Menu główne

Wycieczka na stanowisko z kamiennymi kręgami w pobliżu wsi Pławno (gm. Czaplinek)

25.05.2023
wycieczka na stanowisko z kamiennymi kręgami w pobliżu wsi Pławno (gm. Czaplinek)
Szanowni Państwo,
na tegoroczne Dni Koszalina, obok kilku propozycji "stacjonarnych", czyli w muzealnych murach, szykujemy wyjątkową atrakcję wyjazdową. Będzie to wycieczka na stanowisko z kamiennymi kręgami w pobliżu wsi Pławno (gm. Czaplinek). Zaplanowaliśmy ją na sobotę 27 maja.

To niezwykłe miejsce, od kilku sezonów badane przez naszych archeologów, rozpoznane zostało jako cmentarzysko Gotów, z charakterystycznymi kamiennymi kręgami, które koszalinianie znają już z nieodległej Grzybnicy. Pławno, skryte w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, w malowniczym otoczeniu lasu, niedaleko jeziora Krzemno, jest jednak trudniej dostępne, wciąż jeszcze słabiej przebadane, a zatem bardziej tajemnicze.

Uczestnicy wycieczki wyjadą autokarem z Koszalina o godz. 8.00, aby ok. 10.30 dotrzeć do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starym Kaleńsku. Tam nasz archeolog dr Andrzej Kasprzak przedstawi wykład połączony z prezentacją multimedialną nt. fenomenu kamiennych kręgów. Następnie wyruszą na dwukilometrowy spacer pod opieką członków stowarzyszenia, którzy zapoznają ich z przyrodniczym dziedzictwem regionu. Po dotarciu na stanowisko wędrowcy wysłuchają opowieści dr. Kasprzaka o tym niezwykłym miejscu, przeprowadzonych tam badaniach i planach na przyszłość. Później już tylko wędrówka z powrotem do Starego Kaleńska, obiad i powrót autokarem do Koszalina (ok. 17.30).

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z dr. Andrzejem Kasprzakiem (kasprzak@muzeum.koszalin.pl; tel. 94 343 20 11). W zgłoszeniu powinny znaleźć się imię, nazwisko i nr PESEL. Uczestnictwo w wyjeździe jest bezpłatne; osoby planujące zjeść obiad w OSIR w Starym Kaleńsku powinny jednak uprzednio zgłosić ten zamiar oraz zabrać ze sobą 30 zł. Można też dojechać do Starego Kaleńska własnym samochodem i tam dołączyć do wycieczki (i tutaj prosimy jednak o uprzednie zgłoszenie zamiaru przyjazdu u pana Andrzeja Kasprzaka).

Podczas Dni Koszalina zapraszamy też oczywiście do naszego Muzeum! Jak zwykle proponujemy bezpłatne zwiedzanie, okraszone dodatkowymi atrakcjami. W siedzibie przy ul. Młyńskiej będzie to mini wystawa sprzętów pochodzących ze zbiorów Działu Etnografii, a związanych z domowym przetwórstwem żywności, natomiast w Zagrodzie Jamneńskiej - prezentacja starych żelazek i sprzętów do prania, połączonych (o ile pogoda pozwoli) z plenerową nauką prania w balii i na tarze.

Serdecznie zapraszamy!

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku