Menu główne

Premiera książki Tomasza Ogonowskiego pt. "Jak hartowała się scena..."

12
04/2024
17:00
Adres wydarzenia: 
plac Polonii 1
Organizator: 

Bałtycki Teatr Dramatyczny i Koszalińśka Biblioteka Publiczna

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Bałtycki Teatr Dramatyczny i Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie autorskie połączone z premierą książki pt. Jak hartowała się scena. Pierwsze pięć lat pracy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (1953–1958).

12 kwietnia 2024r. o godz. 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii 1.

Autorem książki, której wydanie jest częścią jubileuszu 70-lecia BTD, jest Tomasz Ogonowski, kierownik artystyczny teatru. Data premiery książki i spotkania z jej autorem nie jest przypadkowa – 12 kwietnia 1958 r. odbyła się pierwsza premiera (Fantazy, w reż. T. Aleksandrowicza) w budynku przy placu Teatralnym w Koszalinie. Tego dnia teatr otrzymał również imię Juliusza Słowackiego. Co prawda został utworzony 1 listopada 1953 r., ale przez pierwsze pięć lat nie miał siedziby (wynajmował salę w Wojewódzkim Domu Kultury, dzisiejszym Centrum Kultury 105), zaplecza technicznego, mieszkań dla aktorów, własnego transportu. Były to najtrudniejsze lata pracy, a do sceny przylgnął przydomek: „teatr tułaczy”. Jednak w tym trudnym okresie (1 listopada 1953 r. do 12 kwietnia 1958 r.) w BTD powstały 24 premiery.

Tomasz Ogonowski we wstępie do książki napisał: „Jak hartowała się scena...” nie rości sobie pretensji do bycia książką stricte historyczną. To raczej próba przyjrzenia się tamtym czasom, tamtemu Miastu i tamtemu Teatrowi, a także hołd złożony ludziom, którzy oddali część swojego życia sztuce i Koszalinowi.

Zapraszamy!

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku