Menu główne

Międzynarodowa konferencja w Koszalinie

04.07.2022
Delegacja - uczestnicy

30 czerwca w koszalińskim amfiteatrze odbyła się Międzynarodowa konferencja pn. „Wymiana doświadczeń miast partnerskich Koszalina związanych z pomocą obywatelom Ukrainy oraz miastu Iwano–Frankiwsk”. Organizatorem konferencji była Gmina Miasto Koszalin.  

Konferencja podsumowała zadania i działania, jakie zostały zrealizowane i podjęte na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy oraz Iwano–Frankiwska, miasta partnerskiego Koszalina.  

W trakcie konferencji przedstawiono najważniejsze działania podjęte przez koszaliński samorząd oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje i lokalne przedsiębiorstwa. Przedstawiono następujące tematy: 

  • Zakwaterowanie uchodźców w Koszalinie, zarówno przez samorząd, jak i w prywatnych lokalach mieszkańców Koszalina, 
  • Fundusze wydatkowane na pomoc obywatelom Ukrainy w Koszalinie i na Ukrainie, 
  • Organizacja transportu darów na Ukrainę, 
  • Aktywność w dziedzinie kultury i sportu, 
  • Działalność punktów zbiórek i przekazywania darów Ukraińcom, 
  • Przekazanie  pomocy przez  miasta partnerskie m. Koszalina, 
  • Bieżąca działalność jednostek i komórek Urzędu Miejskiego w Koszalinie w zakresie koordynacji działań (tj. edukacja). 

Na zaproszenie prezydenta Piotra Jedlińskiego do Koszalina przyjechały cztery delegacje miast partnerskich: Gladsaxe – Dania (z Larsem Abelem, radnym Rady Miejskiej Gladsaxe i jednocześnie przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaźni Gladsaxe na czele), Nebrandenburg – Niemcy (z Peterem Modemannem – zastępcą burmistrza Neubrandenburga), Neumünster – Niemcy (z Tobiasem Bergmannem  – nowo wybranym burmistrzem Neumünster) oraz Schwedt nad Odrą - Niemcy (z Annekathrin Hoppe – nowo wybraną burmistrz m. Schwedt nad Odrą).  

Niestety, z przyczyn obiektywnie niezależnych delegacja z Iwano–Frankiwsk nie uczestniczyła osobiście w konferencji. Ukraińska delegacja była obecna na konferencji poprzez połączenie online.  

Konferencja była też formą podziękowania miastom partnerskim za szeroką pomoc, jaką udzieliły zarówno uchodźcom wojennym, którzy byli i nadal są w Koszalinie, a także mieszkańcom Iwano–Frankiwska. Odpowiedź na apel prezydenta Piotra Jedlińskiego o wsparcie i pomoc przerosła oczekiwania i pozytywnie zaskoczyła wszystkich swoją skalą.  

W konferencji również uczestniczyli przedstawiciele koszalińskich organizacji (Związek Ukraińców w Polsce Oddział Koszalin, Oddział Rejonowy Koszalin PCK), stowarzyszeń (Majsternia, Pracowania Pozarządowa), fundacji (Pokoloruj Świat, Zdążyć z Miłością) a także przedsiębiorców (Buglo, Meden-Inmed, GEA), którzy byli i są bardzo zaangażowani w bezpośrednią pomoc Ukraińcom w Koszalinie oraz tę wysyłaną do Iwano–Frankiwska. Ogrom pomocy i pracy jaką wykonali, jest nie do ocenienia. Akty ofiarność i poświęcenia, które okazali również zwykli mieszkańcy miasta pokazują niesamowitą solidarność z narodem ukraińskim w tym trudnym dla wszystkich czasie.  


Sekretarz Miasta Tomasz Czuczak

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku