Menu główne

Spotkanie autorskie z Grażyną Plebanek

12.10.2021
Plakat promujący wydarzenie
Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz Dyskusyjne Kluby Książki serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Grażyną Plebanek - pisarką, felietonistką, autorką bestsellerowych powieści m.in. „Dziewczyny z Portofino", „Pudełko ze szpilkami", „Nielegalne związki".
Spotkanie odbędzie się 14 października 2021 o godz. 17:00 w sali kinowej KBP, przy placu Polonii 1 w Koszalinie.
Autorka będzie promowała swoje tegoroczne książki: “Bruksela. Zwierzęcość w mieście” oraz “Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach”. Spotkanie poprowadzi Piotr Pawłowski.

Grażyna Plebanek pisze między innymi scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikuje w językach polskim, angielskim, holenderskim i francuskim. Od 2005 roku mieszka w Brukseli, ale stale obecna jest na arenie polskiego życia literackiego. Od 2016 roku wraz z Sylwią Chutnik pisze felietony do tygodnika „Polityka", a w „Wysokich Obcasach Extra" publikuje autorski „Słownik Wyrazów Obcych".
O książce „Bruksela. Zwierzęcość w mieście”:
“Nowa the capital of Europe. Zadeptywana przez urzędników Parlamentu Europejskiego. Zamieszkiwana przez stare, bardzo bogate rodziny rentierów. Czy jesteście zainteresowani zwiedzaniem takiego miejsca?
Oczywiście, że nie. Bowiem to tylko jedna z prawd o tym mieście. Na dodatek sztucznie polukrowana.
Bruksela – a dobrze ją znam, od lat się przyjaźnimy – to miasto kobiet i psów, sikających dzieci i lwów, ptaków i drzew. Pal sześć zabytki.
Grażyna Plebanek – czujna obserwatorka, ostra w swoich sądach, czasem szorstka, a czasem zaskakująco czuła – pokazuje, w jaki sposób bycie „stąd i skądinąd”, czyli kwintesencja mieszańca kultur zwanego w Brukseli „zinnneke” - przekłada się na spostrzegawczość i wychodzenie z własnego kontekstu kulturowego. Jako Polka od wielu lat mieszkająca w Brukseli radzi: podczas zwiedzania tego miasta unikajcie oczywistych atrakcji turystycznych, nie wsiadajcie do autobusów, które obwiozą was po najważniejszych zabytkach. Zamiast tego zdajcie się na instynkt: weźcie głęboki oddech i pójdźcie za własnym nosem. Tropcie, szukajcie, zagubcie się i znajdźcie. Wypatrujcie tego, co nieoczywiste, dzięki czemu zbacza się z trasy. Wykreślajcie własne mapy. Bądźcie jak Zinneke – łobuzerski i odważny kundel, który zna tu wszystkie uliczki. Miesz(k)aniec będący symbolem miasta.”
O książce “Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach”:
“W najnowszej książce Grażyna Plebanek z niezwykła czułoscią i wrażliwością pochyla się nad historiami kobiet - od ikonicznych postaci literackich, przez niepokorne beginki, „kobietę-ziemiankę-panią domu”, przecierajacą szlaki podróżniczkę i królową pustyni, XIX-wieczna sex workerkę, czarownice, feministki, wojowniczki, stand-uperkę, psycholożkę, po amerykanską pierwszą dame.
Ikoniczne postaci poddane reinterpretacji, figury z lektur szkolnych odarte z posągowej otoczki, nabierające rumieńców, pasji i życia, kobiety niesłusznie zapomniane, dziewczyny z którymi chce się ruszyć w podróż i odkrywać świat - „Rozbójniczki” to prawdziwa opowieść o inspirujących kobietach, w których każda z nas odnajdzie cząstkę siebie. Afirmująca dojrzałość lektura dająca ukojenie w niespokojnych czasach i książka, od której nie sposób się oderwać.”
Serdecznie zapraszamy!

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku