Menu główne

Koszalin - miastem 15 minutowym. Warsztaty w ramach międzynarodowego projektu JIM.

28.11.2024
uczestnicy spotkania międzynarodowego siedzą przy stole
Idea, by mieszkańcy miast mieli możliwość dotarcia w ciągu 15 minut spacerem lub rowerem do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc staje się coraz bardziej popularna.  Czy Koszalin też wpisuje się w tę koncepcję? Co można zrobić, żeby mieszkańcom żyło się lepiej? Czy Koszalin jest miastem 15-minutowym? Co wspólnego ma Koszalin, Malmo (Szwecja) i Bodrum (Turcja)?
Odpowiedzi miedzy innymi na te pytania poznamy w trakcie prac w ramach projektu „Sprawiedliwość społeczna i środowiskowa w 15 minut - opracowanie zestawu narzędzi do przejścia do zrównoważonych obszarów miejskich” („JiM) , w którym uczestniczy również Gmina Miasto Koszalin.  
W projekt zaangażowanych jest 16 partnerów:
 - Polska: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Gdański, Gmina Miasto Koszalin,
 - Szwecja: Uniwersytet w Malmo  - lider; Gmina Malmo, Region Skane; Miasto Gottenberg; VASTTRAFIK AB (instytucja odpowiedzialna za transport publiczny), Uniwersytet w Lund,
 - Francja: Uniwersytet w Grenoble, Wydział urbanistyczny w Grenoble,
 - Norwegia: Uniwersytet Hogskolen Molde,
 - Hiszpania: Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie,
 -Turcja: Gmina Bodrum; Uniwersytet w Gazi; Central Finanse and Contracts Unit.
Jednym z działań w ramach projektu są warsztaty dla partnerskich samorządów, mieszkańców i użytkowników przestrzeni miejskiej wdrażające zasady równoważenia mobilności i sprawiedliwości społecznej w oparciu o koncepcję miasta 15 minut.
W ratuszu miejskim w Koszalinie 27 listopada 2024 r. odbyły się warsztaty  hybrydowe. Na spotkaniu została zaprezentowana polityka przestrzenna Koszalina, a  pracownicy naukowi Politechniki Krakowskiej, pokazali wyniki prac mapowania miasta pod względem dostępności do szkół, przychodni, sklepów i terenów zielonych.  W trakcie warsztatów uczestnicy dyskutowali nad wskaźnikami lokalnej dostępności oraz wskazywali w jakich obszarach/osiedlach spełnione są zasady 15-minutowego miasta.  
Projekt „JiM” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu: DUT Call 2022 (HORYZONT EUROPA DRIVING URBAN TRANSITIONS). Udział w projekcie dla Gminy Miasto Koszalin jest bezpłatny.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku