Menu główne

Promocja książki "Władysław Turowski. Leć piosenko!"

15
09/2023
18:00
Adres wydarzenia: 
ul. Młyńska 37 - 39
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

W Muzeum w Koszalinie od 4 czerwca do 24 września trwa wystawa zorganizowana z okazji 40 rocznicy śmierci Władysława Turowskiego – koszalińskiego kompozytora, pisarza, społecznika, osoby niezwykle ważnej dla rozwoju kultury w mieście i regionie po II wojnie światowej. Ekspozycji tej wyjątkowo nie towarzyszy katalog; w jego miejsce chcemy zaproponować coś wyjątkowego, mianowicie biografię Władysława Turowskiego, pióra jego wnuczki Magdaleny, która jest także kuratorką wystawy. Promocja książki „Władysław Turowski. Leć, piosenko!” odbędzie się w piątek 15 września o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39. 

Dlaczego warto poczytać o Turowskim? Bo jest to człowiek w Koszalinie uznany, ale koszalinianom wciąż mało znany. Wspominany dziś głównie jako twórca „Pieśni o Ziemi Koszalińskiej”, czyli hymnu miasta, który codziennie rozbrzmiewa z ratuszowej wieży, okazuje się być twórcą o zdumiewająco różnorodnym dorobku. Swoim barwnym życiorysem Turowski mógłby obdzielić co najmniej kilka osób, lekkością pióra zawstydzić niejednego słynnego pisarza, a siłą woli i pogodą ducha zaskoczyć wszelkiej maści malkontentów. 

Dodać trzeba, że autorka biografii odziedziczyła po dziadku nie tylko słuch muzyczny, ale także literacki talent i poczucie humoru, co czyni jej opowieść – osobistą, chwilami sentymentalną, ale zawsze dobrze udokumentowaną – znakomitą lekturą. Wierzymy, że książka „Władysław Turowski. Leć, piosenko!” przypomni dojrzałym i przedstawi młodszym koszalinianom wyjątkowego człowieka, a nawet (jak marzy Magdalena Turowska w pierwszych akapitach swojej pracy) przyczyni się do powstania „mody na Turowskiego”.

Magdalena Turowska urodziła się w 1976 r. w Koszalinie. Ukończyła szkołę muzyczną i liceum ogólnokształcące, następnie studiowała historię sztuki i anglistykę. Była dziennikarką, redagowała i pisała książki popularnonaukowe i wielotomowe opracowania biograficzne, realizowała tłumaczenia oraz dubbing. Jest autorką kilkudziesięciu audioprzewodników po różnych muzeach i miastach, pisze także audiodeskrypcje umożliwiające osobom z dysfunkcjami wzroku poznawanie muzealnych zbiorów. Prowadzi własną szkołę TURANG, która oferuje zajęcia z języków angielskiego i polskiego. W 2021 roku wraz z Klarą Kopcińską, przyjaciółmi i rodziną zrealizowała pełnometrażowy film „Życie już takie jest. Śladami Władysława Turowskiego”. W wolnym czasie Magdalena Turowska podróżuje z plecakiem, jeździ na rowerze, pływa po Wiśle tradycyjnymi drewnianymi łodziami i śpiewa w zespole Staynia.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku