Rozmowy o S6
30 marca 2015 r. w siedzibie Słupskiego Inkubatora Technologicznego przy ul. Portowej 13B odbyło się II. Walne Zebranie Stowarzyszenia Samorządowego S6. Podczas Zebrania Członkowie Stowarzyszenia zatwierdzili sprawozdania finansowe i merytoryczne z działalności za 2014 rok, udzielili Zarządowi i Komisji Rewizyjnej absolutorium oraz przyjęli budżet i program działania organizacji na 2015 rok.
Dokonano także wyboru władz Stowarzyszenia na nową kadencję. Prezesem Zarządu został wybrany ponownie Piotr Jedliński – prezydent Koszalina. W Zarządzie pozostali także dotychczasowi: Skarbnik Stowarzyszenia Barbara Dykier – wójt gminy Słupsk oraz Członek Zarządu Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna. Nowymi Członkami Zarządu są natomiast Marek Biernacki – pierwszy zastępca prezydenta Słupska oraz Rafał Konon – wicestarosta słupski. Nowej Komisji Rewizyjnej przewodniczy Tomasz Banach – zastępca burmistrza Goleniowa (dotychczasowy Członek Zarządu). W skład Komisji weszli także Marek Dołkowski – wójt gminy Siemyśl oraz Ryszard Kalkowski – wójt gminy Szemud.
Członkowie Stowarzyszenia zapoznali się z aktualnym stanem zaawansowania przygotowań do realizacji trasy ekspresowej S6 w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, przedstawionym przez reprezentantów szczecińskiego i gdańskiego oddziału terenowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozmawiano także m.in. o sprawie ustawowego przekazywania gminom w utrzymanie starych odcinków drogi krajowej nr 6 po wybudowaniu trasy ekspresowej oraz o ochronie interesów samorządów w trakcie budowy „ekspresówki” polegającej na zabezpieczeniu dróg lokalnych przed zniszczeniem przez ciężki sprzęt.
Przedstawiciele GDDKiA poinformowali, że wykonawcy będą mieli zapisany w kontraktach obowiązek dostosowania się do obowiązujących przepisów o dopuszczalnej nośności oraz odbudowy dróg w przypadku wyrządzenia szkód. Zarządca dróg krajowych zapewnił również, że stara DK nr 6 jest na bieżąco remontowana i zostanie przekazana samorządom w dobrym stanie.
Informacja o Stowarzyszeniu Samorządowym S6
Stowarzyszenie Samorządowe S6 zostało utworzone 22.11.2013 r. podczas Zebrania Założycielskiego zwołanego z inicjatywy Gminy Kobylnica.
Do członków Stowarzyszenia należą 22 samorządy: gminy i powiaty z terenów województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, znajdujące się na trasie planowanej drogi ekspresowej S6 Szczecin – Gdańsk, zainteresowane wspólnym działaniem na rzecz przyspieszenia realizacji inwestycji.
Celem Stowarzyszenia jest współdziałanie w promowaniu idei budowy drogi ekspresowej S6, wspieranie przygotowania i realizacji inwestycji związanej z budową tej trasy oraz współpraca w zakresie wykorzystania potencjału gospodarczego i społecznego terenów przyległych do drogi ekspresowej S6, a także ochrona interesów jego członków.