Menu główne

O Wysockim w Koszalinie

28.01.2012
O Wysockim w Koszalinie

W dniach 28-30 stycznia odbyła się jubileuszowa, 10 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim „Pasje Według Świętego Włodzimierza" Koszalin 2012. Jego organizatorem tradycyjnie była Marlena Zimna, właścicielka Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie.

Widzowie uczestniczyli w dwudniowym maratonie filmowym, obejrzeli szereg projekcji pozakonkursowych i unikatowe odkrycia archiwalne, brali czynny udział w panelach dyskusyjnych i spotkaniach z reżyserami, piosenkarzami, pisarzami i naukowcami z wielu krajów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Gulalą Nouri Ahmed z Iraku, autorką przekładów poezji Włodzimierza Wysockiego na język arabski i kurdyjski. W ramach festiwalu odbyły się nie tylko projekcje filmowe, ale również koncerty, wystawy, konkursy z udziałem publiczności. Tradycyjnie też widzowie „zajrzeli" do filmowego laboratorium, zagraniczni reżyserzy przybliżyli im bowiem tajniki warsztatu filmowego (to już stały element festiwalowej tradycji - publiczność była w minionych latach świadkiem pokazów pieczołowicie odrestaurowanych, zmontowanych i udźwiękowionych filmów niemych, a także efektów prac speców od kolorowania filmów czarno-białych). Tym razem publiczność miała niepowtarzalną okazję zapoznania się z odrestaurowanym zapisem filmowym z prywatnego archiwum, zarejestrowanym na sześć miesięcy przed śmiercią poety.

Do finału imprezy zakwalifikowały się filmy z 10 krajów: Azerbejdżanu, Finlandii, Francji, Izraela, Kanady, Kazachstanu, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii.

Grand Prix festiwalu zdobył film "Planeta Wysockiego w Koszalinie" (Łotwa, 2011, reż. Siergiej Koczerga).

II Nagrodę publiczność przyznała filmowi "Rzeczy osobiste Wysockiego" (Rosja, 2010, reż. Andriej Maksimow).

III Nagrodę zdobył film "Ija Sawwina. Wywiad" (Rosja, 2011, reż. Oleg Wasin).

Warto podkreślić, iż zdobywca Grand Prix odniósł poniekąd podwójny, a nawet potrójny sukces. Łotwa debiutowała bowiem w konkursie głównym (już w debiucie sięgając po nagrodę główną).

Dopiero po raz drugi w historii festiwalu została przy tym przełamana hegemonia filmowców rosyjskich. Dotychczas ta sztuka udała się jedynie francuskiej reżyserce Luce Danielle (zdobyła ona Grand Prix trzeciej edycji festiwalu, w roku 2005).

Przyznano także trzy nagrody specjalne.

Nagrodę "Najlepszy Film Dekady" otrzymała produkcja "Samarskie losy. Władimir Wysocki" (w reżyserii Witalija Dobrusina - Samara, Rosja).

Nagrodę Specjalną za całokształt dokonań artystycznych otrzymał szwedzki reżyser Peter Berggren (Szwecja, obecnie Chicago, USA) - twórca filmu "Życia biała płachta. Włodzimierz Wysocki - rosyjski bard i poeta".

Nagrodę "Najlepiej o Wołodi" - dla najciekawszej osobowości spośród reżyserów, piosenkarzy, pisarzy, tłumaczy, naukowców, którzy zaprezentowali się przed publicznością podczas dziesiątej edycji festiwalu otrzymała iracka poetka Gulala Nouri Ahmed (Erbil, Kurdystan, Irak).

Nagrody wręczał Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina.


Marek Plura, znany w Polsce z działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych między innymi jako poseł, w tym roku rozpoczął swoją pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim. Otwierając przegląd podkreślił rolę jaką spełnia ta instytucja w zakresie wyrównywania szans wszystkich obywateli Europy, ale także jak wiele jest jeszcze do zrobienia na całym kontynencie.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku