Menu główne

Miesiąc temu zmienił się świat, który znamy.

24.03.2022
Na zdjęciu są ludzie którzy utworzyli serce w barwach flagi Ukrainy

Miesiąc temu zmienił się świat, który znamy. Wojna po kilkudziesięciu latach powróciła do Europy. Nasi przyjaciele z Ukrainy zostali zmuszeni to zmierzenia się z najtrudniejszym egzaminem, którego ceną jest nierzadko zdrowie i życie ich oraz ich najbliższych.

Przez ten miesiąc nauczyliśmy się wielu rzeczy. Na nowo zdefiniowaliśmy pojęcia takie jak poświęcenie, bohaterstwo i solidarność. Ostatniemu z nich chciałbym poświęcić szczególną uwagę. Solidarność jest bowiem tym, co w moim odczuciu zaważyło na niewyobrażalnej sile oporu narodu ukraińskiego. Wielu komentatorów uważało, że agresja Rosji na Ukrainę potrwa zaledwie kilka dni i zakończy się jednoznacznym zwycięstwem agresora. Jak bardzo się mylili. Pisząc to czuję dumę z naszych ukraińskich braci i sióstr, ale także poczucie dobrze spełnionego obowiązku. W godzinie próby nie zostawiliśmy bowiem naszych sąsiadów samych.

Na terenie Koszalina przebywa dzisiaj kilka tysięcy obywateli Ukrainy. 350 z nich jest pod naszą stałą opieką w specjalnie przygotowanych placówkach. Wysłaliśmy 100 ton pomocy humanitarnej do naszego miasta partnerskiego - Iwano-Frankiwska oraz Kijowa. Każdego dnia setki koszalińskich wolontariuszy we współpracy z Urzędem Miejskim robi, co w ich mocy, żeby nasza pomoc była jak największa, docierając do tych, których tak bardzo jej dzisiaj potrzebują. Słowa uznania kieruję również do naszych przedsiębiorców, którzy – nie po raz pierwszy – stanęli na wysokości zadania.

Koszalinianie otworzyli swoje domy i serca i za to pragnę Wam podziękować w sposób szczególny. Choć wiele wyzwań przed nami, wierzę, że potrafimy dzisiaj podarować innym to, czego – 80 lat temu - nikt nie chciał dać nam. Losy Ukrainy i Polski związały się dzisiaj szczególnie mocno. Musimy wyjść z tej zawieruchy mocniejsi – tego wymaga od nas historia, o tym będą rozmawiały nasze dzieci i wnuki.

Mieszkańcom Koszalina raz jeszcze mówię – dziękuję, obywatelom Ukrainy po raz kolejny powtarzam z dumą – jesteście tu bezpieczni.


Z wiarą jak najszybszego zakończenia wojny
Piotr Jedliński
Prezydent Koszalina


Fot. Marcin Golik

żródło: Pracownia Pozarządowa

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku