Menu główne

Making Spend Matter – Nadać znaczenie wydatkom

Obrazek przedstawiający kolejno w układzie poziomym logo Programu URBACT oraz logo Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej
Tytuł projektu: 
Making Spend Matter – Nadać znaczenie wydatkom
Nazwa Funduszu: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa Programu: 
URBACT III
Działanie: 
1.1. Upowszechnianie dobrych praktyk i wiedzy eksperckiej oraz korzystanie z rezultatów wymiany doświadczeń związanych ze zrównoważonym rozwojem miast włączając powiązania miasto-wieś.
Poddziałanie: 
1.1.3 Usprawnienie wdrażania Zintegrowanych Planów dla zrównoważonego rozwoju miejskiego
Całkowita wartość projektu: 
50 517,02 EUR
Wydatki kwalifikowane: 
50 517,02 EUR
Wartość dofinansowania UE: 
42 939,47 EUR
Procent dofinansowania: 
85%
Okres realizacji: 
04.12.2018 - 04.12.2020
Nr umowy o dofinansowanie: 
3953
Data podpisania umowy o dofinansowanie: 
21.03.2019
Perspektywa: 
2014 - 2020
Tryb naboru: 
konkursowy
Opis projektu: 

Przedmiotem projektu Sieci Transferu URBACT jest przeniesienie na lokalny grunt i dostosowanie do lokalnego kontekstu dobrej praktyki Miasta Preston (Wielka Brytania) wykonywania cyklicznych analiz rzeczywistych lokalnych wydatków publicznych w celu zwiększenia możliwymi środkami korzyści dla lokalnej gospodarki, przedsiębiorców i społeczeństwa z zamówień publicznych i wydatków dokonywanych przez duże instytucje publiczne mające siedzibę w mieście (samorząd, ale także np. uczelnie, szpitale publiczne), tak, aby wydawane środki publiczne nie opuszczały miasta i w jak największym stopniu zasilały lokalną gospodarkę przyczyniając się do jej rozwoju oraz tworzenia miejsc pracy.

 

Projekt „Making Spend Matter” nawiązuje tematyką do zrealizowanego w latach 2015-2018 projektu Sieci Planowania Działań URBACT „PROCURE – Tworzenie dobrej, lokalnej gospodarki przez zamówienia publiczne”, którego partnerem był Koszalin. Uczestnictwo w nowym projekcie pozwoli na kontynuację tematyki podjętej w projekcie PROCURE i zbudowanie podobnego mechanizmu analiz wydatków publicznych, w tym np. sektorów, w których najwięcej środków opuszcza miasto oraz ocenę ich wpływu na gruncie lokalnym na rozwój firm i tworzenie miejsc pracy.

I Faza przygotowawcza - 6 miesięcy (czerwiec 2018 r. – grudzień 2018 r.)

 

Zrealizowana przez 3 partnerów inicjujących sieć współpracy oraz miast, o które zostało poszerzone partnerstwo w II Fazie projektu (Koszalin dołączył do projektu w II Fazie).

1. Opracowanie dokumentu diagnostycznego pn. Transfer Study (Studium transferu dobrej praktyki) przez głównego eksperta projektu przy wkładzie merytorycznym partnerów. Dokument przedstawia dobrą praktykę Miasta Preston i korzyści z jej wdrożenia, partnerów projektu oraz ich lokalny kontekst, a także opracowuje metodologię pracy sieci.

2. Wizyta studyjna Lidera projektu p. Tamar Reay z Miasta Preston i głównego eksperta (p. Matthew Jackson) w Koszalinie w dn. 31 lipca 2018 r. – rozmowy z przedstawicielami miasta Koszalina, diagnoza lokalnego kontekstu społeczno – gospodarczego, warsztat z Lokalną Grupą URBACT

3. Poszerzenie partnerstwa inicjującego Sieć Transferu URBACT. Do Miasta Preston, Pampeluny i Villa Nova do Familicao dołączyły: Koszalin, Bistrita, Kavala, Schaerbeek.

Lokalna Grupa URBACT (ULG)

Kluczowy element Programu URBACT, zgodnie z podejściem partycypacyjnym, które zakłada tworzenie partnerstw między instytucjami publicznymi oraz lokalnymi interesariuszami - sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim.

 

W pracach Lokalnej Grupy URBACT (ULG) Miasta Koszalina dla projektu Making Spend Matter będą uczestniczyć:

– przedstawiciele Miasta - odpowiedzialni za zamówienia publiczne, strategiczny rozwój miasta, wspieranie przedsiębiorczości, księgowanie wydatków, IT oraz nadzorujący projekt Sekretarz Miasta

– organizacje zrzeszające i wspierające lokalnych przedsiębiorców (Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa, Północna Izba Gospodarcza, Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości)

– przedstawiciele innych, koszalińskich dużych jednostek publicznych (Szpital Wojewódzki, Politechnika Koszalińska, Powiat Koszaliński)

– wybrany w  wyborach, lokalny przedstawiciel społeczeństwa (radny Rady Miejskiej).

II Faza wdrożeniowa - 24 miesiące (grudzień 2018 r. – grudzień 2020 r.)

 

Opracowanie Planu Transferu dobrej praktyki Miasta Preston dla Miasta Koszalina.

Wdrożenie dobrej praktyki Miasta Preston dostosowanej do lokalnego kontekstu z udziałem lokalnych interesariuszy skupionych w Lokalnej Grupie URBACT.

Spotkania międzynarodowe: seminaria zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń oraz oceny postępu we wdrażaniu dobrej praktyki w miastach partnerskich projektu, konferencja kończąca projekt. Spotkania międzynarodowe odbywające się przeciętnie ok. 3 razy w roku w różnych miastach, Koszalin zorganizuje spotkanie w maju 2020 r.

Spotkania bilateralne: spotkania miast partnerskich w mniejszych podgrupach poświęcone szczegółowym zagadnieniom. Koszalin będzie uczestniczył w podgrupach: pogłębionej analizy wydatków publicznych, angażowania i budowania kompetencji lokalnego biznesu do zwiększania udziału w lokalnych zamówieniach publicznych, stosowania kryteriów pozacenowych w zamówieniach publicznych.

Indywidualne wsparcie udzielane miastom przez głównego eksperta projektu. Koszalin otrzyma takie wsparcie w zakresie innowacyjnych zamówień publicznych.

Zakładane produkty:

Spotkania międzynarodowe

Spotkania Lokalnej Grupy URBACT

Wpisy do Dziennika Transferu Dobrej Praktyki

Partnerzy projektu:

Miasto Preston (Wielka Brytania) - Lider

Miasto Koszalin (Polska)

Miasto Villa Nova de Familicao (Portugalia)

Miasto Kavala (Grecja)

Miasto Bistrita (Rumunia)

Miasto Pampeluna (Hiszpania)

Dzielnica Brukseli Schaerbeek (Belgia)

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku