Menu główne

„Órsynuf – portret nieznany” - wystawa fotografii Mirosława Kilijańczyka

03
01/2019
10:00
- 14
02/2019
16:00
Adres wydarzenia: 
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, Galeria Antresola
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Projekt „Órsynuf – portret nieznany” rozpoczął się w 40 lecie powstania jednego z największych osiedli mieszkaniowych jakim jest warszawska dzielnica Ursynów. W ramach projektu wykonano fotografie przedstawiające mieszkańców ursynowskiego blokowiska, podczas wizyt u bohaterów nagrywano także wywiady. Jest to unikatowy projekt fotograficzny, dzięki tym fotografiom powstaje kronika o Ursynowie. Fotografie przedstawiają osoby w mieszkaniach, w kontekście wnętrz ich domów w blokach wybudowanych w latach 1978 – 1990, jest to okres powstawania i dynamicznego rozwoju osiedla. Cykl fotografii jest dokumentem mającym charakter ponadczasowego zapisu tego, jak żyją ludzie, jak podporządkowują sobie niewielkie przestrzenie mieszkań, ale też jak wnętrza te zmieniają się w okresie tak długiego zamieszkiwania.
Wiele zmieniło się na trwałe, wiele jeszcze zmian tych wnętrz i nas samych przed nami, nie sposób jednak nie odnaleźć elementów wspólnych i stycznych, stycznych gdy przenikają się ze sobą pokolenia.
Rozpoczynamy wędrówkę w świat naszej przeszłości, w świat miniony, który będziemy sobie przypominać, w świat odkryć, retrospekcji wizualnych. Odwiedzimy ludzi, którzy pamiętają miniony czas i porządek. Świat o smaku pierwszej Mirindy z okresu przemian, świat kolejek po wszystko, społemowskich zdobyczy jakim był chleb w sobotę po 11:30, krainę repasacji pończoch, pierwszych Donaldów z historyjką. Czasem tylko mury pamiętać będą te zmiany, meblościanki nie będą skrywać już koszul z mickiewiczowskim kołnierzem i spodni dzwonów, starych marynarek.
Spotkamy także bohaterów, którzy zamieszkali na Ursynowie tuż po zakończeniu budowy PRL-owskiego osiedla, którzy sprowadzali się tu w okresie transformacji ustrojowej czy w ostatnich latach. Ciekawi nas, dlaczego właśnie to osiedle wybrali na miejsce swojego życia. Jak żyje im się tu na co dzień, jak się tu urządzili, odnaleźli.
Specyficzny rozkład mieszkań narzuca, czy wręcz wymusza pewne rozwiązania, przestrzenie tych mieszkań od Końskiego Jaru po Natolin mają podobny metraż, rozkład pokojów. Pomimo tych podobieństw różnić będą się nie tylko sposobem urządzenia wnętrza, bo bliźniacze mieszkanie pod numerem 6 ma większą kuchnię od tej spod numeru 12 ….

O autorze:
Mirosław Kilijańczyk
W 2007 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na kierunku: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Specjalność – fotografia.
Od 2008 roku jest nauczycielem fotografii i przedmiotów związanych z filmem.
W latach 2009 – 2015 roku wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego na specjalności: Fotografia Prasowa, Reklamowa i Wydawnicza.
Od 2016 jest wykładowcą fotografii na wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego na specjalności: Fotografia Prasowa, Reklamowa i Wydawnicza
Był koordynatorem młodzieżowych projektów edukacyjnych, jurorem i przewodniczącym jury Festiwalu Twórczości Artystycznej dzieci i młodzieży.
Koordynator projektów edukacyjnych:
– w ramach projektu „Fotoplastyczne igranie z wyobraźnią, niebo na ziemi”, warsztaty fotograficzne „Portret w poszukiwaniu formy”;
– programu Comenius – „Uczenie się przez całe życie”.
– Comenius „Uczenie się przez całe życie –moja wizja i marzenie związane z Unią Europejską”

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku