Menu główne

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury zostały przyznane

10.03.2021
Laureaci na Gali Kultury 2019 z Prezydentem Miasta Piotrem Jedlińskim

Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta w składzie:

Bożena Kaczmarek – Komisja Kultury Rady Miejskiej w Koszalinie,

Krystyna Kościńska – Komisja Kultury Rady Miejskiej w Koszalinie, przewodnicząca Kapituły,

Elżbieta Malczewska – Giemza  – Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,

Anna Mętlewicz - Komisja Kultury Rady Miejskiej w Koszalinie,

Maciej Osada - Sobczyński -  Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,

Leopold Ostrowski - Komisja Kultury Rady Miejskiej

Dorota Pawłowska – dyrektor  Wydziału Kultury i Spraw Społecznych,

Mariusz Rodziewicz - Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,

Marzena Śmigielska – kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału KS,

Łukasz Waberski – Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,

rozpatrzyła 40 wniosków i zaopiniowała pozytywnie 22 kandydatury.

 




NAGRODY  ZA  CAŁOKSZTAŁT WIELOLETNIEJ PRACY ARTYSTYCZNEJ, TWÓRCZEJ ORAZ DZIAŁANIA NA RZECZ UPOWSZECHNIANIA  I PROMOCJI KULTURY 

 

1. MIROSŁAW GLINIECKI - aktor, reżyser, pedagog teatru, autor scenariuszy teatralnych, współtwórca i szef artystyczny TEATRU  STOP. Od prawie 30 lat zajmuje się szeroko pojmowaną edukacją teatralną; prowadzi warsztaty teatru i dramy w kraju i poza jego granicami (m.in. Piacenza, Awinion, Archangielsk, Bornholm). Wraz z Teatrem STOP występował na wielu prestiżowych festiwalach. Przez dwa lata był aktorem Polskiego Teatru Pantomimy BLIK. Występował również
w przedstawieniach Teatru RONDO w Słupsku.  Był dyrektorem czterech edycji  Forum Teatru Niesfornego – „Totus Mundus” w Koszalinie, Słupsku, Chojnicach i Archangielsku (lata 1986, 1988, 1990, 1991),  komisarzem Edukacyjnych Projektów Teatralnych Unii  Europejskiej PHARE, dyrektorem Programu Ministerstwa   Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Scena teatru dla życia”. Od 2007 r. M. Gliniecki prowadzi zajęcia dydaktyczne w koszalińskiej Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Od 2008 r., przez 2 kadencje był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Miasta.

 

2. LUCYNA MAKSYMOWICZ – konsultantka Teatru Stop do spraw edukacji, pedagożka – terapeutka, instruktorka teatralna, aktorka, autorka scenariuszy, z wykształcenia doktor nauk humanistycznych, z zamiłowania zwolenniczka edukacji poprzez sztukę. W Teatrze Stop prowadziła cykliczne warsztaty teatralne i dramowe, w tym także dla dzieci specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przez wiele lat była wykładowczynią Akademii Pomorskiej w Słupsku. Obecnie jest pracownikiem badawczo – dydaktycznym w Katedrze Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Jest konsultantką edukacyjnych programów Teatru Stop. Swoim doświadczeniem teatralnym dzieli się prowadząc wykłady, seminaria i warsztaty oraz poprzez publikacje i udział w konferencjach naukowych. Wraz z Teatrem Stop uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych.

 

 Lucyna Maksymowicz i Mirosław Gliniecki związani są z Teatrem Stop. Teatr powstał w 1980 r. w Słupsku przy Wyższej Szkole Pedagogicznej i przez 13 lat funkcjonował pod jej patronatem. Następnie przeniósł się do Koszalina i usamodzielnił. Obecnie jest to teatr edukacyjny. Wywodzi się z nurtu „teatru alternatywnego”. Jest jednym z niewielu teatrów nieinstytucjonalnych z blisko 30 - letnim stażem. M. Gliniecki był jednym z założycieli Teatru i ma w nim najdłuższy staż. Zespół jest kameralny, aktorzy mają również przygotowanie pedagogiczne, posiadają tytuły naukowe i są wykładowcami na uczelniach wyższych. Przez pierwsze 20 lat Teatr prezentował się zarówno na scenie, jak i w przestrzeni ulicy, dla dzieci i dla dorosłych, w kraju i poza nim. Spektakle wystawiane były w małych miejscowościach i na prestiżowych festiwalach: EXPO w Sewili, Festiwal Narodów w Avignion, Festiwal w Piacenza, rosyjski w Archangielsku czy na Wyspach Sołowieckich Morza Białego. Zespół był gospodarzem głośnych, w swoim czasie, czterech edycji Forum Teatru Niesfornego – „Totus Mundus” w Koszalinie, Słupsku, Chojnicach i Archangielsku (lata 1986 r., 1988 r., 1990 r. , 1991 r.) a M. Gliniecki był ich dyrektorem. Był też współorganizatorem trzech edycji Międzynarodowego Sympozjum i Warsztatów Teatralnych (1999 r., 2001 r., 2004 r.) na Bornholmie i w Słupsku. Po 20 latach funkcjonowania Zespół rozpoczął działalność o charakterze edukacyjnym, zajął się szeroko rozumianą edukacją kulturalną poprzez teatr i dramę. Uczestniczył w konferencjach naukowych i je organizował, wydawał artykuły, prowadził warsztaty, prezentował spektakle. Projekty realizowane były w przedszkolach, szkołach, domach kultury, świetlicach wiejskich, na Uniwersytetach III Wieku, często w środowiskach trudnych (schroniska dla nieletnich, areszty, więzienia). Działalność prowadzona była nie tylko na terenie miasta, czy byłego woj. koszalińskiego. W Koszalinie Teatr współpracował m.in. z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Młodzieżowym Ośrodkiem Adaptacji Społecznej. Teatr nadal prowadzi zajęcia warsztatowe na terenie Koszalina współpracując m.in. ze szkołami, przedszkolami, klubami osiedlowymi, koszalińskim oddziałem TPD, Świetlicą Caritas, Hufcem Ziemi Koszalińskiej,

 

3. PIOTR KRÓTKI - aktor, reżyser, dramatopisarz. Od 1985 r. zatrudniony w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Wystąpił w blisko 120 spektaklach BTD.

 

 

W jego reżyserii można było obejrzeć:

- 2007 r. - „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji”,

- 2010 r. - „Odlot w czasie czyli Historia ostatniego tysiąclecia”,

- 2012 r. - „Historia Polaka w obrazkach czyli odlot w czasie 2”,

- 2014 r. - „Krótki(ego) zarys historii Teatru”,

- 2020 r. - „Wigilia Pani Skórcz”,

- 2020 r. - Monodram Audiencja IV.

Jako dramaturg ujawnił swój talent prezentując  „Historię Polaka w obrazkach czyli odlot w czasie 2”, oraz „Krótki(ego) zarys historii Teatru”. Współpracował przy tworzeniu spektaklu „ Noc poety , wiersze i piosenki Jonasza Kofty” (2013 r.). Według jego adaptacji scenicznej powstał spektakl  „Piosenka jest dobra na wszystko”(2018 r.). W 1990 r. został uznany za najlepszego aktora BTD w sezonie 89/90, w 1996 r. otrzymał nagrodę aktorską na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Gdyby” B. Schaeffera w reż. K. Galosa, w 2005 r.  za spektakl „Zaklinacze szczęścia „ – autor i reżyser K. Galos, otrzymał  wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej we Wrocławiu natomiast w 2005r. „Złoty Gong 2004” Kuriera Szczecińskiego za rolę w „Zaklinaczach Szczęścia”.

 

NAGRODY  ZA  OSIĄGNIĘCIA W DZIDZINIE KULTURY

(przyznawane osobom dorosłym)

 

1. WIKTOR KAZUBIŃSKI – absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Laureat I miejsca w V Paris International Music Cometition we Francji ( Multiinstumentalny konkurs internetowy open, adresowany do młodzieży i dorosłych ;  uczestnicy - uczniowie profesji muzycznych z krajów europejskich) oraz  I miejsca w V  Madrid internacional Music Competition w Hiszpanii.

 

2. JACEK  PIOTR  KUJAWSKI  -  kontrabasista w Filharmonii Koszalińskiej,  pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kołobrzegu. Studiuje na wydziałach dyrygentury    i kompozycji Akademii Muzycznej w  Bydgoszczy Jest  utalentowanym twórcą muzyki dla bardzo młodej i dorosłej  publiczności.  W 2020 r. w repertuarze FK znalazły się   dwa skomponowane przez niego utwory  symfoniczne : koncert na kontrabas i orkiestrę smyczkową oraz bajka „W zaczarowanym  ogrodzie ciotki Nutki”. Koncert na kontrabas  i orkiestrę powstał w 2012 r. W 2020, na zamówienie FK, artysta  zdecydował się na jego całkowitą reedycję.  Utwór „W zaczarowanym ogrodzie ciotki Nutki” jest bajką muzyczną, która pełni funkcję edukacyjną. Jej celem jest przybliżenie  najmłodszej widowni podstawowych elementów dzieła muzycznego.   Kompozycje  J.P. Kujawskiego są wykonywane w Polsce i za granicą. Utwór „Crux Fidelis”  na chór a cappella  zdobył II nagrodę podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni  Pasyjnej  w Bydgoszczy w 2010 r. Muzyk współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce.

 

3. WALDEMAR  MISZCZOR -  wiceprezes   i  aktor   STP „Dialog, w którym działa od 36 lat. Od 2019 r. jest kierownikiem biura Dialogu. Autor muzyki  i współtwórca  spektakli „Równowaga”, „Kłamstwo”, „Pamięci ludzi i wierszy”,  „Pustka i światło”. Zajmuje się grafiką komputerową, prowadzi stronę internetową Teatru i  współtworzy  miesięcznik kulturalny „Dialog Art”. W ramach działań warsztatowych  z grupą młodzieży  wyreżyserował  i zmontował etiudę filmową „Drzewo Czarownic”.   Był właścicielem klubu „Kawałek Podłogi”,  inicjatorem przedsięwzięć „ Łowcy Talentów „  i „Akademia +”. Jest muzykiem Zespołu Mr Zoob.

 

4. MATEUSZ PRUS  –  dziennikarz Telewizji Kablowej Sp. z o.o. , inicjator i organizator Good Vibe Festival. Pomimo panującej pandemii, wraz  z Fundacją Nauka Dla Środowiska doprowadził do  realizacji  kolejnej edycji Good Vibe Festival. Zrealizowano 4 koncerty, na które wstęp był bezpłatny. Koncerty odbyły się w nowych,  odkrytych na potrzeby festiwalu miejscach   tj.  dziedziniec Politechniki Koszalińskiej, Plac Polonii, Park  Książąt Pomorskich, Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Katedrze wystąpił Hatti Vatti , autor muzyki elektronicznej i ambientowej.  Festiwal otworzył i promował  w kraju  znany dziennikarz Hirek Wrona. Zaproszone zespoły reprezentowały nową falę polskiej muzyki jazzowej i elektronicznej. W tym trudnym czasie była to największa tego typu impreza muzyczna w Koszalinie.

 

5. KACPER WOJCIESZEK – tancerz, choreograf, współwłaściciel i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Adria. Utworzył w Koszalinie, drugi  w Polsce, profesjonalny, prywatny Teatr Muzyczny, przywracając świetność  obiektowi po dawnym kinie Adria.  Przyczynił się do uzyskania   amerykańskiej licencji na wyprodukowanie  światowej rangi musicalu „The Bodyguard”. Tym samym Koszalin stał się pierwszym w Polsce  a Polska 6 państwem w Europie, które mogły wystawić  w/w musical.  Pierwsze taneczne doświadczenia zdobywał   w Młodzieżowym Domu Kultury w Koszalinie, gdzie trenował pod kierunkiem choreograf Tatiany Michalewicz – Filus. Swoje umiejętności taneczne doskonalił w  w „Egurrola Dance Studio” w Warszawie. Do sukcesów tanecznych zalicza  m.in. zwycięstwo w konkursie „Tańczyć jak Michael Jackson”, organizowanym przez TV POLSAT w sylwestrową noc 2009/2010. Brał udział w programach telewizyjnych tj. : You Can Dance, Got To Dance, Mam Talent!  Występował oraz pracował jako choreograf w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym   w Koszalinie m.in. przy takich sztukach jak: „Romeo i Julia” reż. C. Domagała, „Kalibabki” reż. M. Siegoczyński, „Love Forever” reż. M. Siegoczyński, „Balladyna” reż. K. Galos, „Dachowanie” reż. M. Borchardt. Wyprodukował oraz wyreżyserował   musicale: „Grease”, „Showlesque”, „O Mamma Mia”, „Świąteczny Szał Przebojów” .Został głównym choreografem przy realizacji widowiska „Nie kochać w taką noc”.

 

NAGRODY  I  STOPNIA ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZNIE KULTURY

(przyznawane dzieciom i młodzieży)

 

1. GABRIELA BORTNOWSKA -   Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  w Koszalinie w klasie fortepianu. Pracuje pod kierunkiem Pawła Bortnowskiego. Uczestniczka wielu konkursów, które w 2020 r. w większości odbywały się w formule online. Laureatka   I miejsca w  International Music Competition w  Belgradzie.  W konkursie uczestniczyli młodzi muzycy m.in. z  Polski, Rosji, Ukrainy, Serbii, Kostaryki, Kazachstanu, Kataru, Mongolii, Rumunii, Francji, Wietnamu, Bułgarii, Mołdawii, Turcji i  Słowenii. Gabriela osiągnęła najwyższą  punktację  w kategorii Master Premio Senior (powyżej 18 lat).  Zdobyła również  I miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. N. Perelmana, w St. Petersburgu II miejsce w  XX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego  w Łomiankach, gdzie  zaprezentowało się  130 artystów  z Polski, Indonezji, Ukrainy, Chin, Litwy, USA, Rosji, Wietnamu, Włoch,  Białorusi, Azerbejdżanu, Korei Płd.  Uczestniczyła  w Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez Granic” w Sanoku i zdobyła jedną z najwyższych nagród Forum – „Złoty Parnas”.  Po raz kolejny została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 2. JULIA CHOJNACKA – uczennica klasy I OSM II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego.  Zdobywczyni m.in.  I miejsca  w  International Music Competition „The Art of Strings” – Great Composers  Competition     w  Londynie i   I miejsca w  II Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej  im. Wandy Wiłkomirskiej w  Częstochowie , w którym wzięło udział 70 uczestników. Laureatka XVII edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, stypendystka  Centrum Edukacji Artystycznej, przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

 

3. WIKTOR DZIEDZIC – uczeń w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Uczestnik wielu konkursów skrzypcowych rangi krajowej i międzynarodowej. Zdobył m.in.  I miejsce w „International Internet Music Competition „IMKA” w Sarajewie, I miejsce w  V „North” International Music Competition w  Sztokholmie, w którym to konkursie dla młodych instrumentalistów zaprezentowało się  2 800 muzyków z 40 krajów oraz I miejsce w  „Proviolin 2020” ” International Competition  w  Hiszpanii. Wiktor jest stypendystą  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

 

 

NAGRODY II STOPNIA ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZNIE KULTURY

(przyznawane dzieciom i młodzieży)

 

1. ANIELA DĄBROWSKA – uczy się gry na gitarze pod kierunkiem Zbigniewa Dubielli w Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Uzyskała  II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Hity na gitarze” Koszalin 2020 oraz  II miejsce w  VII Festiwalu Piosenki Gitarowej we Włodawie.

 

2. MAJA JODŁOWSKA - uczennica klasy II  OSM II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie gitary Piotra Tyborskiego.  Laureatka   II miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Hity na gitarze” w Koszalinie, w którym wzięło udział blisko  100 uczestników z całego kraju oraz  II miejsca w  V Paris International Music Competition w Paryżu (online), którego uczestnikami byli muzycy  z Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy.

