8 Koszalińskie targi Edukacji i Zawodów za nami!
Trudny wybór już nieco łatwiejszy
To jedna z ważniejszych i zarazem trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ósmoklasiści wybierają szkołę ponadpodstawową. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Kształcenie ogólne, a w dalszej perspektywie studia, czy może pewny fach w ręku i praca już na etapie szkoły? Na te i wiele innych pytań można było poznać odpowiedź podczas Koszalińskich Targów Edukacji i Zawodów w Zespole Szkół nr 1, zwanym popularnie "Ekonomem”.
Bogatą ofertę edukacyjną zaprezentowało 18 bezpłatnych szkół publicznych, prowadzonych przez miasto. Wśród nich: licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe. W wyborze najodpowiedniejszej placówki pomagali doradcy zawodowi, starsi koledzy i nauczyciele.
W roku szkolnym 2025/2026 koszalińskie placówki przyjmą 1322 uczniów w 45 oddziałach. W liceach, młodzież ma do wyboru klasy o profilu humanistycznym, psychologicznym, biologiczno-chemicznym, sportowym, ekonomicznym i wiele innych.
Coraz większą popularnością cieszy się kształcenie zawodowe. Szeroki wachlarz możliwości w tym zakresie oferują koszalińskie technika i szkoły branżowe. Do wyboru m.in. technik geodeta, technik reklamy, technik informatyk, technik aranżacji wnętrz. Kończąc edukację w koszalińskich szkołach można zostać m.in.: cukiernikiem, elektrykiem, mechanikiem samochodowym lub fryzjerem, a pierwsze pieniądze zarobić już w trakcie nauki.
Podczas targów, uczniowie dowiedzieli się też za co przyznawane są punkty w procesie rekrutacji i jakie kryteria należy spełnić, by od września rozpocząć naukę w wymarzonej szkole.
Rekrutacja będzie prowadzona drogą elektroniczną za pośrednictwem strony nabory.eduportal.koszalin.pl. Rejestracja w systemie potrwa od 8 maja do 13 czerwca do godz. 15. Oceny i wyniki egzaminu ósmoklasisty będzie można wprowadzać od 27 czerwca do 8 lipca do godz. 15.
Profile klas oraz szczegóły rekrutacji na rok szkolny 2025/2026 można znaleźć w naszym informatorze.