Menu główne

Góra Chełmska

Masyw Góry Chełmskiej został ukształtowany przez lodowiec około 120 000 lat temu. Najwyższym szczytem masywu jest Krzyżanka (136,2 m n.p.m.) - nazywana tak od czasu ustawienia tam, w roku 1829 krzyża. Na szczycie zlokalizowane jest Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej poświęcone przez św. Jana Pawła II. dnia 1 czerwca 1991 r. oraz fundamenty postawionej na przełomie XII i XIII wieku kaplicy Najświętszej Marii Panny. Z inicjatywy Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi na Górze Chełmskiej powstaje Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne, obok którego znajduje się wieża widokowa (wysokość 31,5 m.), zbudowana w 1888 r. Po pokonaniu 140 stopni, nagrodą jest piękny widok na miasto i okolice, aż po Bałtyk. Góra Chełmska już w średniowieczu była miejscem kultu religijnego, obecnie jest to miejsce pielgrzymek i teren rekreacyjny, służący pieszym i rowerowym wycieczkom. Znajdują się tu różne szlaki turystyczne m.in. Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego (czerwony), Szlak 'Porwanego Księcia' (niebieski), Szlak 'Pętla Tatrzańska' (żółty) oraz Singletrack i park linowy.

Aktualne informacje o nadchodzących wydarzeniach na Górze Chełmskiej znajdą Państwo na stronie zewnętrznej: Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi "Sanktuarium Przymierza" 

Fot. Urząd Miejski w Koszalinie

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku