Międzynarodowa konferencja w Koszalinie
30 czerwca w koszalińskim amfiteatrze odbyła się Międzynarodowa konferencja pn. „Wymiana doświadczeń miast partnerskich Koszalina związanych z pomocą obywatelom Ukrainy oraz miastu Iwano–Frankiwsk”. Organizatorem konferencji była Gmina Miasto Koszalin.
Konferencja podsumowała zadania i działania, jakie zostały zrealizowane i podjęte na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy oraz Iwano–Frankiwska, miasta partnerskiego Koszalina.
W trakcie konferencji przedstawiono najważniejsze działania podjęte przez koszaliński samorząd oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje i lokalne przedsiębiorstwa. Przedstawiono następujące tematy:
- Zakwaterowanie uchodźców w Koszalinie, zarówno przez samorząd, jak i w prywatnych lokalach mieszkańców Koszalina,
- Fundusze wydatkowane na pomoc obywatelom Ukrainy w Koszalinie i na Ukrainie,
- Organizacja transportu darów na Ukrainę,
- Aktywność w dziedzinie kultury i sportu,
- Działalność punktów zbiórek i przekazywania darów Ukraińcom,
- Przekazanie pomocy przez miasta partnerskie m. Koszalina,
- Bieżąca działalność jednostek i komórek Urzędu Miejskiego w Koszalinie w zakresie koordynacji działań (tj. edukacja).
Na zaproszenie prezydenta Piotra Jedlińskiego do Koszalina przyjechały cztery delegacje miast partnerskich: Gladsaxe – Dania (z Larsem Abelem, radnym Rady Miejskiej Gladsaxe i jednocześnie przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaźni Gladsaxe na czele), Nebrandenburg – Niemcy (z Peterem Modemannem – zastępcą burmistrza Neubrandenburga), Neumünster – Niemcy (z Tobiasem Bergmannem – nowo wybranym burmistrzem Neumünster) oraz Schwedt nad Odrą - Niemcy (z Annekathrin Hoppe – nowo wybraną burmistrz m. Schwedt nad Odrą).
Niestety, z przyczyn obiektywnie niezależnych delegacja z Iwano–Frankiwsk nie uczestniczyła osobiście w konferencji. Ukraińska delegacja była obecna na konferencji poprzez połączenie online.
Konferencja była też formą podziękowania miastom partnerskim za szeroką pomoc, jaką udzieliły zarówno uchodźcom wojennym, którzy byli i nadal są w Koszalinie, a także mieszkańcom Iwano–Frankiwska. Odpowiedź na apel prezydenta Piotra Jedlińskiego o wsparcie i pomoc przerosła oczekiwania i pozytywnie zaskoczyła wszystkich swoją skalą.
W konferencji również uczestniczyli przedstawiciele koszalińskich organizacji (Związek Ukraińców w Polsce Oddział Koszalin, Oddział Rejonowy Koszalin PCK), stowarzyszeń (Majsternia, Pracowania Pozarządowa), fundacji (Pokoloruj Świat, Zdążyć z Miłością) a także przedsiębiorców (Buglo, Meden-Inmed, GEA), którzy byli i są bardzo zaangażowani w bezpośrednią pomoc Ukraińcom w Koszalinie oraz tę wysyłaną do Iwano–Frankiwska. Ogrom pomocy i pracy jaką wykonali, jest nie do ocenienia. Akty ofiarność i poświęcenia, które okazali również zwykli mieszkańcy miasta pokazują niesamowitą solidarność z narodem ukraińskim w tym trudnym dla wszystkich czasie.