 

3. ANNA ŁUDZIŃSKA - dziewięcioletnia uczennica  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Członkini Zespołu Akordeonowego AKORD. Gry na akordeonie uczy się pod kierunkiem Artura Zajkowskiego. Zdobyła III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym” Prikamie” w Perm w Rosji, który jest  jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie akordeonu, udział w nim wzięło 200 uczestników z całej Europy, Rosji, Kazachstanu i Chin. Jest również laureatką  III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „ASTANA” w Nur – Sultan  w Kazachstanie.

 

4. BORYS PALONEK – dziesięcioletni uczeń  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie fortepianu Pawła Bortnowskiego. Zdobył  I miejsce w International Music Competition w Belgradzie (konkurs internetowy) , w którym uczestniczyli muzycy z Polski, Rosji, Ukrainy, Serbii, Kostaryki, Kazachstanu, kataru, Mongolii, Rumunii, Francji, Wietnamu, Bułgarii, Mołdawii, Turcji, Słowenii.

 

5. HANNA SKUPIEŃ – miłośniczka fotografii. Umiejętności zdobywa w Pałacu Młodzieży w Koszalinie pod kierunkiem Moniki Kalkowskiej. Zdobyła  III miejsce  na XIX Przeglądzie Fotografii Dzieci i Młodzieży „Kontrasty” w Gorzowie Wlkp. Na konkurs wpłynęło 209 prac. Zakwalifikowała się do wystaw: Ogólnopolskie Biennale Plastyczno – Fotograficzne Dzieci i Młodzieży „Przyroda” w  Radomiu i wystawy X Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie” w Szczecinie.

 

6. MARTYNA SKUZA - uczennica w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie . Laureatka  II miejsca w  Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „VI North International Music Competition” w  Sztokholmie. Konkurs odbywał się w formule online a Martyna była  jedną z najmłodszych uczestniczek. W konkursie startowali młodzi muzycy z  35 państw. Została przyjęta do programu Pomocy Wybitnie Zdolnym na rok szkolny 2020/2021 Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

 

7. BORYS SZCZYKUTOWICZ - uczeń  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  w Koszalinie, w klasie fortepianu Pawła Bortnowskiego. Zdobywca I miejsca w  International Music Competition w Belgradzie (konkurs internetowy).

 

NAGRODA ZA WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

MECENAS KULTURY 2020

 

  1. 1.    WANDA STYPUŁKOWSKA MPS International Sp. z o.o.

W zarządzanej przez siebie  firmie MPS International w 2016 r. Pani Wanda Stypułkowska stworzyła Galerię MPS – galerię sztuki otwartą na uzdolnionych artystycznie pracowników, lokalnych twórców oraz artystów. Dzięki Galerii MPS ze sztuką obcują nie tylko odwiedzający goście, klienci i kontrahenci ale przede wszystkim 350 pracowników w codziennej drodze do pracy. W 2020 roku Galeria MPS przeniosła swoją aktywność do Internetu. W formule online odbyła się wystawa zdjęć autorstwa Lucy, koszalińskiej wokalistki, malarki i fotografki a także ekspozycja podróżnika Roberta Nawrockiego. MPS w 2020 r. nawiązał współpracę z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie. Artystyczne zdjęcia kursantów zdobią ściany biura zarządu. Firma MPS International jest sponsorem wielu inicjatyw i wydarzeń kulturalnych. W 2020 były to: koncert online duetu Lucy&Tom,  III konkurs Fotograficzny „Twórczy Koszalin”,  książka „Linia życia” Magdy Omilianowicz. Zainicjowano także akcję bookcrossingu, cieszącą się dużą popularnością wśród pracowników i w mediach społecznościowych.

 

  1. 2.    ADRIANNA ANGELARD Hotel Bursztynowy Pałac

Hotel Bursztynowy Pałac jest sponsorem wspierającym działania Stowarzyszenia Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie. Wszyscy goście Teatru Dialog przyjeżdżający do Koszalina kwaterowani są w Hotelu Bursztynowy Pałac. Wieloletnie wsparcie Hotelu pozwoliło Stowarzyszeniu poszerzyć ofertę artystyczną, a serdeczność i gościnność pracowników Bursztynowego Pałacu to znakomita promocja naszego miasta. W 2020 r. Hotel gościł m.in.: jurorów i uczestników Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy”, Krystynę Prońko, Lecha Dyblika. Był także sponsorem nagrody za zajęcie I miejsca XXXI Turnieju Recytatorskiego im. C.K. Norwida.

