Mieszkańcy aktywni w przygotowaniu PZMM
Ponad 1000 ankiet od mieszkańców obszaru KKBOF wpłynęło podczas konsultacji społecznych do Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2016-2023.
Ankieterzy na zlecenie Wykonawcy Planu tj. EU-CONSUL Sp. z o.o. w Gdańsku pytali mieszkańców m.in. o preferencje w zakresie podróżowania oraz działań, które mogłyby zostać podjęte, aby polepszyć komunikację publiczną, poprawić jakość życia mieszkańców, konkurencyjność i atrakcyjność miasta, a przede wszystkim by ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne.
Poza badaniami ankietowymi mieszkańcy ZIT KKBOF uczestniczyli w spotkaniach zorganizowanych
w dniach od 11 do 14 lipca w Koszalinie, Kołobrzegu i Białogardzie.
Obecni na nich mieszkańcy wykazali duże zainteresowanie i znajomość tematyki mobilności miejskiej. Szczególnie cenne były propozycje mieszkańców Koszalina dotyczące polityki parkingowej, komunikacji zbiorowej, wyodrębnienia dróg i pasów dla rowerów w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa rowerzystom.
Istotną sprawą była również poprawa organizacji ruchu w centrum miasta a także konieczność wspierania komunikacji publicznej coraz częściej wypieranej przez transport prywatny.
Na pytania i pojawiające się wątpliwości odpowiedzi udzielał Maciej Gabory – przedstawiciel firmy opracowującej PZMM „EU-CONSULT Sp. z o. o. w Gdańsku.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej ma na celu określenie kierunków rozwoju transportu i komunikacji na obszarze KKBOF, zapewniając jednocześnie mieszkańcom miast poprawę stanu bezpieczeństwa, redukcję zanieczyszczenia powietrza i hałasu jak również pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego.
Opracowanie Planu jest warunkiem, który umożliwi ubieganie się o dofinansowanie w działaniach związanych z mobilnością z funduszy strukturalnych w ramach perspektywy 2014-2020.