Menu główne

Rzeźba na średniowiecznym szlaku pielgrzymkowym

22.12.2015
Podświetlona muszla św. Jakuba

Muszla św. Jakuba wróciła na skwer pomiędzy ulicami Podgrodzie i Marii Ludwiki.

Kilka miesięcy temu nieznani sprawcy ukradli ze skweru pomiędzy ulicami Podgrodzie i Marii Ludwiki rzeźbę autorstwa Romualda Wiśniewskiego. Muszla św. Jakuba – bo o niej mowa - została wykonana z brązu i umocowana na granitowym cokole w którym autor umieścił napis: Szlak św. Jakuba. W przeszłości w tym miejscu znajdowała się kaplica św. Jakuba i cmentarz. Staraniem pracowników ratusza - muszla św. Jakuba powróciła na swoje miejsce. Koszt remontu zrekonstruowanej rzeźby (jej część odnaleziono) wraz z zabezpieczeniem rzeźby i oświetleniem wyniósł ok. 8 tys. złotych. Muszla została specjalnie zabezpieczona i oznakowana przed kradzieżą. Została także podświetlona. Przypomnijmy, że rzeźbę wykonano w ramach projektu "Spacer z aparatem", który zorganizował Urząd Miejski w Koszalinie .
Muszla symbolizuje przebiegający przez Koszalin średniowieczny szlak pielgrzymkowy nazywany Drogą św. Jakuba. Cała Europa była opleciona wówczas siecią dróg wiodących z najdalszych jej zakątków do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajdować się ma grób św. Jakuba.
Istniejący od IX wieku szlak pielgrzymkowy jest uczęszczany do dzisiaj, a ostatnio przeżywa swój wielki renesans - po wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, pod nazwą Europejski Szlak Kulturowy. Większość państw należących do Unii Europejskiej odtwarza przebieg dróg, oznacza je i wykorzystuje do promocji turystycznej. Koszalin również wykorzystał szlak do promowania wspólnego dziedzictwa europejskiego.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Płatność online

Płatność online

za usługi

urzędowe

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku