Menu główne

Nagroda za Samorząd Równych Szans 2014

08.10.2014

Koszalin został laureatem szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans 2014. Nagrodę tę otrzymał dzięki Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu Integracja Ty i Ja organizowanemu przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela. Statuetkę i wyróżnienia odebrali 3 października, podczas uroczystej gali w Karpaczu Leopold Ostrowski zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej oraz dyrektor festiwalu, Barbara Jaroszyk.

Konkurs ma rangę ogólnopolską i odbył się po raz szósty. Jego celem jest przegląd, wyłonienie i nagrodzenie najlepszych wydarzeń, działań i projektów w obszarze wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Mogą brać w nim udział wszystkie samorządy, które zrealizowały lub realizują projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu lokalnych społeczności. Koszalin swój projekt – Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja – zgłosił do plebiscytu po raz pierwszy. O przyznaniu statuetki organizatorzy dowiedzieli się w czasie trwania jego jedenastej edycji (2 – 6 września).

Organizatorami plebiscytu są Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej, Państwowej Komisji Wyborczej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia.

Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych przeanalizowała 86 zgłoszeń i wybrała 15 samorządów – laureatów statuetki Samorząd Równych Szans 2014. Oprócz Koszalina są to: Białystok, Ciechocinek, Długołęka, Gdańsk, Gdynia, Kodeń, Konin, Koszalin, Łódź, Oświęcim, Powiat Kępiński, Poznań, Toruń, Warszawa, Zabrze. Wyróżnienia przyznała 26. samorządom: Duszniki, Gliwice, Gniezno, Katowice, Lublin, Nowogard, Nowy Sącz, Pawłowice, Połaniec, Powiat Białobrzeski, Powiat Dąbrowski, Powiat Głogowski, Powiat Kartuski, Powiat Lidzbarski, Powiat Poznański, Powiat Sierpecki, Powiat Wadowicki, Sawin, Siemianowice Śląskie, Stargard Szczeciński, Szamotuły, Szczecin, Tarnów, Wejherowo, Wrocław, Zielona Góra. Po raz trzeci po nagrodę sięgnęło Miasto Poznań, a więc zgodnie z regulaminem konkursu otrzymało złotą statuetkę. Przyznane zostały także nagrody regionalne i specjalne.

W Kapitule zasiedli: Anna Błaszczak, Zastępca Dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Paweł Parus, Prezes Zarządu Klubu Kibiców Niepełnosprawnych, Aleksander Waszkielewicz, Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, Grzegorz Żymła, sekretarz Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Śląskiego.

Rozdanie nagród i uroczysta gala miały miejsce 3 października w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Wiceprezydent Leopold Ostrowski i dyrektor EFF Integracja Ty i Ja Barbara Jaroszyk statuetkę Samorząd Równych Szans 2014 odebrali z rąk ministra Jarosława Dudy. Wyróżnienie za najlepszy projekt w obszarze kultury wręczył natomiast Aleksander Waszkielewicz, prezes zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

To zaszczyt dla samorządu Koszalina znaleźć się w tak prestiżowym gronie, wśród tylu wspaniałych projektów i wielka satysfakcja dla organizatorów Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Cieszymy się, że wspólnie możemy w naszym mieście promować ideę integracji i równości – podkreślił Leopold Ostrowski odbierając statuetkę. 

Warto wspomnieć, że nagroda trafiła też do Powiatu Kartuskiego za realizację Małego Festiwalu Ty i Ja.

Zwycięzcy plebiscytu otrzymali zaproszenie na dwudniowe warsztaty (2 – 3 października) poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z udostępnianiem osobom niepełnosprawnym najnowszych technologii, cyberprzestrzeni i zapobieganiu ich cyfrowemu wykluczeniu, dostępem tych osób do rynku pracy i promowaniem dobrych praktyk w zakresie ich zatrudniania, a także wyrównywaniu szans rodziców dzieci niepełnosprawnych. Pierwszego dnia konferencji wszyscy laureaci statuetek Samorząd Równych Szans 2014 mieli okazję zaprezentować i omówić swoje projekty w czasie specjalnego spotkania. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w czasie konferencji promował film, podsumowujący ubiegłoroczną, jubileuszową edycję imprezy ph. „Film – sztuka otwarta”.

Konferencja i warsztaty były okazją nie tylko do zapoznania się z innowacyjnymi inicjatywami ośrodków, stowarzyszeń, fundacji i organizacji pozarządowych całego kraju, ale możliwość wymiany doświadczeń i opinii w zakresie działań na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych.

_____________________________________________________________

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja organizowany przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińską Bibliotekę odbył się w 2014 roku po raz jedenasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja (w tym roku w 28 miejscowościach). W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie, a najlepsze zdobywają statuetki Motyla. Laureatami były m.in. filmy: „W stronę morza”, „Motyl i skafander”, „Nietykalni”, „Dziewczyna z szafy” i „Chce się żyć” (Motyl 2014). Od początku istnienia współpracuje z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz integracji i osób niepełnosprawnych. W 2013 roku festiwal gościł w Parlamencie Europejskim i Londynie.

_________________________________________________

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) – jest organizacją pozarządową non-profit działającą od 2003 r. w celu wspierania osób niepełnosprawnych, w szczególności z dysfunkcją wzroku. Podstawową misją jest zapewnienie tym osobom równych praw i podmiotowości poprzez inicjowanie i wprowadzanie zmiany w systemie prawnym, szkolenia i doradztwo. Fundacja posiada szerokie doświadczenie w kooperacji z wieloma partnerami krajowymi i zagranicznymi, a jej kadra brała udział w polskich oraz europejskich programach i projektach takich jak FP5, FP6, EUREKA czy też Leonardo da Vinci. Współpraca ponadnarodowa zorganizowana przez Fundację istotnie wzbogaciła i rozwinęła działania prowadzone na poziomie krajowym, a jej zasadniczym celem była adaptacja innowacyjnych modeli i procedur zapewniających większe zaangażowanie pracodawców i zmieniających ich nastawienie w stosunku do osób z dysfunkcją wzroku, wieloaspektowa wymiana doświadczeń w tym zakresie czy też szczegółowe porównanie poszczególnych rozwiązań prawnych, instytucjonalnych i infrastrukturalnych stosowanych w państwach lepiej rozwiniętych.

 

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku