Menu główne

Są szczepionki, szczepienia odroczone

02.04.2020
Są szczepionki, szczepienia odroczone

Koszalin od lat wspiera kobiety w walce z rakiem szyjki macicy. Jednym z takich działań są coroczne szczepienia 13-letnich koszalinianek przeciwko wirusowi HPV, który jest głównym sprawcą tej choroby. Szczepionkę przyjmuje się w dwóch dawkach i dziewczęta uczestniczące w zeszłym roku w tym profilaktycznym programie otrzymały pierwszą z nich między kwietniem a czerwcem 2019 roku. Jednak z powodu braku szczepionki Gardasil 9 na polskim rynku, nie było możliwe dokończenie programu w 2019 roku. Prezydent Piotr Jedliński wielokrotnie interweniował w tej sprawie.

Obecnie szczepionka dotarła do naszego kraju i dokończenie programu jest możliwe. Jednak w związku z pandemią, Główny Inspektor Sanitarny zaleca jego czasowe odroczenie przynajmniej do 18 kwietnia. Dopuszcza jednak wykonanie szczepień w szczególnych sytuacjach. W grę wchodzi przede wszystkim czas wykonania pierwszej szczepionki, bo drugą – by była skuteczna – należy użyć w ciągu następnych 13 miesięcy. Jak poinformował GIS, to lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć w tej sprawie indywidualną decyzję.

Przypomnijmy – szczepieniem z 2019 r. objęte są dziewczynki urodzone w 2006 r., które są  zameldowane na pobyt stały w Koszalinie oraz dziewczynki przebywające w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo – wychowawczych na terenie Koszalina. Warunkiem otrzymania szczepienia jest przyjęcie jej pierwszej dawki w 2019 r. Szczepienie dotyczy 257 dziewcząt.

 

Szczegółowych informacji można zasięgnąć  w dotychczasowym miejscu szczepienia lub u koordynatora programu, lekarza rodzinnego, pediatry Adama Zająca (tel. 604 218 122).

 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku