Menu główne

Horyzonty pejzażu. Nowe widzenie natury w malarstwie II połowy XX wieku

10
07/2022
12:00
- 11
09/2022
12:00
Adres wydarzenia: 
ul. Młyńska 37-39
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Nowa, wakacyjna wystawa w Muzeum w Koszalinie

Horyzonty pejzażu. Nowe widzenie natury w malarstwie II połowy XX wieku

(10 lipca - 11 września 2022; autor koncepcji i kurator wystawy: Łukasz Rozmarynowski; aranżacja: Łukasz Rozmarynowski, Magdalena Dudek; opieka konserwatorska: Maria Mikita)

Pejzaż to jeden z najstarszych tematów w sztuce, znany i lubiany przez większość odbiorców, jako   przyjemny dla oka i nieabsorbujący nadmiernie umysłu, innymi słowy – przystępny nawet dla osób, które deklarują, że „nie znają się na sztuce”. Artyści nowocześni, rewidując dorobek wcześniejszych pokoleń, nie odrzucili go jednak, przeciwnie – spróbowali przetłumaczyć na język nowej sztuki. Co z tego wynikło? W jaki sposób malarstwo współczesne poszerzyło naszą wiedzę na temat natury? Dlaczego sztuka przestała ukazywać świat takim, jakim widzimy go na co dzień? Muzeum w Koszalinie zaprasza swoich Gości do zmierzenia się z tymi pytaniami i spojrzenia na świat w inny niż dotąd sposób.

Wszystkie prace prezentowane na wystawie pochodzą z bogatych zbiorów Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie, głównie z Kolekcji Osieckiej, będącej pokłosiem słynnych plenerów awangardowych, które odbywały się w podkoszalińskich Osiekach w latach 1963-1981. Zaproponowana na wystawie opowieść składa się z siedmiu rozdziałów, poprzedzonych krótkim prologiem. Każdy taki rozdział poświęcony jest wybranym zagadnieniom związanym z obrazowaniem natury oraz sposobom ich artystycznego opracowania. Widz rozpoczyna wędrówkę od obrazów kolorystycznych i surrealistycznych, następnie poznaje różnorakie kody abstrakcji, zgłębia sens osieckich eksperymentów, by na końcu ujrzeć przyrodę przez pryzmat konceptualizmu i refleksji ekologicznej.

Tytuł wystawy – „Horyzonty pejzażu” – ma znaczenie co najmniej podwójne. Po pierwsze odnosi się do jej tematu, sygnalizując współczesne próby wyjścia poza klasyczne formuły malarskiego pejzażu i dążenie do poszerzenia zakresu artystycznych środków wyrazu. Po drugie, horyzont  można symbolicznie tłumaczyć jako granicę wiedzy i zdolności poznawczych człowieka, którą ten nieustannie przesuwa. Wystawa ma zachęcić Widzów właśnie do takiego odważnego spojrzenia „za horyzont”. Warto jednak podkreślić, że przy wszystkich poważnych pytaniach, które prowokują, i ważkich problemach, jakich dotykają, pozostają „Horyzonty pejzażu” wystawą atrakcyjną wizualnie, a zatem - ciekawą propozycją na spędzenie wakacyjnego czasu. Nie tylko wtedy, gdy pada deszcz.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę 10 lipca 2022 r. o godz. 12.00.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku