Kolejni inwestorzy w Podstrefie „Koszalin”
Podstrefa „Koszalin” SSSE to nie tylko atrakcyjne warunki do inwestowania w związku ze zwolnieniami z podatku dochodowego i od nieruchomości dla nowych inwestorów, ale także tych, którzy prowadzą już działalność na terenie Podstrefy. Potwierdzają ten fakt kolejne dwie firmy, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach:
1. „Clown Polska” Sp. z o. o.
Inwestor wybuduje nowoczesne centrum magazynowo-logistycznego zabawek i artykułów dziecięcych wraz z zapleczem biurowym. Całkowita powierzchnia terenu pod inwestycję to 0,4788 ha (hala o powierzchni ponad 1.000 m2 wysokiego składowania z nowoczesnym system magazynowania plus 400 m2 biur). Planowane minimalne nakłady inwestycje to około 5 mln zł netto (w tym zakup towaru), w zamierzeniach inwestora jest zatrudnienie około 15 osób. Nabór już pod koniec przyszłego roku. Inwestycja zostanie zakończona za dwa lata.
2. „MM Timber Windows” Sp. z o. o.
Firma zakupiła grunt o powierzchni 0,5102 ha. Inwestora przez dwa lata wybuduje zupełnie nowy zakład zajmujący się produkcją:
- bram garażowych i rolet,
- stolarki aluminiowej (okna, drzwi, fasady, ogrody zimowe),
- stolarki stalowej w podstawowym zakresie.
Planowane minimalne nakłady inwestycje to około 3 mln zł, a minimalne zatrudnienie w pierwszych dwóch latach działalności wyniesie 20 osób. W kolejnych latach przewiduje jego zwiększanie. Działalność firmy skierowana jest wyłącznie na eksport do Wielkiej Brytanii i Beneluksu.
- Koszalińska strefa ekonomiczna sukcesywnie się rozwija. Dziś prezentujemy dwóch nowych inwestorów. Od maja w strefie przybyło 60 nowych miejsc pracy, a łącznie pracuje już ponad 1.600 osób. Jeśli wszystkie firmy, które otrzymały zezwolenia, rozpoczną działalność, zatrudnienie w strefie wzrośnie nawet do 1.900 osób - powiedział podczas spotkania z właścicelami firm Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
- Cieszę się, że w Koszalinie zostały stworzone tak dobre warunki do prowadzenia biznesu, doskonała infrastruktura. Cieszę się, że nie musiałem, podobnie jak wielu moich rówieśników, wyjeżdżać za granicę, ale zostałem w Koszalinie i chcę tu zainwestować moje pieniądze - wyraził swoją opinię Paweł Kiciński, prezes zarządu Clown Polska .
Dane dotyczące Podstrefy „Koszalin” SSSE
Podstrefa „Koszalin” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej została ustanowiona 22.10.2013 r. na powierzchni 22 ha. Jej obszar został trzykrotnie powiększony – w roku 2006, 2007 i 2012.
Trwa procedura związana z kolejnym poszerzenie Podstrefy „Koszalin” o atrakcyjne tereny przy ul. Lechickiej /Szczecińskiej oraz przy ul. Strefowa/Cegielskiego przy Zakładzie Karnym o łącznej powierzchni 45,1205 ha. Planowane włączenie terenu IV kwartał 2014r.
Obecna powierzchnia Podstrefy - 114,1915 ha.
Obecnie trwają zaawansowane rozmowy z kolejnymi firmami, które zamierzają nabyć grunt.
Tereny sprzedane - o powierzchni około 64 ha
Tereny do zagospodarowania – około 50 ha
Liczba Inwestorów, którzy zakupili grunt na terenie Podstrefy „Koszalin”– 21:
Nordglass II Sp. z o .o.
Jeronimo Martins Polska S.A.
PHU ROMEX Roman Wasilewski
Fabryka Flag LINEA
Jakob Hatteland Computer Sp. z o. o
ELFA POLSKA Sp. z o. o.
Produs Retail Technology Sp. z o .o.
AJCON Sp. z o. o.
EIW Industrial Development Sp. z o. o.
Q4Glass ABJ Investors
Espan Sp. z o. o.
Bałtyk Trans Spedition Paweł Sominka
Romex Sp. z o. o.
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych Infrabud
Surimet
„Bartosz” Hydraulika Siłowa Bartosz Lipiński
Termprojekt Spółka cywilna D. Sulima, S. Hirny
Recyklon Sp. z o. o.
Rotho Sp. z o. o.
ClownPolska Sp. z o. o.
MM Timber Windows Sp. z o. o.
Cztery firmy posiadają drugie już zezwolenie na rozszerzenie dotychczasowej działalności, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych nakładów inwestycyjnych i utworzeniem nowych miejsc pracy.
Z deklaracji firm prowadzących działalność gospodarczą na terenie Podstrefy „Koszalin” SSSE – miało zostać utworzonych 594 (liczba minimalna) nowych miejsc pracy.
Zatrudnienie wynosi około 1.604 osób (od maja 2014 r. nastąpił wzrost o ponad 63osoby). Planowane minimalne zatrudnienie po rozpoczęciu działalności gospodarczej, które w latach 2013-2014 otrzymały zezwolenie / zakupiły grunt - wzrośnie o około 230 osób – czyli zatrudnienie wyniesie ponad 1.830 osób.