Menu główne

Obchody Dnia Pioniera

10.05.2024
Obchody Dnia Pioniera

79 lat temu do Koszalina przyjechała pierwsza zorganizowana grupa tworząca polską administrację, która pochodziła z Gniezna. To właśnie z tej okazji w dniu 10 maja br. Koszalinianie spotykają się przy pomniku Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy by oddać hołd tym, którzy sprawili, że Koszalin po wojnie stał się pełnoprawnym miastem polskim. Podczas uroczystości głos zabrał Prezydent Miasta Tomasz Sobieraj, złożone zostały również kwiaty.


- Po latach wojennej tułaczki do Koszalina zjeżdżali osadnicy ze wszystkich stron: z Wielkopolski, Kresów Wschodnich, Podkarpacia, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Tu zakładali swoje rodziny i, mimo niepewności jutra, decydowali się związać swoją przyszłość z Koszalinem.

 Przez ostatnie 79 lat życie koszalinian często nie było usłane różami, chwile radości przeplatały się momentami zwątpienia, w oczy czasem zaglądał strach. Miasta nie ominęły ciężkie czasy stalinowskich represji, politycznych prześladowań, podziemnej konspiracji. Wspólnie przeciwstawiliście się szabrownictwu, odgruzowaliście Koszalin, tworzyliście od podstaw zakłady pracy, życie kulturalne. Często z narażeniem życia tworzyliście struktury administracyjne, pomoc medyczną, placówki oświatowe. Te wszystkie zawirowania historii przeżyliście wy, pionierzy Koszalina. Nie daliście się złamać, pokazaliście ogromny hart ducha. 

 Dzisiaj szczerze mówimy, że Koszalin to nasze miasto. Jest w nim cząstka nas samych, tutaj chodziliśmy do szkół, tutaj poznaliśmy pierwszych przyjaciół, tutaj rozgrywaliśmy mecze piłkarskie. Wspólnie wykuliśmy teraźniejszy obraz miasta - mieszankę rodzinnych tradycji wyniesionych z różnych części Polski i Europy.

 10 maja to dla naszego miasta dzień szczególny: 79 lat temu do Koszalina przyjechała pierwsza zorganizowana grupa tworząca polską administrację. Pochodziła z Gniezna i to właśnie z tej okazji spotykamy się na dzisiejszej uroczystości.

 Drodzy członkowie Klubu Pioniera, przedstawiciele organizacji kombatanckich!

 Wy - osadnicy, pionierzy, kombatanci - mieliście doświadczenia syberyjskich zesłań, niemieckiej okupacji i walki na frontach II wojny światowej. Łączył was duch solidarności, chęć niesienia pomocy słabszym, a często dramaty osobiste związane z wojną oraz nostalgia za ziemiami rodzinnymi. To właśnie ten przekazywany z pokolenia na pokolenie konglomerat sprawił, że Koszalin jest miastem tak wyjątkowym, po prostu naszym.

 Dzięki Wam dzisiaj Koszalin jest już innym miastem.

 Za ten trud dziś - w tak szczególnym dniu -   serdecznie Państwu dziękuję i życzę dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. - powiedział Prezydent Koszalina. 

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku