Menu główne

Informacja podsumowująca konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina

23.11.2017

Opis przebiegu i form konsultacji

W dniach od 26 września do 26 października 2017 r. przeprowadzone zostały konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina.

Konsultacje społeczne prowadzone były w następujących formach:

1)       Zbierania uwag, propozycji i opinii w postaci papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego.

Wypełniony formularz, podpisany czytelnie imieniem i nazwiskiem, należało przekazać w terminie trwania konsultacji, tj. od 26 września 2017 r. do 26 października 2017 r.:

a) w postaci papierowej:

-   korespondencyjnie na adres: Urząd Miejski w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin,

- bezpośrednio do Kancelarii Urzędu Miejskiego w Koszalinie, w godzinach pracy Urzędu, tj. w poniedziałki w godz. 9.00 – 17.00; we wtorki, środy, czwartki i piątki - w godz. 7.15 ÷ 15.15;

b) w postaci elektronicznej na adres e-mail: um.koszalin@um.koszalin.pl.

 

2)      Spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w dniu 16 października 2017 r., o godzinie 15.30 w sali 300 Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Celem spotkania otwartego z interesariuszami rewitalizacji było omówienie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina, a także umożliwienie składania uwag, opinii i propozycji do protokołu.

 

3)      Zbierania uwag ustnych do protokołu w terminie od dnia 26 września 2017 r. do 26 października 2017 r., w godzinach od 11.00 do 15.00, w siedzibie Urzędu Miejskiego przy Rynku Staromiejskich 6-7,  w pokojach nr 310 i nr 312.

 

Do udziału w konsultacjach zostali zaproszeni wszyscy interesariusze, którymi mogą być zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji:

1)      mieszkańcy obszaru rewitalizacji,

2)      właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe,

3)      wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego;

4)      mieszkańcy gminy inni niż wymienieni w pkt 1);

5)      podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić działalność gospodarczą w planowanym obszarze zdegradowanym i obszarze rewitalizacji miasta Koszalin;

6)      podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić w ww. obszarze działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne;

7)      jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;

8)      organy władzy publicznej;

9)      podmioty, inne niż wymienione w pkt 6), realizujące na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa.

 

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina wraz z formularzem konsultacyjnym był dostępny w terminie konsultacji:

- w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej - http://bip.koszalin.pl/, oraz na stronie internetowej Koszalina - http://www.koszalin.pl/ oraz http://www.obywatelski.koszalin.pl/

- w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w pokojach nr 312 i nr 310.

 

Zestawienie zgłoszonych uwag, propozycji i opinii w postaci papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego

W trakcie trwania konsultacji społecznych, oraz bezpośrednio po ich zakończeniu, do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina odnieśli się interesariusze, składając swoje propozycje.

Zestawienie zgłoszonych uwag, opinii oraz proponowanych projektów – złożonych w postaci papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego, zawiera poniższa tabela.

Podsumowanie spotkania konsultacyjnego

Spotkanie konsultacyjne  odbyło się w dniu 16 października 2017 r., o godzinie 15.30 w sali nr 300 Urzędu Miejskiego w Koszalinie. W spotkaniu uczestniczyło 35 osób.

Spotkanie otworzyła Urszula Barańska, Główny Specjalista Wydziału Architektury i Urbanistyki. Po powitaniu zebranych i przedstawieniu tematu konsultacji, oddała głos panu Marcinowi Ługawiakowi, przedstawicielowi firmy Lider Projekt Sp. z o.o. w Poznaniu, która wykonuje prace związane ze sporządzeniem programu rewitalizacji dla miasta Koszalina.

Program spotkania obejmował dwie główne części:

  • prezentację projektu gminnego programu rewitalizacji
  • otwartą dyskusję, z możliwością składania uwag, opinii i propozycji.

Podczas prezentacji przedstawione zostały główne założenia gminnego programu rewitalizacji, zestawienie i problematyka zgłoszonych projektów, wraz z propozycją przedsięwzięć kompleksowych - obejmujących działania infrastrukturalne i tzw. „miękkie”.

W trakcie otwartej dyskusji głos zabrali przedstawiciele osiedla Wspólny Dom, przedstawiając sytuację podwórza w kwartale ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ludwika Waryńskiego, Jana Matejki, Rotmistrza Witolda Pileckiego.  Zgłoszone zostały trudności w pozyskaniu dofinansowania z budżetu obywatelskiego dla projektu związanego z urządzeniem boiska na części podwórza. Podkreślany był problem niskiego poczucia bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców,  spowodowany brakiem oświetlenia oraz spożywaniem na terenie podwórza alkoholu. Sporną kwestią są różne oczekiwania mieszkańców w zakresie zagospodarowania terenu podwórza.

Głos w dyskusji wziął Pan Wojciech Kasprzyk, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Planowania i Cyfryzacji, który ustosunkował się do postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli osiedla Wspólny Dom.  Poinformował również o pracach tzw. „Zespołu Podwórkowego”, omówił dotychczasowe jego  działania, a także próby pogodzenia sprzecznych interesów użytkowników podwórzy.

Pan Mariusz Staszewski, członek Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Barlickiego, podniósł w swojej wypowiedzi m.in. problem „starzenia się” Śródmieścia Koszalina, zwrócił uwagę na brak zakresu polityki mieszkaniowej w programie rewitalizacji, przedstawił także swoje propozycje na temat kierunków rozwoju mieszkalnictwa w obszarze rewitalizacji.

Pan Aleksander Urbański, członek  Rady Osiedla "Wspólny Dom" Koszalin,  odpowiedział na pytania przedstawicieli osiedla Wspólny Dom dotyczące sposobu zagospodarowania terenu w kwartale ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ludwika Waryńskiego, Jana Matejki, Rotmistrza Witolda Pileckiego.

W związku ze zgłoszonymi przez uczestników spotkania trudnościami w wypracowaniu satysfakcjonującego wszystkich mieszkańców podwórzy sposobu ich zagospodarowania, uzupełniono w programie rewitalizacji informacje o tym, że kluczowym elementem projektów renowacji podwórek jest analiza potrzeb różnych grup użytkowników i zaproponowanie kilku koncepcji ich zagospodarowania, uwzględniających konieczność rozdzielenia poszczególnych funkcji. Umożliwi to wypracowanie wspólnie z mieszkańcami zasad funkcjonowania podwórzy, odpowiadających potrzebom możliwie całej lokalnej społeczności.

Mieszkaniec ulicy Podgórnej zgłosił propozycję ujęcia w programie rewitalizacji zasobów lokalowych dla rozwoju organizacji pozarządowych.

Pan Ługawiak w odpowiedzi na powyższe zauważył, iż zadanie to częściowo jest zawarte w projekcie pt. „Infrastruktura ekonomii społecznej”,  obejmującym m.in. demonstracyjny budynek pasywny „Friendly House”, w którym zlokalizowane będą usługi edukacyjno-szkoleniowe oraz usługi ekonomii społecznej.

Zgłoszona została uwaga dotycząca braku zaznaczenia na mapie projektu dotyczącego adaptacji budynku przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 4 na potrzeby mieszkań chronionych. Uwaga została uwzględniona.

Spotkanie zakończył Pan Wojciech Kasprzyk, informując o możliwości składania uwag do końca trwania konsultacji, tj. do dnia 26 października 2017 r. włącznie.

 

Podsumowanie zbierania uwag ustnych do protokołu

W trakcie prowadzonych konsultacji w dniach od 26 września 2017 r.  do 26 października 2017 r. nie zostały zgłoszone ustne uwagi do protokołu.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku