Rok Koszalińskiej Kultury - podsumowanie
PODSUMOWALIŚMY ROK KOSZALIŃSKIEJ KULTURY
23 maja, w dniu urodzin naszego miasta, spotkaliśmy się w gronie osób, którym koszalińska kultura jest bliska, aby podsumować zakończone w maju br. obchody Roku Koszalińskiej Kultury – inicjatywy, która w swoim założeniu miała na celu podjęcie szeregu działań wspierających, promujących i integrujących koszalińskie środowisko artystyczne.
W sali konferencyjnej koszalińskiego ratusza zgromadzonych licznie gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Przemysław Krzyżanowski. Po krótkim wprowadzeniu, omówiona została prezentacja multimedialna podsumowująca działania podejmowane w koszalińskiej kulturze przez ostatnie 12 miesięcy. Jak pokazało to zestawienie – działo się naprawdę dużo.
W dalszej części podsumowania oddano głos artystom i osobom reprezentującym środowiska twórcze. Chcieliśmy usłyszeć również ich głos i odczucia związane z realizacją RKK. Do krótkiej rozmowy, którą poprowadził redaktor Polskiego Radia Koszalin Paweł Wiśniewski, zaproszono fotografkę Izabelę Rogowską, przewodniczącą Rady Kultury przy Prezydencie Miasta, reżyserkę teatralną Ewę Czapik Kowalewską, Annę Makochonik - redaktorkę prowadzącą Koszaliński Grafik Kultury i Almanach Kultury Koszalińskiej, Bartosza Zaja, stypendystę Miasta Koszalina
w dziedzinie kultury – znanego szerszej publiczności jako DJ Zaju oraz Ewę Miśkiewicz Żebrowską - artystkę, prezeskę Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Koszalin-Słupsk.
W programie spotkania znalazły się także dwie wystawy, które wpisały się zarówno w obchody Dni Koszalina, jak i działania realizowane w ramach RKK. Zaprosiliśmy do Galerii Ratusz Gretę Grabowska i Waldemara Jarosza, którzy otrzymali stypendium Miasta Koszalina z zakresu kultury, a prace które pokazali zainspirowane są zakątkami naszego miasta.
Mamy nadzieję, że obchody RKK przyczyniły się do integracji środowiska artystycznego w naszym mieście. Cieszy nas różnorodność wydarzeń z ostatnich miesięcy, jednocześnie mając nadzieję, że przynajmniej część z realizowanych działań będzie miało swoją kontynuację po zakończeniu Roku Koszalińskiej Kultury i zostanie z nami na dłużej.
Wszystkich, którym koszalińska kultura jest bliska zapraszamy na III Koszaliński Kongres Kultury, który odbędzie się w połowie października tego roku. Mamy nadzieję, że stanie się on miejscem pogłębionych dyskusji na wszystkie nurtujące i ważne dla nas tematy.
Raz jeszcze bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody RKK: koszalińskim artystom i twórcom, instytucjom kultury, Pałacowi Młodzieży, Politechnice Koszalińskiej, Archiwum Państwowemu w Koszalinie ZPSM im. G. Bacewicz i ZSP im. W. Hasiora w Koszalinie, koszalińskim mediom, galeriom, klubom i kawiarniom
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej Rok Koszalińskiej Kultury, która znajduje się w załączniku.