Menu główne

Koszaliński Kongres Kultury został doceniony

13.12.2017
Koszaliński Kongres Kultury został doceniony

8 grudnia podczas  III Forum MADE IN KOSZALIN   przedstawiciele Centrum Biznesu Fundacji CIP wręczyli  laury i wyróżnienia, których ideą jest promowanie patriotyzmu lokalnego, designu oraz firm i wydarzeń. W kategorii KULTURA i DESIGN MADE IN KOSZALIN jednym z trzech zwycięzców został Koszaliński Kongres Kultury. Laur MADE IN KOSZALIN odebrała Dorota Pawłowska dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego,  będącego głównym organizatorem Kongresu.

Pozostali laureaci w tej kategorii to Monika Zawierowska-Łozińska oraz Good Vibe Festival Mateusz Prus. Wyróżnienia otrzymali  Centrum Kultury 105 za Hanza Jazz Festiwal oraz  Analog Piotr Śmierzewski.

Przypomnijmy, że w  październiku br. mieszkańcy Koszalina nadsyłali  nominacje do  Laurów  MADE IN KOSZALIN 2017. Wpłynęło ich 250 w trzech kategoriach: biznes, kultura i design oraz styl życia i inspiracje. Finalistów i laureatów Laurów MADE IN KOSZALIN 2017 wybrała Kapituła III Forum MADE IN KOSZALIN. W trakcie  Forum, które odbyło się w City Boxie, finaliści zaprezentowali swoje projekty.

INFORMACJA O  KOSZALIŃSKIM KONGRESIE KULTURY

Koszaliński  Kongres  Kultury odbył się  w dniach 14-15 października 2016 r. w Centrum Kultury 105. Inicjatywa jego zorganizowania  to wynik wielu dyskusji twórców, działaczy i uczestników życia kulturalnego, m.in.  Rady Kultury i Komisji Kultury RM, nt. sytuacji koszalińskiej kultury. Za kompleksową organizację i koordynację wydarzenia odpowiedzialny był Wydział Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

 Kongres jako miejsce integracji środowiska artystycznego oraz wyrażania pomysłów, spostrzeżeń i obaw  dotyczących szeroko rozumianej  sfery kultury był  odpowiedzią na potrzeby wzmocnienia współpracy środowiska artystycznego, zaangażowania w uczestnictwo w kulturze ludzi młodych i środowisk związanych z biznesem, a także stworzenia Programu Rozwoju Kultury. Jednym z jego celów było wypracowanie  rekomendacji, które są już dziś  wykorzystywane  podczas rozwiązywania kluczowych problemów zw. z koszalińską  kulturą (przykładem może być uruchomiony w październiku Koszaliński Grafik Kultury). Pokongresowe postulaty zostały też uwzględnione we wprowadzonym w czerwcu br. Programie Rozwoju Kultury Koszalin 2018/2028.

Jednak zanim doszło do samego Kongresu na przełomie września i października przeprowadzono cztery debaty przedkongresowe   w tematach:

    I - Uczestnictwo w kulturze,

    II – Tożsamość lokalnej kultury jako ważny składnik tożsamości miasta,

    III - Kultura a biznes, 

    IV  - Kultura młodych.

Wszystkie  były  otwarte dla mieszkańców i  zakończone spisaniem wniosków  i postulatów przez powołany w tym celu Zespół. Zebrany materiał  stał się podstawą dyskusji kongresowych. Należy podkreślić, że realizacja debat była możliwa między innymi dzięki zaangażowaniu dziennikarzy -  przedstawicieli koszalińskich mediów, którzy podjęli się ich przygotowania i poprowadzenia.

Pierwszy dzień KKK   odpowiadał  na pytanie jaka jest koszalińska kultura. Przedstawione zostały wyniki  badań – diagnozy stanu kultury   i badań ankietowych dotyczących potrzeb mieszkańców  w zakresie kultury. Podsumowane zostały także wnioski i postulaty z debat przedkongresowych. Gościem specjalnym tego dnia była aktorka Stanisława Celińska.

Drugi dzień KKK – był próbą podsumowania i odpowiedzi na pytanie, co należy zmienić, udoskonalić, rozwijać w obszarze kultury w Koszalinie, m.in. w kontekście przygotowania Programu Rozwoju Kultury. Tego dnia  miały miejsce prezentacje w formule Pecha Kucha działań/projektów  realizowanych przez różne podmioty w Koszalinie, które mogą być  przykładami tzw. dobrych praktyk. Dzień ten uświetnił swoim wykładem dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski.

 Integralną częścią Kongresu był warsztat dotyczący budowy dokumentów strategicznych  tj. Program Rozwoju Kultury, prowadzony przez Fundację Res Publica z Warszawy. Do udziału w warsztacie, zaproszone zostały osoby czynnie uczestniczące w opracowaniu Programu Rozwoju Kultury dla Koszalina.

Warto wspomnieć, że oprawę graficzną Kongresu przygotowała koszalińska pracownia projektowa „Dobry Sztos”. Formuła którą zaproponowali,  pomysłowość i dopracowanie wszystkich  detali wizualizacji w znaczący sposób ubarwiły Kongres  i wpłynęły na ożywienie i podniesienie atrakcyjności wydarzenia.

Podczas trwania Kongresu w holu kina Kryterium, w ciekawie zaaranżowanych  stanowiskach,  prezentowały się koszalińskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe i szkoły artystyczne. Pomysłowo przygotowane stanowiska były kolejnym elementem mającym pozytywny wpływ na  wizerunek wydarzenia.

Koszaliński  Kongres Kultury był wyjątkowym wydarzeniem, które szerokim echem odbiło się  w  mediach lokalnych i regionalnych. Kongres spotkał się z  dużym zainteresowaniem zarówno twórców jak i mieszkańców – uczestników kultury. Połączył  wiele środowisk i dziedzin związanych z szeroko rozumianą kulturą, biznesem czy dizajnem.  Wszystko to sprawiło, że na rok 2018 zaplanowano jego kolejna edycję.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku