Menu główne

Noc Muzeów 2023

13
05/2023
17:00
- 13
05/2023
23:00
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie, Zagroda Jamneńska, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, Muzeum Komunikacji Miejskiej i Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Już 13 maja 2023 r., po raz 19. odbędzie się Noc Muzeów. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, podczas którego mieszkańcy naszego miasta będa mogli w godzinach wieczornych skorzystać ze specjalnej oferty przygotowanej przez koszalińskie placówki muzealne i historyczne:

1. Muzeum w Koszalinie – od godz. 18.00, ul. Młyńska 37/39

W siedzibie muzeum w przy ulicy Młyńskiej pokazane zostaną zabytki z rzadka lub zgoła nigdy nieprezentowane szerszej publiczności: z powodów konserwatorskich, ze względu na trudności ekspozycyjne lub wyjątkowy charakter, nieprzystający do profilu muzealnej kolekcji. O wszystkich będzie można porozmawiać z kustoszami, czyli opiekunami zbiorów. Zainteresowani dawnym ludem Gotów, który zostawił swój ślad także na naszych ziemiach, poznają jego tajemnice – z ust archeologa dra Andrzeja Kasprzaka od wielu lat badającego tę fascynującą kulturę. Miłośnicy archeologii dowiedzą się ponadto – podczas prezentacji sprzętu wykorzystywanego do badań archeologicznych – jak pozyskuje się starożytne artefakty. Miłośnicy numizmatyki będą mogli obserwować proces bicia monet (a jeżeli sił starczy, również się weń włączyć)
i dowiedzieć się co nieco o koszalińskich mennicach, tych oficjalnych i tych produkujących fałszywe pieniądze. Przygotowaliśmy też dwa konkursy: historyczny
i etnograficzny. A kto chciałby poćwiczyć spostrzegawczość, będzie mógł zwiedzać nasze ekspozycje ze specjalnym mini przewodnikiem, w którym zadamy kilka zagadek na temat muzealnych budynków i prezentowanych w nich zbiorów.

Dla dzieci, ale i dla ciekawych dorosłych dział edukacji przygotowuje na muzealnym dziedzińcu Laboratorium pigmentów naturalnych. Będzie to prezentacja barwników roślinnych i mineralnych, sposobów ich pozyskiwania i technik zastosowania. Opowieść połączona zostanie z warsztatami, a zatem uczestnicy będą mogli samodzielnie ucierać, destylować, ekstrahować… Jak prawdziwi (al)chemicy!

Dział Sztuki Współczesnej przygotował nie lada gratkę: prezentację zatytułowaną „Akt w sztuce współczesnej”. Kto chce się dowiedzieć, jak interpretowali jeden z najstarszych tematów ikonograficznych artyści nowocześni, musi odwiedzić tej nocy nasze Muzeum!

2. Zagroda Jamneńska – od godz. 18.00, ul. Jamneńska 24

W Zagrodzie Jamneńskiej będzie tej nocy magicznie.. Goście zaproszeni zostaną na warsztaty, podczas których uplotą Bransoletki szczęścia (godz. 18.00-19.00), farbami akrylowymi oraz fluorescencyjnymi ożywią ceramiczne Motyle nocy (godz. 21.00-22.00), a także wyznaczą na podwórzu Kamienny ślad z kamieni, również pomalowanych fluorescencyjnym barwnikiem (godz. 19.30-20.30). Będą też mogli zwiedzić wystawę prezentującą życie dawnych mieszkańców Jamna i Łabusza oraz zakupić pyszności przygotowane przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne.

3. Noc Muzeów z wąskotorówką – godz. 17.00 – 22.00/ Lokomotywownia ul. Lechicka 54 G

W programie m.in.: nocny przejazd do Rosnowa i przejazdy w kabinie maszynisty(odpłatnie), przejazdy drezyną ręczną, symulator lokomotywy EU07, wystawa klasycznych samochodów, wóz bojowy straży pożarnej i strefa gastronomiczna.

4. Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – od 18.00 – 23.00, ul. Wojska Polskiego 70/ bilet wstępu 1 zł

W muzeum będzie można zobaczyć wystawy stałe i czasowe (które uzupełnią prelekcje na temat zbiorów muzealnych), wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej, zobaczyć występ harcerskiego zespołu artystycznego i duetu „Szarża” Związku Piłsudczyków RP. Niebywałą atrakcja będzie też przejazd zabytkowych pojazdów „Klasyczny Koszalin”.

5. Muzeum Komunikacji Miejskiej – od 17.00 – 21.00 ul. Gnieźnieńska 9

W Muzeum Komunikacji Miejskiej będzie można zapoznać się z historią komunikacji miejskiej w naszym mieście i ciekawostkami na temat zabytkowych autobusów. Dodatkowo Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotowało dla zwiedzających zabawy i konkursy.

Serdecznie zapraszamy!

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku