość to „połączenie zmysłowych melodii i nieprzejednanego, basowego barytonu śpiewającego o miłości, wolności i śmierci” oraz Adam Frankiewicz – reżyser, performer, twórca gier komputerowych, założyciel wytwórni muzycznych Pionierska Records i OPIO Records, niezależnego radia analogowego Morskie Ucho.

 

W kongresową sobotę, czyli 19 października w godz. 12.00 do 15.00 zapraszamy wszystkich do specjalnie przygotowanej Strefy Warsztatowej.  Warsztaty dla dzieci, młodzieży i zainteresowanych mieszkańców przygotują koszalińskie organizacje pozarządowe i lokalni artyści, m.in. Fundacja Fala Równości, Fundacja Druklin, Fundacja WOOW, a będą to m.in.: street art, sitodruk, papieroplastyka, tworzenie komiksów. Yoga Life Club stworzy dla kongresowiczów strefę wytchnienia i relaksu. Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny.

  • Kreatywne warsztaty tworzenia komiksów, plakatów i miniaturowych miast z Fundacją „Fala Równości”
  • Malowanie winyli i płyt CD z Fundacją Woow
  • „Wejdź w słowo” – plastyczne i słowne zabawy; prowadzenie Anna Rogaczewska i Martyna Mikita-Bobowska
  • „Papierowe owady”; prowadzenie Justyna Horków
  • „EBRU – rodzinne warsztaty malowania na wodzie”; prowadzenie Iza Ryfun
  • „Opraw swój skarb” – ceramika; prowadzenie Bogna Buziałkowska

Podczas tegorocznego kongresu oddajemy przestrzeń Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w wasze ręce! Zapraszamy wszystkich chętnych twórców zajmujących się fotografią do prezentacji swoich prac. Chcesz się pokazać? Napisz: natalia.sulima@um.koszalin.pl

Czwarta edycja Kongresu jest inna pod wieloma względami. Wraz z nowym miejscem z radością przedstawiamy nową moderatorkę - Annę Popławską, która będzie czuwać nad sprawnym przebiegiem naszych kongresowych dyskusji.

Anna Popławska  - dziennikarka i politolożka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, całe zawodowe życie związana z koszalińskimi mediami: nieistniejącym już Głosem Pomorza, Radiem VOX a od 2011 roku z Polskim Radiem Koszalin. Od 2015 roku członkini kolegium redakcyjnego Almanachu Kultury Koszalińskiej. Autorka licznych tekstów i wywiadów poświęconych wydarzeniom i zjawiskom kulturalnym oraz twórcom koszalińskiej kultury. Prywatnie fanka dobrej literatury, wycieczek rowerowych i długich spacerów.

Za świetną fotorelację dziękujemy Gosi Krupińskiej.

Zdjęcia w poniższej fotogalerii przedstawiają uczestników IV koszalińskiego Kongresu Kultury. Na zdjęciach można zobaczyć panelistów i słuchaczy w sali kinowej, uczestników warsztatów w czytelni oraz kuluarowe rozmowy w przestrzeniach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

 

Dziękujemy:
  • wszystkim uczestnikom Kongresu, za to, że byli z nami,
  • wszystkim prelegentom za inspirujące dyskusje,
  • dyrekcji i pracownikom Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, za wspaniałą gościnę, zaangażowanie i świetną współpracę przy organizacji Kongresu,
  • wszystkim, którzy prowadzili warsztaty czyli Fundacji Fala Równości, Fundacji Woow, Annie Rogaczewskiej, Justynie Horków, Bognie Buziałkowskiej, Izabeli Ryfun.
  • ekipie Yoga Life Club za relaks i Fundacji Druklin za super sitodruk,
  • Marcinowi Zabrockiemu i Piotrowi Gwaderze za muzyczną oprawę,
  • Centrum Kultury 105 za super film i nagłośnienie Kulturalnej Parapetówki,
  • naszym patronom medialnym czyli Tygodnikowi Koszalińskiemu Miasto, Telewizji Max, Magazynowi Koszalińskiemu Prestiż i Polskiemu Radiu Koszalin,
  • naszym Partnerom czyli MPS International, No Fun Booking, Fundacji Good Vibe, Centrali Artystycznej i Szprycha Cafe.

 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku