Menu główne

Styczeń w Muzeum w Koszalinie

20.12.2019
Wystawa dziadek do orzechów do 30 stycznia

Muzeum jest nieczynne 1 stycznia (Nowy Rok) oraz 6 stycznia (Święto Objawienia Pańskiego).

Sobota  jest dniem wolnym od opłat za wstęp na ekspozycje.


WYSTAWY CZASOWE - do 16 lutego

Dotknij Archeologii

Przy tworzeniu wystawy Dotknij Archeologii Muzeum w Koszalinie połączyło siły z Wydziałem Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Celem naszej współpracy było ułatwienie dostępu do zabytków archeologicznych.

Szacuje się, że w Polsce żyje od 4 do 7 mln. osób niepełnosprawnych, w tym około 1,8 mln z dysfunkcją wzroku. Stanowi to duży odsetek osób, dla których korzystanie z oferty kulturalnej może być utrudnione.

Muzeum pozbawione barier staje się miejscem otwartym, przyjaznym, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką, historią, techniką wpływa na potencjał edukacyjny instytucji. Korzyści z takiego miejsca czerpią nie tylko osoby niepełnosprawne, ale każdy gość.


Dziadek do orzechów - do 30 stycznia

Okres świąteczny to doskonała okazja, aby pokazać kolekcję dziadków do orzechów – niedawno otrzymanych w darze od Pani Anny Mosiewicz, etnografa, wieloletniej pracownicy Muzeum w Koszalinie.

Jest to przepiękna kolekcja drewnianych figurek, przedstawiających umundurowanych żołnierzy, wartowników, królów, myśliwych, a nawet Indianina, nawiązujących swoim wyglądem do tradycyjnych niemieckich zabawek pozwalających rozłupywać twarde orzechy.


Zabytek Miesiąca - od 2 stycznia

Średniowieczne strzemię żelazne z zamku w Starym Drawsku

W styczniu prezentujemy jeden z atrybutów jeźdźca konnego z okresu średniowiecza. Żelazne, zachowane w bardzo dobrym stanie strzemię.

Jednymi z pierwszych prac wykopaliskowych realizowanych przez powojenne Muzeum w Koszalinie były badania na średniowiecznym zamku w Starym Drawsku (Drahimiu), jednej z nielicznych zachowanych ceglanych twierdz gotyckich w naszym regionie. Przyniosły one szereg spektakularnych znalezisk militariów, stanowiących element wyposażenia dawnej załogi zamku.


Giełda Kolekcjonerska - sobota 11 stycznia, godz. 11.00-14.00

Kolejne spotkanie entuzjastów przedmiotów z duszą. Podczas ekspozycji będzie można przyjrzeć się kolekcjonerskim zbiorom miłośników historii regionalnej w postaci kart okolicznościowych, widokówek, monet oraz wielu innym perełkom kolekcjonerskim.

Zainteresowanych pasjonatów zapraszamy do zgłaszania udziału, nie później niż trzy dni przed datą spotkania, nr tel. 94 343 20 11.

Udział w giełdzie i wstęp bezpłatny

 

Wieczory ze Sztuką - środa 22 stycznia, godz. 18.00

Michał Anioł - artysta bardziej boski niż ludzki

Pietro Aretino pisał do niego "człowieku bardziej boski niż ludzki". Michał Anioł już za swojego życia otrzymał przydomek "boski". Współcześni mu wychwalali jego wszechstronność, był wszakże wybitnym rzeźbiarzem, świetnym architektem, niebanalnym malarzem. Miał ponoć niezwykle trwałą pamięć i potężną wyobraźnię. Jednak podczas gdy jedni wychwalali go pod niebiosa, inni uważali, że był zarozumiałym dziwakiem, gburem i skąpcem. Jaki więc był boski Michał Anioł? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć Jagoda Marciniak na kolejnym spotkaniu z cyklu "Wieczory ze Sztuką".

Miejsce: Domek Kata, ul. Grodzka 3

Wstęp bezpłatny

 

W Samo Południe - sobota 25 stycznia, godz. 12.00

Tunelem do wolności – historia ucieczki jeńców z Oflagu II D Gross Born

Jeszcze przed II wojną światową Niemcy wybudowali nowoczesny poligon Gross Born, który stanowił zaplecze szkoleniowe Wehrmachtu dla całego Pomorza. Już od początków września 1939 roku w pobliżu dzisiejszego Bornego Sulinowa został utworzony obóz dla polskich jeńców wojennych. W czasie drugiej wojny światowej na poligonie Gross Born było kilka obozów jenieckich, w których uwięziono m.in. jeńców polskich, francuskich, jeńców żołnierzy Armii Czerwonej, Serbów. 

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku