Menu główne

Czas na deklaracje

03.06.2013

Od 1 lipca 2013 r. Gmina organizuje odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, które są zamieszkałe. Właściciele ci nie będą już zawierać umów z firmą wywożącą odpady komunalne. Zamiast tego będą wnosić co miesiąc do Gminy opłatę w wysokości obliczonej samodzielnie w Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która znajduje się w Urzędzie Miejskim i jego stronie internetowej (www.bip.koszalin.pl) 

Zmiany dotyczą

Gmina będzie odbierać odpady komunalne jedynie z nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości w części zamieszkałych (w których poza mieszkaniami znajdują się również lokale użytkowe). 

Zmiany nie dotyczą

Nieruchomości niezamieszkałych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, czyli będących np. siedzibą instytucji, firm, jednostek - w tym hoteli, internatów, kościołów, szkół itp.  Ich użytkownicy są zobowiązani do zawarcia umów na wywóz odpadów.  Zawarte wcześniej umowy wprawdzie obowiązują dalej, ale użytkownicy zobowiązani są do segregowania odpadów. 

Wyliczenie płatności

Właściciel nieruchomości* w Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określa, czy odpady z jego nieruchomości będą segregowane czy też nie. W zależności od zadeklarowanego sposobu przekazywania odpadów, właściciel nieruchomości we wspomnianej deklaracji samodzielnie wyliczy wysokość opłaty - w oparciu o powierzchnię mieszkania lub domu oraz o stawkę opłaty.

Opłata w Koszalinie wynosi:

  • 0,60 zł za 1m2 powierzchni lokalu w przypadku segregowania odpadów,
  • 0,90 zł za 1m2 powierzchni lokalu w przypadku niesegregowania odpadów.

*właściciele nieruchomości - przez  to pojęcie rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany;

Opłaty uzależnione są od powierzchni lokalu mieszkalnego i liczby zamieszkujących go osób. I tak:

  • jeżeli powierzchnia mieszkania lub domu jest większa niż 80 m2 - opłata wynosi jak za 80 m2,
    • jeżeli w mieszkaniu lub domu o powierzchni powyżej 60 m2 zamieszkują wyłącznie 2 osoby - opłata wynosi jak za 60 m2,
    • jeżeli w mieszkaniu lub domu o powierzchni powyżej 25 m2  zamieszkuje wyłącznie jedna osoba - opłata wynosi jak za 25 m2.

W nieruchomości w części zamieszkałych (w których poza mieszkaniami znajdują się również lokale użytkowe) w opłacie dla części nieruchomości, na której jest prowadzona działalność gospodarcza, nie obowiązują wspomniane wyżej zasady. Należność stanowi zatem iloczyn całej powierzchni użytkowej lokalu oraz stawki opłaty uzależnionej od zadeklarowanego sposobu zbierania odpadów (segregowanie lub nie).

Składanie deklaracji

Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć do 25 czerwca 2013 r. w:

  • w formie papierowej w pokojach 19, 20 i 27 w budynku przy ul. Mickiewicza 26 (znajdują się tam również wydrukowane deklaracje do wypełnienia) oraz w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7 ,
  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na platformie ePUAP, jako załącznik w pliku doc., docx., pdf., jpg., podpisując się profilem zaufanym lub bezpiecznym podpisem elektronicznym,
  • e-mailem jako załącznik w pdf., doc., docx., jpg., na adres um.koszalin@um.man.koszalin.pl – w tym jednak przypadku należy udać się do UM, by podpisać deklarację.

Do deklaracji należy dołączyć ksero umowy z firmą dotychczas zajmującą się gospodarowaniem odpadów komunalnych w danej nieruchomości oraz podać dane geodezyjne (numer obrębu oraz działki).

Deklaracji nie składają:

- Najemcy i właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

 

Deklaracje składają:

-   Osoby sprawujące zarząd w przypadku domów wielolokalowych  (również dla mieszkań z wyodrębnioną własnością), tj. zarządca, spółdzielnia itp.

-      Właściciele (współwłaściciele, użytkownicy) domów jednorodzinnych.

Zwolnienia z opłat dla określonych powierzchni mieszkania/domu

Mieszkańcy budynków wielolokalowych, którzy są uprawnieni do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami i chcą skorzystać z takiego zwolnienia, zobowiązani są do złożenia zarządowi/zarządcy/spółdzielni oświadczenia o zamieszkiwaniu dwóch osób w mieszkaniu o powierzchni powyżej 60m2 lub jednej osoby w mieszkaniu o powierzchni powyżej 25m2. Zarząd/zarządca/spółdzielnia budynku wielolokalowego, składając w Urzędzie Miejskim deklarację o wysokości opłaty, zobowiązany jest dołączyć do niej kopie tych oświadczeń, poświadczone za zgodność z oryginałem.

Właścicielom domów jednorodzinnych także przysługują wspomniane zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ale nie są oni zobowiązani do składania oświadczeń wraz z deklaracją, ponieważ składając deklarację, poświadczają dane w niej zawarte własnym podpisem.

Płatność za odbieranie odpadów

Właściciel nieruchomości samodzielnie wylicza w deklaracji wysokość opłaty w oparciu o powierzchnię mieszkania i stawkę opłaty, wnosi płatność w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy. Przykładowo: termin wniesienia pierwszej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upływa 15 sierpnia 2013 roku, a opłata ta obejmuje lipiec 2013 roku.

 Opłatę wnosi się do Urzędu Miejskiego:

-          przelewem na rachunek bankowy Urzędu (po złożeniu deklaracji do Urzędu i wprowadzeniu jej do systemu, ten wygeneruje indywidualny numer konta, który zostanie przesłany na adres wskazany w deklaracji.

-          gotówką w kasie Urzędu.

 Szczegółowych informacji można zasięgnąć w pokojach 19, 20 i 27 w budynku przy ul. Mickiewicza 26 oraz pod numerami telefonów 94 3488884 i 94 3488893, a także na stronie internetowej.

 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku