Zbiornik południowy gotowy
14 października został oddany do użytku budowany od zeszłego roku zbiornik retencyjny na Dzierżęcince, w południowo-wschodniej części miasta, w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym. Na terenie tym przed II wojną światową istniał podobny zbiornik wodny, w latach 60. XX wieku w tym miejscu funkcjonował zespół odkrytych basenów kąpielowych.
Zbiornik został wybudowany przez koszalińskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych Infrabud, a prace zlecił Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Zbiornik ma powierzchnię od 6,05 hektara przy normalnym napełnieniu wodą, do 7,08 hektara przy maksymalnym napełnieniu wodą. Głębokość zbiornika wynosi 2 - 2,5 m. Może on przyjąć od 118 do 152 m sześc. wody, co ma zapobiegać zalewaniu terenów zamieszkiwanych przez blisko 3 tys. osób.
Akwen będzie stanowić atrakcję dla mieszkańców i turystów. Na jeden z jego brzegów nawieziony został piasek wydobyty z kanału łączącego Jamno z Bałtykiem – w tym miejscu powstać ma plaża, a wokół niej atrakcyjne zaplecze rekreacyjne. Przez najbliższe miesiące przewidziane jest stopniowe napełnianie zbiornika – ta procedura jest wymagana, by poziom wód po obu stronach zbiornika zbytnio się nie różnił.
- Zapraszam tutaj w przyszłym roku, na pewno będzie można się bezpiecznie wykąpać – mówił podczas uroczystości prezydent Piotr Jedliński.
Budowa zbiornika retencyjnego jest jednym z pięciu elementów dużego programu ZZMiUW o nazwie „Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina". Projekt przewiduje odbudowę brzegu morskiego na mierzei jeziora Jamno, budowę wałów przeciwsztormowych, wrót sztormowych na kanale łączącym to jezioro z Morzem Bałtyckim oraz przebudowę samego kanału, budowę stopnia wodnego na wypływie z położonego w głębi lądu jeziora Lubiatowo oraz remont 8,5 km rzeki Dzierżęcinki.
Wartość wszystkich zaplanowanych w ramach projektu inwestycji - razem z budową zbiornika retencyjnego - oszacowano na 58,3 mln zł. Całość prac ZZMiUW chce zrealizować do końca 2013 r.