Rekonstrukcja historycznej Zagrody Jamneńskiej z XIX w
Projekt polega na rekonstrukcji historycznej zagrody jamneńskiej z II poł. XIX w. Miejscem realizacji ma być Jamno, wieś, która w 2010 r. weszła w struktury miasta Koszalina. Działka, na której ma być realizowane zadanie, leży w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego kościoła. Planowana jest budowa - odtworzenie budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego, obiektu bramnego w bezpośrednim otoczeniu przystanku autobusowego, parkingu, dróg, placów, chodników, zjazdu z drogi publicznej, uzbrojenie terenu z likwidacją kolizji ma się składać z typowej dla zabudowy jamneńskiej chałupy mieszkalnej, przeznaczonej na ekspozycję instalacyjnych, wykonanie zieleni urządzonej, śmietnika, przenośnych kramów festynowych, małej architektury. Zagroda muzealną i budynku inwentarskiego, przeznaczonego na działalność edukacyjno-rekreacyjną, m.in. prowadzenie warsztatów, pieczenie chleba, wypalanie naczyń. Projekt zakłada też nakręcenie filmu o kulturze jamneńskiej, stworzenie aplikacji mobilnej „Z Julkami w chacie jamneńskiej”, wykorzystującą lokalną legendę o dobrych skrzatach z Jamna, stworzenie trasy rekreacyjnej „śladami pozostałości historycznych zabudowań w Jamnie”, która zostanie przedstawiona w dwóch formach - na drukowanej mapie i w formie aplikacji „Z Julkami po Jamnie”.
Nowa oferta kulturalna po realizacji projektu obejmować ma prowadzenie – w ramach zrekonstruowanej Zagrody Jamneńskiej – poniższej działalności:
1. Działalność wystawiennicza.
2. Działalność prezentacyjna.
3. Działalność edukacyjna.
Z perspektywy ostatecznych beneficjentów projektu, Zagroda Jamneńska promowana będzie jako skansen,
w ofercie którego znajdą się poniższe elementy:
1. Historyczna zagroda, zrekonstruowana na wzór dawnych zabudowań, z wyposażeniem i filmami na temat dawnego życia w okolicy.
2. Warsztaty lokalnego rękodzieła, pieczenia chleba i inne.
3. Jarmarki, targi lokalnych produktów spożywczych i użytkowych.
4. Odkrywanie okolicy w formie spacerów, w oparciu o aplikację multimedialną lub tradycyjne mapy z zaznaczonymi pozostałościami historycznej zabudowy.
Zakładane produkty:
1) Liczba wspartych obiektów turystycznych i rekreacyjnych – 1 szt.
2) Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – planowana wartość wynosi
1 szt.
3) Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób
z niepełnosprawnościami – planowana wartość wynosi 1 szt.
Zakładane rezultaty:
1) Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin objętych wsparciem w miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne – 5 000 odwiedzin/rok
2) Wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach (innych niż przedsiębiorstwa) - 3 EPC
WYDZIAŁ ROZWOJU I WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ
tel: 94 348 87 98
mail: zenon.taterka@um.koszalin.pl