Menu główne

"In memoriam artystom, którzy z nami tworzyli"- wystawa w Galerii Ratusz

18
01/2022
12:23
- 04
03/2022
11:30
Adres wydarzenia: 
Galeria Ratusz II p., Rynek Staromiejski 6-7
Organizator: 

Prezydent Miasta Koszalina ZPAP okręg Koszalin-Słupsk

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Wystawa poświęcona artystom ZPAP O/ Koszalin-Słupsk oraz tym, którzy uczestniczyli w Międzynarodowych Plenerach Malarskich w Osiekach w latach 1998 – 2021. Podziwiać będzie można obrazy z kolekcji ZPAP i zbiorów prywatnych . Zaprezentowane zostaną sylwetki nieżyjących artystów, ich dzieła i drogi twórcze, m.in.

- Aleksandry Sieńkowskiej- Jej tkaniny można było podziwiać na wystawach w Polsce i Europie. Założyła pierwszą galerię w mieście. W "Ratuszowej" można było oglądać prace artystów z całej Polski, zorganizowała ponad 100 wystaw. Była uczestnikiem pierwszego pleneru w Osiekach w 1963 roku. Zmarła w 2009 r.

- Witolda Lubienieckiego- swoje dzieła prezentował podczas wystaw zbiorowych, jak i organizowanych przez siebie, w kraju i zagranicą. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Miejskim w Kappeln w Niemczech czy w Międzynarodowej galerii Sztuki Współczesnej w Macedonii. Był laureatem nagród w wielu konkursach malarskich oraz drugiej nagrody w konkursie marynistycznym organizowanym we Włoszech. Za życia Witold Lubiniecki zdobył wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi za działalność artystyczną i społeczną czy odznaka „Za zasługi dla województwa słupskiego”. 3 września 2012 roku Władze Miasta Ustka uhonorowały Pana Witolda tytułem „Ambasadora Ustki” za całokształt pracy artystycznej oraz promowanie miasta w kraju i na świecie. Po długiej i ciężkiej chorobie Witold Lubiniecki zmarł
4 listopada 2012 roku w wieku 72 lat.

- Agaty Buchalik-Drzyzgi- Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Plastyczną we Wrocławiu (dyplom w pracowni grafiki prof. Stanisława Dawskiego 1967 r.). Od 1968 roku związana z Zieloną Górą i miejscowym środowiskiem artystycznym. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Przez wiele lat pracowała w zielonogórskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Przez pewien czas związana również z Instytutem Sztuki i Kultury Plastycznej przy WSP w Zielonej Górze. Artystka uprawia głównie tkaninę artystyczną, grafikę, malarstwo. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana, a prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych na całym świecie. Członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. Zmarła w 2013 r. w wieku 72 l.

- Stanisława Tabisza- (ur. 19 kwietnia 1956 w Domaradzu) – polski malarz, grafik, scenograf, pedagog, działacz związkowy, krytyk sztuki. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowni doc. Zbigniewa Kowalewskiego, prof. Tadeusza Brzozowskiego, prof. Juliusza Joniaka, rysunek w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom uzyskał w 1982.Występował w kabarecie „Piwnica pod Baranami” (1983–88). Zrealizował scenografię do koncertów Zbigniewa Preisnera, m.in. „Moje kolędy na koniec wieku” (Teatr Stary w Krakowie 1999, Teatr Narodowy w Warszawie 2001.
Członek Zarządu Głównego ZPAP (1995–99). Prezes Okręgu Krakowskiego ZPAP (od 2002). Inicjator Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najlepszą wystawę prezentowaną w Krakowie, przez Okręg Krakowski ZPAP. Profesor krakowskiej ASP (od 2005), dziekan Wydziału Grafiki oraz rektor uczelni (2012–2020). Zmarł w grudniu 2021 r.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku