Menu główne

Pierwsi goście w Filharmonii Koszalińskiej

05.11.2013

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, wspólnie z radnymi Rady Miejskiej oraz uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz odwiedził dziś nowy budynek Filharmonii Koszalińskiej.

- Nowa siedziba Filharmonii Koszalińskiej to powód do dumy wszystkich mieszkańców. Jej budowa poprawi nie tylko warunki pracy koszalińskich filharmoników, ale powstało magiczne, nowe miejsce w naszym mieście, które będzie wypełniać muzyka i sztuka. To wydatne wzmocnienie kultury Koszalina i stworzenie mieszkańcom nowych możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, wzmocnienie oferty kulturalnej – mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński. W najbliższy czwartek, piątek i sobotę Filharmonia zainauguruje koncertami funkcjonowanie nowej sali koncertowej.

 

Szczegółowe informacje o inwestycji:

Projektanci i wykonawca

  • Autor opracowania dokumentacji projektowej :

Autorska Pracownia Architektoniczna arch. Jacek Bułat z siedzibą Poznań,

Koszt opracowania dokumentacji projektowej :   585.600 zł

 

  • Wykonawca robót :

ELEKTROBUDOWA S.A,Katowice,

Oddział w  Gdańsku

 

  • Wartość robót budowlanych :  29.381 mln zł

Przekazanie placu budowy 6.08.2010 roku

 IDEA

Budowa funkcjonalnej i pięknej sali koncertowej dla potrzeb Filharmonii Koszalińskiej . Sali spełniającej wysokie wymagania akustyczne, nowoczesnej w zakresie obsługi i wyposażenia, mogącej gościć najwybitniejszych współczesnych solistów i orkiestry. Wykorzystującej i eksponującej swoje unikalne położenie, w miejskim parku, w sąsiedztwie rzeki.


PLAN  ZAGOSPODAROWANIA

Obiekt jest  usytuowany na działce miejskiej otoczonej parkiem, zlokalizowanej między ulicami Piastowską, Zwycięstwa i rzeką. Rzut budynku ma kształt czworoboku wpisanego w przestrzeń między tymi ulicami, rzeką, parkiem i budynkiem CK 105, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Przestrzeń między salą a CK 105 przeznaczono na dojazd techniczny.

Główne wejście do sali koncertowej zaprojektowano w elewacji frontowej (północno wschodniej) usytuowanej równolegle do ulicy Piastowskiej. Po drugiej stronie tej ulicy usytuowany jest parking przewidziany do obsługi komunikacyjnej Filharmonii. Zachodnia i wschodnia elewacja zostały zaprojektowane z myślą o parkowym sąsiedztwie, mają charakter przeszklony i zaprojektowano w nich wyjścia  „parkowe” tj. dodatkowe i pomocnicze, a także wyjścia ewakuacyjne.

Wzdłuż elewacji zachodniej, graniczącej z rzeką oraz przed elewacją frontową powstał plac połączony komunikacyjnie z mostkiem.

BRYŁA  BUDYNKU – KOMPOZYCJA I ARCHITEKTURA

Bryła sali koncertowej i jej gabaryty  wynikają wprost z przyjętych założeń dotyczących ilości widzów, wielkości estrady  i niezbędnego zaplecza, a także  założeń akustycznych projektowanego obiektu, które narzucają wielkość kubatury i rozwiązania materiałowo-techniczne.

Zadaniem architekta było ubranie tej technicznej bryły w indywidualną i niepowtarzalną formę, o unikalnych walorach estetycznych zarówno elewacyjnych jak i wnętrzarskich .

I tak poszczególnym, funkcjonalnym głównym elementom budynku przypisano indywidualne cechy materiałowe i estetyczne. Dach i ściana frontowa – blacha cynkowo-tytanowa, zaplecze, płyty elewacyjne klinkierowe, ściany kurtynowe boczne – w pełni przeszklone, bryła głównej sali - drewno naturalne. Elementy te wzajemnie się oplatają i przenikają tak by pokazać to co jest najważniejsze w Filharmonii tj. bryłę sali. Estetyka elewacji opiera się więc o zasadę ekspozycji wzrokowej, wyjątkowego, dynamicznego zewnętrznego kształtu  głównej sali, poprzez kurtynowe szklane ściany zewnętrzne, aż do optycznego przebicia tych ścian  i wyjściem bryły sali na zewnątrz. Wnętrze głównej sali estetyką nawiązuje wprost do kształtu zewnętrznego, zarówno poprzez zastosowany materiał (drewno) jak i dynamiczne przełamania i załamania ścian, wynikające z zasad akustyki. Wnętrze foyer pokazuje zarówno bryłę sali jak i otwarte jest na otaczająca zieleń.

FUNKCJA

Budynek jest obiektem 4-kondygnacyjnym. Przeciętna kondygnacja ma wysokość 3,9 m. Większa północna część budynku zawiera w sobie salę koncertową , wejście główne , foyer z szatnią, sanitariatami, kasami biletowymi i kawiarnią, a także elementami komunikacji pionowej dla  widzów, tj. schodami i zespołem wind osobowych .

Południowy kraniec budynku, to wydzielona funkcjonalnie część zaplecza filharmonii, zawierająca garderoby, sale ćwiczeń, zaplecze administracyjne, magazynowe a także pokoje gościnne. W tej części budynku wykonano pomieszczenia techniczne.Głównym elementem funkcjonalnym budynku jest sala koncertowa na 520 osób z estradą na

pełną orkiestrę i chór. Widownia sali ma układ amfiteatralny i została podzielona ze względów akustycznych na kilka sektorów. Z tyłu nad widownią umieszczono balkon z kabiną reżyserską. Ściany, sufit i podłoga zarówno sceny jak i estrady mają znaczenie akustyczne i stąd ich forma zewnętrzna (okładzina drewniana na grubej strukturze żelbet) podporządkowana tym  wymogom.

 

PODSTAWOWE   DANE

Powierzchnia działek 272 i 273 :  12 651,00 m2

Powierzchnia zabudowy :  1 829,40 m2

Powierzchnia netto:  4 063,11 m2

w tym :

Sala Koncertowa   875,00 m2

-   widownia   656,85 m2

-   estrada  218,20 m2

Pomieszczenia zaplecza filharmonii  1 047,99 m2

Kubatura wnętrza sali koncertowej –    7 312,50 m3

Kubatura budynku –  27 556,80 m3

Liczba miejsc w sali – 514 + 4 dla niepełnosprawnych = 518

Estrada projektowana na orkiestrę złożoną z 70 muzyków + 40 chórzystów

FINANSOWANIE

15,5  mln zł Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego, pozostała kwota - budżet miasta Koszalina. 



Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku