Menu główne

Godzina dla Ziemi WWF

24.03.2017
Godzina dla Ziemi WWF

W sobotę, 25 marca o godz. 20:30 rozpocznie się promująca ideę ochrony środowiska akcja Godzina dla Ziemi WWF. To wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 178 państw świata, a ponad 12 700 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych w symbolicznym geście troski o planetę. W akcji wzięło udział 75 polskich miast. W zeszłym roku tematem Godziny dla Ziemi była ochrona populacji wilka w Polsce, rok wcześniej krytycznie zagrożona bałtycka populacja morświna.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Godzina dla Wisły”, nawiązując do Ustawy Sejmu, na mocy której 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. W tym szczególnym czasie organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na ogromne zagrożenie dla tej unikatowej i symbolicznej rzeki w obliczu nowych planów jej regulacji i uczynienia z niej autostrady wodnej.

Wisła to Królowa Polskich i Europejskich rzek – jedyna z dużych europejskich rzek zachowała swój naturalny charakter na odcinku ponad 400 km. Jej liczne wyspy stanowią dom dla kolonii mew i rybitw. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symbolów Polski i skarbem przyrodniczym na skalę Europy, który wszyscy powinniśmy chronić. Niestety, plany regulacji Wisły oznaczają katastrofę dla jej wrażliwego ekosystemu. Zamiast naturalnej rzeki pełnej życia, będziemy mieli serię sztucznych jezior z brudną wodą z zakwitami toksycznych sinic. Zniknie całe bogactwo ptaków i piękno rzecznego krajobrazu. Możemy na zawsze utracić unikatowy charakter tego narodowego symbolu i powód do dumy.

Realizacja planów żeglugowych na Wiśle pochłonie też ogromne finanse i uderzy w kieszenie podatników w całej Polsce.

O godz. 20:30 w sobotę 25 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony Wisły w jej naturalnej postaci. Organizatorzy akcji na stronie godzinadlaziemi.pl zachęcają do złożenia podpisu pod petycją w sprawie obrony Wisły i sprzeciwienia się planom uczynienia z niej autostrady wodnej.

Koszalin dołączył do dziesiątek polskich miast i wyłączy światła charakterystycznych budynków i obiektów publicznych na symboliczną godzinę. Będą to:

 - Muzeum w Koszalinie

- Filharmonię Koszalińską

- Zarząd Dróg Miejskich i Transportu

- Centrum handlowe ATRIUM Koszalin

- Centrum handlowe Galeria EMKA

- Politechnikę Koszalińską.

- budynek ratusza.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku