Menu główne

Petycja w sprawie Centrum Zdrowia Psychicznego

15.10.2020
Na zdjęciu Izabela Ciuńczyk, lekarz psychiatra podczas konferencji

Koszalin, 15 października 2020 roku

 

Pan

dr Adam Niedzielski

Minister Zdrowia

ul. Miodowa 15,

00-952 Warszawa 

 

 

Szanowny Panie Ministrze, 

 

w związku z otrzymaną petycją dotyczącą planów likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego z całym przekonaniem podpisuję się pod inicjatywą, zawartą w załączeniu.

Na problem patrzę przez pryzmat działalności koszalińskiego CZP, którego pracę oceniam niezwykle pozytywnie. Nasze CZP wielokrotnie udowodniło, że jest przydatne i potrzebne.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie zbudowało i wprowadziło w życie system opieki psychiatrycznej opartej o opiekę środowiskową, Opieka środowiskowa nad pacjentem odbywa się
 w miejscu jego zamieszkania  i aktywności. Dzięki punktom koordynacyjnym mieszkańcy Koszalina mogą szybko uzyskać  skuteczną pomoc psychiatryczną, psychologiczną i terapeutyczną. Do punktu może się zgłosić każdy kto potrzebuje pomocy, do uzyskania wsparcia nie potrzeba żadnego skierowania. Pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb podopiecznych. W punkcie koordynacyjnym specjaliści przeprowadzają wstępną diagnozę, po czym ustalana jest indywidualna ścieżka pomocy i leczenia. Wprowadzony system doprowadził do wyeliminowania wcześniejszych kolejek do specjalistów.

Realizacja programu pilotażowego przyczyniła się do nawiązania i zacieśnienia współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Koszalinie oraz organizacjami pozarządowymi.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie sprawdziło się w bardzo trudnych momentach życia mieszkańców miasta, m.in. podczas wydarzeń związanych z tragedią w koszalińskim escape roomie, śmiercią dwójki dzieci, które wypadły z IX piętra czy pożaru budynku mieszkalnego, z którego ewakuowano ok. 600 mieszkańców. W tych ciężkich chwilach pracownicy Centrum wykazali się szybkością reagowania, pełnym profesjonalizmem działania, trafnością podejmowania decyzji oraz umiejętnością efektywnego współdziałania ze sztabem kryzysowym. Centrum było za to wielokrotnie doceniane, m.in. w 2019 r. w kategorii „społeczna odpowiedzialność” otrzymało „Koszalińskiego Orła”, specjalne wyróżnienie Prezydenta Koszalina przyznawane co roku pozytywnie wpisującym się w obraz miasta firmom i osobom.

Jako prezydent Koszalina uważam, że Centra Zdrowia Psychicznego są niezwykle ważnym ogniwem funkcjonowania każdego miasta.

 

Piotr Jedliński

Prezydent Koszalina

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku