Menu główne

Osieckie genius loci

26.11.2021
Na zdjęciu wystawa o Osiekach

Serdecznie zapraszamy do Muzeum w Koszalinie na oprowadzanie kuratorskie po najnowszej wystawie "Osieckie genius loci", które odbędzie się w niedzielę 28 listopada o godzinie 10.15.

Podczas spotkania będzie można odkryć nieznaną kartę historii przedwojennych Osiek i usłyszeć o niezwykłej przeszłości tego miejsca, w którym splotły się drogi wybitnych osobowości, artystów i ich dzieł.

Osieki znane są dziś przede wszystkim z plenerów organizowanych od lat 60. po początek 80. XX wieku. Traktuje się je jako miejsce rozwoju (niekiedy wręcz kolebkę) polskiej awangardy, gdzie uczono się myśleć nowocześnie i odważnie – nie tylko w sferze artystycznej, lecz także światopoglądowej i politycznej. W Osiekach sztuka powstawała jednak dużo wcześniej, przed II wojną światową, gdy dworek należał do rodziny Hildebrandów. Dzięki artystycznym ambicjom pani domu – Ruth Hildebrand przez majątek przewinęło się wielu artystów, wśród nich tak znanych jak Karl Schmidt-Rottluff, Günter Machemehl czy Max Pechstein. Artyści owi traktowani byli przez nazistów jako przedstawiciele tzw. sztuki zdegenerowanej i właśnie na Pomorzu szukali schronienia oraz miejsca do rozwijania swojej twórczości.
Oprowadzanie odbędzie się w cenie biletu do muzeum.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku