Menu główne

KONCERT FINAŁOWY BALTIC NEOPOLIS FESTIVAL !

27.08.2016

Już 28 sierpnia 2016 r. o godz. 18.30  zapraszamy Państwa do Filharmonii Koszalińskiej na wspaniałą uczte muzyczną.

Opera w pigułce! Albo – fantazja operowa. A może: show operowy, rewia muzyki klasycznej. To spotkanie z dobrze znanymi melodiami, zabawa pod hasłem „Jak brzmiałby współczesny musical, gdyby skomponował go G. Bizet i G. Puccini?”. Do tego rzadka sposobność, aby zobaczyć i usłyszeć w Polsce artystów tak dużego formatu.

Na scenie wystąpią bowiem Pamela Tan-Nicholson - mama Vanessy Mae - znakomita pianistka i producentka z Singapuru, Vasko Vasillev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie, wyborni soliści Opery Narodowej w Sofii: Galya Rumenova Simeonova, Nadya Rumenova Pavlova, Deian Dimitriv Ivanov, Joseph Andrew Claus oraz laureaci Fryderyka 2015 Baltic Neopolis Orchestra w symfonicznym składzie.

W programie  wspaniałe dzieła operowe w nowych, zaskakujących aranżacjach. Będzie to bilet do świata muzycznej fantazji.

Program:

Fantazje z oper:  Giacomo Puccini Turandot,  Giacomo Puccini Madame Butterfly,  George Bizet Carmen

Artyści:Vasko Vassilev (Bułgaria) – skrzypcePamela Tan-Nicholson (Singapur) – fortepian,

Soliści z  Opery Narodowej w Sofii

Baltic Neopolis Orchestra w składzie symfonicznym

Vasko Vassilev pełni funkcję koncertmistrza w londyńskim Royal Albert Hall, gdzie w 2005 r. zadebiutował jako dyrygent. Vassilev już od najmłodszych lat wykazywał niesamowity talent i szybko zyskał status dziecięcego geniusza skrzypiec. W 2010 roku, na swoje 40. urodziny, wydał autobiografię pt. "Vasko@40", a rok później został jednym z jurorów bułgarskiej wersji popularnego reality show "X FACTOR". Jest założycielem i dyrektorem artystycznym grupy instrumentalnej  Laureate, w skład której wchodzą same muzyczne sławy. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która była jego uczennicą.

Pamela Tan-Nicholson urodziła się w Singapurze, w Londynie mieszka od 1983 roku. Pierwszy koncert zagrała  w wieku 6 lat, a w wieku 8 lat zaczęła pisać pierwsze utwory. Pianistka, kompozytorka, producentka, autorka muzycznych aranży, dyrygentka, kiedyś prezenterka telewizyjna, aktorka, tancerka i reżyserka. Mama, autorka utworów i długoletnia menadżerka „pop-zjawiska”, znanej na całym świecie Vanessy Mae, dla której stworzyła muzyczną koncepcję i artystyczny wizerunek. W swojej pracy łączy tradycję ze współczesnością, dzięki czemu pracuje dla najlepszych solowych artystów, grup muzycznych i orkiestr. Niepowtarzalny styl gry artystki sprawia, że jej występy stanowią nie tylko ucztę muzyczną, ale i niezapomniane show.

Baltic Neopolis Orchestra, laureat Fryderyka 2015 w kategorii album roku Muzyka Kameralna, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków.

Orkiestra Baltic Neopolis założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę miasta Szczecin. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.

Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą,  Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Royal Opera House w Londynie).

Muzycy orkiestry - dzięki pasji i zaangażowaniu - tworzą część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej w regionie. Orkiestra sprawia, że Szczecin i województwo zachodniopomorskie od strony muzycznej stają się coraz bardziej rozpoznawalne na mapie Polski. Orkiestra daje mieszkańcom możliwość obcowania z  muzyką kameralną na najwyższym poziomie. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością prezentowanych koncertów. Ciekawostką jest ucieczka od typowego układu orkiestra – dyrygent na rzecz całkowitej autonomii w postaci pracy wyłącznie z własnym koncertmistrzem lub specjalnie zapraszanymi koncertmistrzami do poszczególnych projektów.

Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015) oraz nominację do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016).

Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne,  Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania)  i  Azji (Chiny).

Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku