Wielkie wyróżnienie Festiwalu
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja został laureatem 9. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Do nagrody nominowany był po raz pierwszy (za ubiegłoroczną edycję). Gala wręczenia nagród miała miejsce 20 września w Teatrze Muzycznym, podczas trwającego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Statuetkę z rąk Andrzeja Seweryna odebrał Dariusz Pawlikowski (na zdjęciu), dyrektor programowy EFF Integracja Ty i Ja. W czasie trzynastu edycji festiwalu pokazanych zostało ponad 400 filmów z całego świata podejmujących tematykę niepełnosprawności.
– Jestem niesamowicie dumna, że zostaliśmy wyróżnieni tak prestiżową nagrodą – mówi Barbara Jaroszyk, dyrektor EFF Integracja Ty i Ja. – Widzę ją jako „stempel jakości” przyznany przez branżę filmową i ukoronowanie wieloletniej pracy całego naszego zespołu. To także nagroda dla wszystkich twórców, którzy w czasie 13. edycji festiwalu pokazywali w Koszalinie swoje filmy, gości, którzy sprawiają, że nasza impreza ma tak szczególny wymiar i wszystkich osób, instytucji, organizacji, które przez lata nas wspierali.
- Serdecznie gratuluję organizatorom Festiwalu, pani dyrektor Barbarze Jaroszyk i całemu zespołowi osób oraz instytucji zaangażowanych w jego organizację - gratuluje prezydent Piotr Jedliński. - Takie wyróznienia potwierdzają, że Koszalin jest ważnym miejscem na filmowej mapie Polski. Od wielu lat nie tylko mamy możliwość spotkania się z młodym, odważnym kinem podczas Festiwalu Młodzi i Film, ale także z odważnymi i wrażliwymi twórcami, którzy właśnie w Koszalinie prezentują swoje filmy doceniające wagę i złożoność tematyki niepełnosprawności. To wzruszające spotkania z ludźmi, którzy potrafią i chcą zrozumieć wrażliwość, potrzeby i piękno drugiego człowieka .
Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.
W tym roku laureaci Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymali nowe statuetki autorstwa Xaverego Wolskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Fot. Marcin Kułakowski (PISF)
Laureaci 9. edycji Nagród PISF
Kino: Kino Narew w Pułtusku
Krajowe wydarzenie filmowe: 12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Koszalinie
Promocja polskiego kina za granicą: Studio Munka za promocję filmów dokumentalnych "Obiekt" w reż. Pauliny Skibińskiej oraz "Punkt wyjścia" w reż. Michała Szcześniaka
Krytyka filmowa: Małgorzata Sadowska
Audycja filmowa: „Do zobaczenia” w Radiu TOK FM, Patrycja Wanat
Portal internetowy/blog o tematyce filmowej: Adapter.pl, portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących
Książka o tematyce filmowej: Dwutomowa publikacja „Historia polskiego filmu dokumentalnego (1896-1944, 1945-2014)”, Małgorzata Hendrykowska
Edukacja filmowa: Cykl spotkań filmowych dla obcokrajowców Polish Cinema for Beginners w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Dyskusyjny Klub Filmowy: Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron w Gorzowie Wielkopolskim
Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii: TPS Film Studio za rekonstrukcję cyfrową serialu i filmu "Proszę Słonia" w reż. Witolda Giersza
Plakat filmowy: „11 minut”, Wilhelm Sasnal
Kapituła nie przyznała w tym roku nominacji i nagrody w kategorii Dystrybucja polskiego filmu.