 

 

NAGRODA ZA DZIAŁANIA W ZAKRESIE KULTURY

 KULTURALNA INICJATYWA ROKU 2020

(kategoria: dorośli)

 

ROK GRACJANA BOJARA - FIJAŁKOWSKIEGO W KBP. Adresatami działań byli wszyscy mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego oraz osoby śledzące działania biblioteki w przestrzeni internetowej Celem szeregu przeprowadzonych działań było upamiętnienie sylwetki Gracjana Bojara Fijałkowskiego przypomnienie mieszkańcom o tej ważnej dla miasta  i regionu postaci oraz popularyzacja legend regionalnych. Pomysłodawcom zależało również na wzmacnianiu więzi społecznych oraz patriotyzmu lokalnego. Na projekt pt. „Wytropić zbójców
z Gracjanem”, będących częścią działań upamiętniających autora, KBP otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2020. W ramach inicjatywy zorganizowano wiele atrakcji związanych z twórczością Gracjana Bojara – Fijałkowskiego. Mieszkańcy wzięli udział w licznych wydarzeniach online (czytanie legend, wirtualny spacerz przewodnikiem po Górze Chełmskiej, warsztaty z pieczenia chleba czy tworzenia jamneńskich karzełków). W okresie wakacyjnym odbył się także szereg działań w tradycyjnej formie, m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Bojara – Fijałkowskiego, spotkanie z jego dziećmi i wystawa poświęcona jego życiu i twórczości. KBP zorganizowała także cykl 3 pieszych rajdów „Śladami koszalińskich legend na Górze Chełmskiej”  oraz grę miejską w oparciu o legendę „O zbójcach z Góry Chełmskiej”, cieszącą się  dużą popularnością wśród koszalinian.

 

 

NAGRODA ZA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA ARTYSTYCZNEGO

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2020

 

MUSICAL „THE BODYGUARD”  - 26 września 2020 r. rozpoczął działalność prywatny Teatr Muzyczny Adria. Pierwszy sezon artystyczny Teatr zainaugurował premierą jednego z najbardziej rozpoznawalnych musicali na świecie „The Bodyguard”. Jako pierwszy  w Polsce otrzymał amerykańską licencję na jego wyprodukowanie. Polska została też 6 państwem w Europie które uzyskało zgodę na realizację musicalu. W związku z pandemią spektakl nie mógł być wystawiany przy pełnej widowni.  Musical wystawiono 11 razy, obejrzało go 1125 osób.  Casting przyciągnął młodych wykonawców z całej Polski. Spektakle oglądali goście  m.in. z Łodzi, Poznania, Gdyni, Gdańska, Rzeszowa, i Krakowa. Byli też goście z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty. Pomimo trudnego czasu, wywołanego pandemią, Kacper Wojcieszek oraz Magdalena Łoś-Wojcieszek stworzyli w Koszalinie profesjonalny Teatr Muzyczny, z profesjonalną sceną musicalową. Dzięki tej inicjatywie została także przywrócona świetność historycznemu budynkowi z tradycją muzyczną, w którym od 1913 r. do 1933 r. funkcjonowała słynna w całym mieście kawiarnia „Kammerlichtspile”, gdzie można było spędzić czas na koncertach muzycznych. Następnie do 2007 r. funkcjonowało w tym miejscu Kino „Adria”. W holach Teatru została przygotowana stała galeria zdjęć budynku oraz opisy w języku niemieckim i języku polskim, obrazująca historię tego miejsca, dokumentująca czasy sięgające lat przedwojennych. Nawiązując do tradycji, Teatr nosi nazwę: Teatr Muzyczny Adria.

 

(zdjęcia: Izabela Rogowska)

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku