Menu główne

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

20
06/2020
11:00
- 20
06/2020
15:00
Adres wydarzenia: 
Zagroda Jamneńska, ul. Jamneńska 24
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych odbędzie się po raz drugi w Zagrodzie Jamneńskiej. Organizują go panie z koszalińskiej grupy Robótkowo.

 

Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych odbywa się na całym świecie od 2005 roku, najczęściej w drugą sobotę miesiąca. Jego inicjatorką jest wielbicielka robienia na drutach Danielle Landes.  Celem Danielle było pokazanie, że robótki ręczne to nie tylko zajęcie dla babć, że może być to hobby dla osób w  każdym wieku. Tego dnia pasjonaci dziewiarstwa spotykają się w różnych publicznych miejscach – parkach, instytucjach kultury, kawiarniach - by poznać nowe osoby, wspólnie tworzyć oraz zachęcić niezdecydowanych do tego zajęcia.

Yarnbombing 

 

Często grupy organizują spotkanie tematyczne i np. wykonują przedmioty dla szpitali, domów opieki czy noworodków. Nierzadko też spotkania mają zwrócić uwagę na ważne problemy społeczne czy ochronę środowiska. Zdarza się, że wykorzystuje się w tym celu „yarnbombing”, czyli dziedzinę sztuki polegająca na pokrywaniu różnych elementów w przestrzeni ręcznie wykonanymi dzianinami. Yarnbombing nie ma jeszcze polskiej nazwy, ale tłumaczony jest jako „bombardowanie włóczką” lub „dziergane graffiti”. Początkowo służył celom estetycznym. Miał „ocieplać” wizerunek miasta i wprowadzać do jego przestrzeni kolor. Dopiero później przerodził się w formę aktywizmu społecznego.

 

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publiczny staje się imprezą coraz bardziej popularną – także w naszym regionie.

 

W tym roku serdecznie zapraszamy na spotkania z paniami z grupy Robótkowo w trochę późniejszym terminie niż zwykle, czyli w trzecią sobotę miesiąca, 20 czerwca, w godzinach 11.00 - 15.00.

 

Przypominamy, iż działamy w reżimie sanitarnym. Prosimy o zapoznanie się z aneksem do regulaminu zwiedzania: https://zagrodajamno.pl/zagroda-ponownie-otwarta/

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku