Making Spend Matter – Nadać znaczenie wydatkom
Przedmiotem projektu Sieci Transferu URBACT jest przeniesienie na lokalny grunt i dostosowanie do lokalnego kontekstu dobrej praktyki Miasta Preston (Wielka Brytania) wykonywania cyklicznych analiz rzeczywistych lokalnych wydatków publicznych w celu zwiększenia możliwymi środkami korzyści dla lokalnej gospodarki, przedsiębiorców i społeczeństwa z zamówień publicznych i wydatków dokonywanych przez duże instytucje publiczne mające siedzibę w mieście (samorząd, ale także np. uczelnie, szpitale publiczne), tak, aby wydawane środki publiczne nie opuszczały miasta i w jak największym stopniu zasilały lokalną gospodarkę przyczyniając się do jej rozwoju oraz tworzenia miejsc pracy.
Projekt „Making Spend Matter” nawiązuje tematyką do zrealizowanego w latach 2015-2018 projektu Sieci Planowania Działań URBACT „PROCURE – Tworzenie dobrej, lokalnej gospodarki przez zamówienia publiczne”, którego partnerem był Koszalin. Uczestnictwo w nowym projekcie pozwoli na kontynuację tematyki podjętej w projekcie PROCURE i zbudowanie podobnego mechanizmu analiz wydatków publicznych, w tym np. sektorów, w których najwięcej środków opuszcza miasto oraz ocenę ich wpływu na gruncie lokalnym na rozwój firm i tworzenie miejsc pracy.
I Faza przygotowawcza - 6 miesięcy (czerwiec 2018 r. – grudzień 2018 r.)
Zrealizowana przez 3 partnerów inicjujących sieć współpracy oraz miast, o które zostało poszerzone partnerstwo w II Fazie projektu (Koszalin dołączył do projektu w II Fazie).
1. Opracowanie dokumentu diagnostycznego pn. Transfer Study (Studium transferu dobrej praktyki) przez głównego eksperta projektu przy wkładzie merytorycznym partnerów. Dokument przedstawia dobrą praktykę Miasta Preston i korzyści z jej wdrożenia, partnerów projektu oraz ich lokalny kontekst, a także opracowuje metodologię pracy sieci.
2. Wizyta studyjna Lidera projektu p. Tamar Reay z Miasta Preston i głównego eksperta (p. Matthew Jackson) w Koszalinie w dn. 31 lipca 2018 r. – rozmowy z przedstawicielami miasta Koszalina, diagnoza lokalnego kontekstu społeczno – gospodarczego, warsztat z Lokalną Grupą URBACT
3. Poszerzenie partnerstwa inicjującego Sieć Transferu URBACT. Do Miasta Preston, Pampeluny i Villa Nova do Familicao dołączyły: Koszalin, Bistrita, Kavala, Schaerbeek.
Lokalna Grupa URBACT (ULG)
Kluczowy element Programu URBACT, zgodnie z podejściem partycypacyjnym, które zakłada tworzenie partnerstw między instytucjami publicznymi oraz lokalnymi interesariuszami - sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim.
W pracach Lokalnej Grupy URBACT (ULG) Miasta Koszalina dla projektu Making Spend Matter będą uczestniczyć:
– przedstawiciele Miasta - odpowiedzialni za zamówienia publiczne, strategiczny rozwój miasta, wspieranie przedsiębiorczości, księgowanie wydatków, IT oraz nadzorujący projekt Sekretarz Miasta
– organizacje zrzeszające i wspierające lokalnych przedsiębiorców (Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa, Północna Izba Gospodarcza, Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości)
– przedstawiciele innych, koszalińskich dużych jednostek publicznych (Szpital Wojewódzki, Politechnika Koszalińska, Powiat Koszaliński)
– wybrany w wyborach, lokalny przedstawiciel społeczeństwa (radny Rady Miejskiej).
II Faza wdrożeniowa - 24 miesiące (grudzień 2018 r. – grudzień 2020 r.)
Opracowanie Planu Transferu dobrej praktyki Miasta Preston dla Miasta Koszalina.
Wdrożenie dobrej praktyki Miasta Preston dostosowanej do lokalnego kontekstu z udziałem lokalnych interesariuszy skupionych w Lokalnej Grupie URBACT.
Spotkania międzynarodowe: seminaria zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń oraz oceny postępu we wdrażaniu dobrej praktyki w miastach partnerskich projektu, konferencja kończąca projekt. Spotkania międzynarodowe odbywające się przeciętnie ok. 3 razy w roku w różnych miastach, Koszalin zorganizuje spotkanie w maju 2020 r.
Spotkania bilateralne: spotkania miast partnerskich w mniejszych podgrupach poświęcone szczegółowym zagadnieniom. Koszalin będzie uczestniczył w podgrupach: pogłębionej analizy wydatków publicznych, angażowania i budowania kompetencji lokalnego biznesu do zwiększania udziału w lokalnych zamówieniach publicznych, stosowania kryteriów pozacenowych w zamówieniach publicznych.
Indywidualne wsparcie udzielane miastom przez głównego eksperta projektu. Koszalin otrzyma takie wsparcie w zakresie innowacyjnych zamówień publicznych.
Zakładane produkty:
Spotkania międzynarodowe
Spotkania Lokalnej Grupy URBACT
Wpisy do Dziennika Transferu Dobrej Praktyki
Partnerzy projektu:
Miasto Preston (Wielka Brytania) - Lider
Miasto Koszalin (Polska)
Miasto Villa Nova de Familicao (Portugalia)
Miasto Kavala (Grecja)
Miasto Bistrita (Rumunia)
Miasto Pampeluna (Hiszpania)
Dzielnica Brukseli Schaerbeek (Belgia)