Menu główne

W Samo Południe: Gołębie spod Góry Chełmskiej. Rzecz o Diakonisach Salem w Koszalinie 1912-1945

07
03/2020
12:00
- 07
03/2020
14:00
Adres wydarzenia: 
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

W marcu zapraszamy na spotkanie z Iwoną Sławińską. Wybór terminu i tematu jak państwo pewnie się domyślacie jest nieprzypadkowy. Marcowe święto kobiet niegdyś hucznie obchodzone, dzisiaj nieco zapomniane. Dzisiaj „obejdziemy” święto w sposób niekonwencjonalny, a mianowicie wspomnieniem kobiet, które zostawiły w przestrzeni  miejskiej Koszalina budynki, z których dzisiaj wszyscy korzystamy. Mowa o protestanckich diakonisach ze Zgromadzenia Salem, twórczyniach koszalińskiego szpitala.

Bohater  zbiorowy, ale na szczególną uwagę zasługują dwie z nich, obie były przełożonymi zgromadzenia. Pierwsza to Bertha von Massow, a druga to Magdalena Gensch. Zasługą pierwszej jest do dzisiaj istniejący szpital w Koszalinie, a druga, którą miałam przyjemność poznać osobiście , na początku lat 90.tych odnowiła kontakty między Zgromadzeniem Salem w Minden, a Koszalinem.

Iwona Sławińska – pedagog, historyk, miłośniczka dziejów Koszalina, z racji wieloletniej pracy w Zespole Szkół Medycznych podjęła badania nad dziejami koszalińskiej służby zdrowia.

Miejsce: Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, sala wystawowa „Pradzieje Pomorza”

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku