Oświecona Noc w Bibliotece już dziś! Zapraszamy!
Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza 25 kwietnia 2025 r. na jedyną taką noc w roku – podróż do czasów wielkich idei i artystycznych uniesień. Podczas "Oświeconej Nocy w Bibliotece" przeniesiemy się do lat, gdy w salonach toczyły się ożywione dysputy, w powietrzu unosił się zapach atramentu, a muzyka wielkich kompozytorów stanowiła tło dla wielkich myśli i marzeń.
Co czeka na spragnionych intelektualnej uczty?
Jak co roku, wydarzenie rozpoczniemy od nagrodzenia najaktywniejszych czytelników dorosłych i dziecięcych, rozstrzygniemy także konkurs plastyczny „Bal w Bibliotece”, a w przestrzeni biblioteki, niczym w regencyjnych salonach, zaprezentujemy powstałe w konkursie dzieła dzieci inspirowane epoką oświecenia.
W sali kinowej spotkamy się z Katarzyną Wężyk – publicystką, reporterką, autorką książki „Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej” i twórczynią podcastu „Historia kobiet”.
W czytelni regionalnej zgłębimy tajniki historii i odkryjemy niezwykłe opowieści. Andrzej Kuczkowski, archeolog i regionalista z Archiwum Państwowego w Koszalinie, autor wystaw i publikacji poświęconych dawnej masonerii, zabierze nas w podróż po tajemnicach wolnomularstwa w wykładzie "Oświeceni - rzecz o pomorskich masonach". O początkach tego tajemniczego stowarzyszenia, rozwoju i końcu, a także o tym, co w loży się działo, dowiemy się podczas tego fascynującego wykładu.
Nie mniej intrygujący będzie wykład Łukasza Rozmarynowskiego "Między rozumem a obłędem. O malarstwie epoki Oświecenia". XVIII wiek pełen był kontrastów – klasycyzm splatał się z sentymentalizmem, a granica między wiedzą a fantazją była płynna. Wykład przybliży, jak malarstwo epoki uchwyciło te paradoksy i zmienność ówczesnej rzeczywistości.
Dla tych, którzy sami wolą wyrażać się artystycznie, w wypożyczalni stworzymy biblioteczne atelier, gdzie w asyście młodych artystów powstawać będą obrazy malowane węglem.
Miłośnicy pióra i atramentu będą mogli przenieść się w czasy eleganckich listów i kunsztownej kaligrafii w warsztatach prowadzonych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie. W czytelni będzie można również tworzyć epokową gazetę z tygodnikiem „Miasto”, zajrzeć na stoisko perfumeryjne MPS International, a z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie wykonać własne fascynatory, niczym prawdziwe damy i dżentelmeni epoki regencji.
Zapraszamy również do Klubu Podróżników, który w XVIII-wiecznym duchu odkryć geograficznych zaprosi uczestników do kreatywnych warsztatów. Pod okiem Izabeli Rutkowskiej powstawać będą ekologiczne modele statków nawiązujące do potężnego rozwoju żeglarstwa w epoce oświecenia. Z kolei warsztaty tworzenia kolaży i zdobienia świec przyprawami przeniosą nas na egzotyczne Szlaki Korzenne śladami dawnych kupców i odkrywców.
W sali za czytelnią na najmłodszych uczestników wydarzenia czekać będzie bawialnia z różnorodnymi atrakcjami, a na trochę starszych miłośników kina pokaz animowanej adaptacji „Pięknej i Bestii” – ponadczasowej opowieści wzorowanej na francuskiej baśni ludowej z tego okresu.
Obowiązkowym punktem Nocy w Bibliotece od lat jest także foto-studio, gdzie można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, tym razem w klimacie oświeceniowym.
Muzyka, jak wiadomo, łagodzi obyczaje, więc w Galerii Region odbędzie się pokaz tańca w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk”, który pozwoli nam poczuć atmosferę dawnych salonów. W Mediatece na odwiedzających czekać będzie natomiast wystawa poświęcona najwybitniejszym kompozytorom epoki oraz warsztaty tworzenia muzycznych portretów. Nie zabraknie także DJ-a Dolby, który specjalnie na tę okazję połączy muzykę klasyczną z nowoczesnymi brzmieniami.
W bibliotecznych magazynach i fonotece jak zawsze odbędą się spacery z przewodnikiem – kto wie, jakie literackie skarby odkryjemy w zaciszu bibliotecznych regałów?
Miłośnikom sztuki polecamy natomiast wybór ciekawych wystaw. W Galerii Region podziwiać będziemy wystawę „Miasto w ogniu” upamiętniającą wielki pożar Koszalina, w czytelni zawisną plansze poświęcone pisarce Jane Austen, a w wypożyczalni pokażemy największe dzieła mistrzów epoki oświecenia.
Na zakończenie – uczta nie tylko duchowa! W Galerii Region czekać będą słodkie przysmaki, w Mediatece kawa od Szprycha Cafe, a na Placu Polonii smakosze na pewno znajdą coś dla siebie w różnorodnych foodtruckach.
Wieczór pełen atrakcji zwieńczy koncert Sylwii Gajdemskiej, czyli GAYI, której dźwięki wypełnią bibliotekę harmonią godną czasów Mozarta.
Przyjdźcie i spędźcie wieczór pełen zabawy i wiedzy. Wstęp wolny dla każdego, kto pragnie poczuć ducha epoki oświecenia w nowoczesnym wydaniu!
Szczegółowy program dostępny w linku: Oświecona Noc w Bibliotece - Koszalińska Biblioteka Publiczna