Menu główne

Wspólne projekty z Politechniką Koszalińską oraz Radnymi Sejmiku

20.10.2020
Na zdjęciu Prezydent Koszalina i Radni Sejmiku
Dobra współpraca Prezydenta Miasta Piotra Jedlińskiego, Politechniki Koszalińskiej oraz Radnych Sejmiku Zachodniopomorskiego może przynieś wspaniałe efekty.
Tematem naszej dzisiejszej konferencji było pozyskiwania funduszy na wspólne projekty. A mowa tu o:
✅ Bałtyckim Centrum Kompetencji i Innowacji;
✅ Cognitarium - Centrum Wiedzy;
✅ Modernizacji gospodarki osadowej na Oczyszczalni Ścieków „Jamno” wraz z działaniami w zakresie zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i ograniczenie emisji CO2;
✅ Poprawie dostępności terenów inwestycyjnych w Koszalinie poprzez budowę infrastruktury drogowej;
✅ Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów - Ekologiczne Centrum Odzysku Energii - ITPO – ECOE Koszalin.

Kolejną dobrą informacją jest zapewnieni Radnych Sejmiku Artur Wezgraj i Rafał Rosiński o tym, że zgłoszą wniosek o zabezpieczenie w budżecie województwa na 2021 rok środków na stworzenie Programu Funkcjonalno-Użytkowego niezbędnego do budowy nowego Odziału Rehabilitacji przy Szpital Wojewódzki w Koszalinie.


Bałtyckie Centrum Kompetencji i Innowacji, które wyposażone będzie w nowoczesne urządzenia technologiczne służące przedsiębiorcom z regionu za swoistego rodzaju „poligon doświadczalny" przy testowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych planowanych do wprowadzenia w procesie produkcji, usług, organizacji. Koncepcja Centrum opiera się na współpracy i połączeniu zasobów i możliwości techniczno-organizacyjnych Politechniki Koszalińskiej, Parku Technologicznego S.A. w Koszalinie oraz Gminy Miasto Koszalin współpracujących na rzecz Przemysłu 4.0 od maja 2018 roku. Centrum skoncentrować się będzie na następujących obszarach Przemysłu 4.0:

1) Cloud computing, uczenie maszynowe i Internet rzeczy, w tym technologie bezprzewodowe i sensoryka,

2) Wytwarzanie przyrostowe, druk 3D, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz technologie związane z odnawialnymi źródłami energii.

 

Cognitarium - Centrum Wiedzy

Projekt obejmuje budowę i wyposażenie nowoczesnego centrum informacji naukowej wraz biblioteką i demonstratorium osiągnięć światowych, osiągnięć naukowych. Projekt przewiduje obiekt o pow. ok 8 tys. m kw., obejmujących demonstratoria, biblioteki tradycyjne i wirtualne, techniczne wsparcie cyfryzacji, publicznie udostępnianą przestrzeń do korzystania z zasobów. Istotą Cognitarium będzie wirtualizacja zbiorów i ich udostępnianie w wirtualnej rzeczywistości za pomocą cyfrowych narzędzi VR. Biblioteka integrować będzie w postaci wirtualnej zbiory regionalne rozproszone do tej pory w bibliotekach Politechniki Koszalińskiej, Lekarskiej, Pedagogicznej i Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz wszystkich bibliotek w regionie, które zechcą przyłączyć się do programu.

 

Modernizacja gospodarki osadowej na Oczyszczalni Ścieków „Jamno” wraz z działaniami w zakresie zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i ograniczenie emisji CO2.

- eliminacja oddziaływania odorowego z otwartej komory fermentacyjnej poprzez hermetyzację

- budowa zamkniętych komór fermentacji osadów ściekowych wytwarzanych w oczyszczalni ścieków z możliwością kofermentacji odpadów dowożonych,

- wytwarzanie, magazynowanie oraz przeróbka uzyskiwanego biogazu,

- produkcja i wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby własne oraz w celu odsprzedaży z wytwarzanego biogazu,

- budowa farm fotowoltaicznych na terenie Oczyszczalni Ścieków „Jamno” oraz na ujęciach wody Mostowo i Koszalin

- ograniczenie emisji CO2


Poprawa dostępności terenów inwestycyjnych w Koszalinie poprzez budowę infrastruktury drogowej.

Inwestycja polega na budowie drogi łączącej ul. BoWiD poprzez ul. Szczecińską z drogą krajową nr S6/S11 (sieć TEN-T) w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Koszalin oraz związanej z nią przebudowie odcinka ul. Szczecińskiej. Usytuowanie nowej drogi przy wlocie do miasta z kierunku Szczecina pozwoli na przekierowanie ciężkiego transportu bezpośrednio do strefy przemysłowej Koszalina (w tym do Podstrefy „Koszalin” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), z pominięciem przejazdu przez miasto. Inwestycja połączy tereny SSSE Koszalin z drogą krajową S6 i S11 oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki. Zwiększy się przepustowość infrastruktury drogowej w Koszalinie, poprawi się dostęp do terenów inwestycyjnych i bezpieczeństwo ruchu (wiadukt nad torami PKP) oraz ograniczy negatywny wpływ transportu na warunki życia w mieście (zmniejszenie emisji CO2).


Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów - Ekologiczne Centrum Odzysku Energii - ITPO – ECOE Koszalin

Budowa zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Koszalinie, wytwarzającego ciepło i energię elektryczną, o przepustowości do 30 000 Mg/rok (planowane etapowanie inwestycji 2 x 15 000 Mg/a). Celem inwestycji jest energetyczne zagospodarowania odpadów komunalnych zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (ciepło i energia elektryczna z odpadów zastąpi w znacznym stopniu energię pochodzącą z węgla kamiennego). ITPO - ECOE Koszalin będzie instalacją do termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych pochodzących z terenu miasta Koszalina oraz gmin Powiatu Koszalińskiego, z możliwością spalania osadów ściekowych MWiK w Koszalinie. Ciepło z przetwarzania odpadów kierowane będzie w całości do miejskiego systemu ciepłowniczego m. Koszalina, a energia elektryczna wykorzystywana będzie na potrzeby własne oraz na potrzeby uczestników Koszalińskiego Klastra Energetycznego, nadmiar energii elektrycznej kierowany będzie do sieci operatora systemu elektroenergetycznego.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku