Menu główne

Luty w Muzeum - wystawy i wydarzenia

27.01.2020
Na zdjęciu wazon

WYSTAWY CZASOWE

Dotknij Archeologii - do 16 lutego

Przy tworzeniu wystawy Dotknij Archeologii Muzeum w Koszalinie połączyło siły z Wydziałem Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Celem naszej współpracy było ułatwienie dostępu do zabytków archeologicznych.

Szacuje się, że w Polsce żyje od 4 do 7 mln. osób niepełnosprawnych, w tym około 1,8 mln z dysfunkcją wzroku. Stanowi to duży odsetek osób, dla których korzystanie z oferty kulturalnej może być utrudnione.

Muzeum pozbawione barier staje się miejscem otwartym, przyjaznym, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką, historią, techniką wpływa na potencjał edukacyjny instytucji. Korzyści z takiego miejsca czerpią nie tylko osoby niepełnosprawne, ale każdy gość.

Zabytek Miesiąca - Bagnet francuski wz. 1874 - od 1 lutego

Pomimo tego, że już pod koniec średniowiecza na europejskim polu walki pojawia się broń palna jeszcze przez długie stulecia główną rolę odgrywała broń biała lub drzewcowa. Wynikało to głównie z niskiej szybkostrzelności oraz zawodności tej pierwszej.

Bagnet stanowił pewną próbę połączenia zalet broni palnej (zasięg, sioła rażenia, efekt psychologiczny) oraz borni kolno-kłującej, która najlepiej sprawdzała się w walce w zwarciu. Był on mocowany bezpośrednio w lufie lub w specjalnym uchwycie poniżej. Była to broń popularna aż do czasów II wojny światowej. Obecnie używana jest głównie w formacjach reprezentacyjnych oraz siłach specjalnych.


Giełda Kolekcjonerska - sobota 8 lutego, godz. 11.00-14.00

Kolejne spotkanie entuzjastów przedmiotów z duszą. Podczas ekspozycji będzie można przyjrzeć się kolekcjonerskim zbiorom miłośników historii regionalnej w postaci kart okolicznościowych, widokówek, monet oraz wielu innym perełkom kolekcjonerskim.

Zainteresowanych pasjonatów zapraszamy do zgłaszania udziału, nie później niż trzy dni przed datą spotkania, nr tel. 94 343 20 11.


Walentynki w Muzeum – Pocałunek Miłości - sobota 15 lutego, godz. 10.00 – 15.30

Zapraszamy do kolejnej Walentynkowej zabawy w Muzeum. W tym roku wcielimy się w parę, która musi się pocałować by dawny Koszalin otrzymał swą nazwę. Według legendy, którą znajdziemy w „Kronice Wendlanda”, nazwa dawnego Koszalin pochodzi od wyrazu Küßen czyli pocałunek. By to zrobić para musi pokonać wiele przeszkód, rozwiązać zagadki i odpowiedzieć na pytania związane z muzealnymi wystawami.


Wieczory ze sztuką - środa 19 lutego, godz. 18.00

O bieliźnie i higienie w czasach nowożytnych

Obecnie powszechnie panuje przekonanie, że w dawnych wiekach ludzie czyści nie byli, nie myto się wcale, a wszędzie unosił się zapach spoconych ciał. Czy na pewno tak było? Jak dbano o higienę w okresie nowożytnym? Jaką rolę odgrywała bielizna oraz jak ona wyglądała na przestrzeni trzech stuleci? Ile kobiety były w stanie poświęcić dla urody i ile to kosztowało? Na te i wiele innych pytań odpowie Katarzyna Bucław z Muzeum Diecezjalnego w Toruniu na kolejnym wykładzie z cyklu „Wieczory ze sztuką”.

W Samo Południe - sobota 22 lutego, godz. 12.00

Kolory ciepła. O dawnych kaflach w Koszalinie i na Pomorzu

Ogrzanie wnętrza mieszkalnego od samego zarania ludzkości było niezwykle ważnym zagadnieniem, od którego zależał nie tylko komfort, ale w dużej mierze przetrwanie najzimniejszych pór roku.  

Patrycja Godlewska, specjalizująca się w rekonstrukcji kultury dawnych miast, przestawi rozwój dawnych pieców – od najprostszych konstrukcji średniowiecznych, po wysoce skomplikowane obiekty nowożytne. Przedstawi nam funkcję pieców, które nie ograniczały się jedynie do ogrzewania. Zaprezentuje także najciekawsze znaleziska z naszego regionu

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku