Menu główne

Wraca Rower Miejski

20.02.2019
Wraca Rower Miejski

Już tylko kilka dni dzieli nas od nowego sezonu Koszalińskiego Roweru Miejskiego. System zostanie uruchomiony tak, by już 1 marca koszalinianie mogli przesiąść się na rowery. Tegoroczny sezon Koszalińskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada. Przez 275 dni będzie można korzystać z 100 rowerów dostępnych na 10 stacjach wypożyczeń. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Z informacji uzyskanej od firmy Nextbike wiemy,  że serwis zimowy rowerów został już zakończony i trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia II sezonu funkcjonowania Koszalińskiego Roweru Miejskiego (KRM)

Koszaliński Rower Miejski jest realizowany w ramach projektu „ Inwestycje w zintegrowaną infrastrukturę związaną z transportem niskoemisyjnym na terenie Koszalina” i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020.

Koszaliński Rower Miejski to alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Jest dobrym ekologicznym uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Koszalinie.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński: - Mieszkańcy Koszalina bardzo  chętnie korzystali z jednośladów miejskich. Rower miejski to doskonałe narzędzie edukacji ekologicznej, mody na zdrowy styl życia, aktywność, witalność. To sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Te aspekty przyświecały mi od samego początku działań związanych z tym pomysłem. Pomysłem, który został bardzo dobrze przyjęty przez koszalinian i turystów.

Umowa z wyłonioną w przetargu firmą Nextbike została zawarta na świadczenie kompleksowej usługi umożliwiającej wypożyczenie  roweru w  jednej z dziesięciu stacji. Rower miejski służy promocji zachowań energooszczędnych. Firma Nextbike  świadczy usługę  obejmującą zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację rowerów, pobieranie opłat za korzystanie z roweru miejskiego oraz utrzymanie i obsługę wszystkich urządzeń związanych z funkcjonowaniem KRM w czasie trwającej trzy lata umowy. Urząd Miejski  nadzoruje  prace  pod kątem ich zgodności z zapisami umowy oraz dba, aby rower miejski był wykonany starannie, estetycznie i był bezpieczny dla użytkowników.

Rowerzyści KRM mają do dyspozycji 10 stacji i 100 rowerów- umowa z firmą Nextbike została podpisana w 2017 r. i obowiązuje do roku 2020.

Tegoroczny sezon rowerowy trwa od 1 marca do 30 listopada 2019 roku. Usługa kosztować ma 1 mln 233,4 tysiąca złotych. W zdecydowanej części zostanie sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu pn. Inwestycje w zintegrowaną Infrastrukturę związaną z transportem  niskoemisyjnym na terenie Koszalina, dofinansowanego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

W zeszłym roku Koszaliński Rower Miejski  rozpoczął funkcjonowanie tuż przed długim tygodniem majowym  (27 kwietnia 2018 r.).

  • Każdy z udostępnionych rowerów został wypożyczony średnio niemal 800 razy (a niektóre mają za sobą nawet 1500 przejazdów);
  • Wypożyczenia: od 27 do 30 kwietnia – 2.437, maj – 19.717, czerwiec – 14.456, lipiec – 12.948, sierpień – 12.752, wrzesień – 8.691, październik – 5.066, listopad – 2.754;  razem 78.821 razy
  • Najlepszym miesiącem był maj (19,7 tys. wypożyczeń)
  • Liczba zarejestrowanych użytkowników – 8559
  • Największą popularnością cieszyły się stacje: Ratusz, Budowlanka i Gnieźnieńska  (najmniejsza popularność – stacja Jamno )
  • Średni czas jednego wypożyczenia Koszalińskiego Roweru Miejskiego to 29 minut i 16 sekund

By skorzystać z KRM wystarczy być zrejestrowanym użytkownikiem Nextbike.

Z roweru miejskiego  może skorzystać każdy  użytkownik, który ukończył 13.rok życia. Pamiętajmy jednak, że osoby poniżej osiemnastego roku życia muszą posiadać zgodę rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej www.koszalinskirowermiejski.pl,  przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym mieście, mogą z niego korzystać również w Koszalinie. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za każdą następną godzinę po 2 złote. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin. Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczenia swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike (aplikacja mobilna Nextbike dostępna jest nieodpłatnie na urządzenia mobilne działające w oparciu o systemy operacyjne Android   i IOS). Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR.

Regulamin korzystania z KRM umieszczony jest  na stronie  www.koszalinskirowermiejski.pl oraz na każdym z 10 terminali na stacjach. 

Biuro Obsługi Klienta  (tel. 94  721 42 22) – w sezonie rowerowym czynne jest całodobowo, a w pozostałych miesiącach od poniedziałku do piątku od godz. 10 .00 do 12.00. Osoby zgłaszające reklamację bądź mające pytania mogą  kontaktować się za pośrednictwem mejla  bok@koszalinskirowermiejski.pl

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku